Když začala Radana chodit s Tomášem, všichni jí ho záviděli. Nejenže byl krásný jak obrázek, ale ještě měl i plnou peněženku. Byli jako pár jako z Hollywoodu. Dnes jsou vlastně také jako pár z Hollywoodu, ale ze smutného, romantického filmu.

vozíček

Tomáš měl jednu velkou zálibu, rychlá auta. A na to i dojel. Při jedné takové zběsilé jízdě naboural a zůstal těžce zraněný. Radana měla obrovské štěstí, že v tom autě tehdy neseděla s ním, poněvadž sedadlo spolujezdce bylo zcela zdemolované.

Tomáš se po mnoha operacích ze svých těžkých zranění dostal. Co však doktoři nedokázali, to bylo postavit ho znovu na nohy. Při jedné z návštěv v nemocnici si vzal ošetřující lékař Radanu stranou: 
„Slečno, váš partner už zřejmě nebude nikdy chodit.“
Radana v tu chvíli zmateně zareagovala:
„A to nemůže už ani to?“
„Ne, nebojte se, po této stránce je v pořádku.“
„Pak není co řešit. Je to normální chlap,“
odpověděla Radana.

Po příchodu domů byla Radana Tomášovi velkou oporou, pomáhala i Tomášova maminka, která se k nim dočasně nastěhovala. Tomáš se však se svým stavem vyrovnával velmi těžce. Častokrát byl i zlý. Tisíckrát poslal Radanu do háje, tisíckrát se jí omlouval. Byla silná, byla upozorněna na to, že po psychické stránce na tom bude Tomáš ještě hůře než po fyzické.

Havárie se stala v době, kdy bylo Tomášovi 32 a Radaně 28. Tomáš ztratil jeho dosavadní zaměstnání a nebýt rodičů z obou stran, Radana by to sama nezvládla. Dům se musel předělat na bezbariérový, Radana, do té doby zvyklá se jen bavit a cestovat, byla zapřažena v práci, do toho se starala o Tomáše, vozila ho na rehabilitace, starala se, aby se zařadil do normálního života. Neměla to jednoduché.

Tento stav trval asi dva roky. Tomáš se z nejhoršího dostal, zejména díky Radaně. Začal pracovat jako počítačový programátor, život se dostával do normálních kolejí. Najednou přišel s tím, že by mohli mít dítě, které kdysi společně plánovali.

Radana byla tímto návrhem zaskočena. Najednou si nebyla vůbec jista, jestli to chce. Jestli by měla  sílu starat se o dítě i o partnera na vozíčku. Za ty dva roky se hodně změnila. O co víc psychicky pomohla Tomášovi, o to víc teď psychicky strádá ona sama. Ví, jak by si Tomáš dítě přál. Zní to hrozně, ale ona si není jista, zda ho chce právě s ním.

Čtěte také:

Reklama