Marplová

Jako všechny detektivní romány Agathy Christie jsou i příběhy slečny Marplové vděčnou a neustále znovu využívanou látkou pro filmové i televizní tvůrce. V roli tohoto „detektiva v sukních" se již vystřídalo více hereček. V britských filmech, které od 10. září uvidí diváci České televize, ji ztvárňuje Geraldine McEwanová (Nultá hodina, Zkouška neviny, V hotelu Bertram, Nemesis, Zapomenutá vražda, Cukání v palci, Sittafordská záhada, Není kouře bez ohýnku) a Julia McKenzieová (Kapsa plná žita, Vraždit je snadné, Smysluplná vražda, Proč se nezeptali Evanse?).

  • Seriál sledujte každý čtvrtek od 20.00 hodin na ČT1

10. 9. Nultá hodina (premiéra), (2006), hrají: G. McEwanová, G. Wise, S. Burrowsová, Z. Tapperová, E. Atkinsová a další. Režie David Grindley.
17. 9. Zkouška neviny (premiéra), (2007), hrají: G. McEwanová, J. Stevensonová, D. Lawson, A. Steadmanová, J. Rhind Tutt, R. Shearsmith a další. Režie Moira Armstrongová.
24. 9. V hotelu Bertram (premiéra), (2007), hrají: G. McEwanová, F. Annisová, E. Beechamová, M. McCutcheonová, S. Mangan, P. Davison a další. Režie Dan Zeff.
1. 10. Nemesis (premiéra) (2007), hrají: G. McEwanová, R. E. Grant, A. Burtonová, D. Stevens, L. Ingleby a další. Režie Nicolas Winding Refn.
8. 10. Zapomenutá vražda (2005), hrají: G. McEwanová, S. Mylesová, A. McArdle, P. Davis, R. Abbot a další. Režie Edward Hall.
15. 10. Cukání v palci (2006), hrají: G. McEwanová, G. Scacchiová, A. Andrews, L. Philips, Ch. Dance, M. Maloney a další. Režie Peter Medak.
22. 10. Sittafordská záhada (2006), hrají: G. McEwanová, T. Dalton, L. Fox, J. Murray, Z. Telfordová a další. Režie Paul Unwin.
29. 10. Není kouře bez ohýnku (2006), hrají: G. McEwanová, J. D´Arcy, E. Foxová, T. Rileyová, H. Enfield a další. Režie Tom Shankland.
5. 11. Kapsa plná žita (premiéra), (2008), hrají: Julia McKenzieová, R. Heineyová, K. Cranham, R. Little a další. Režie Charles Palmer.
12. 11. Vraždit je snadné (premiéra), (2008), hrají: J. McKenzieová, S. Pemberton, S. Hendersonová, S. Symsová a další. Režie Hettie Macdonaldová.
19. 11. Smysluplná vražda (premiéra), (2009), hrají: J. McKenzieová, J. Collinsová, E. Cowan, P. Wiltonová a další. Režie Andy Wilson.
26. 11. Proč se nezeptali Evanse? (premiéra), (2009), hrají: Julia McKenzieová, S. Biggerstaff, D. Buchanan, G. Moffetová a další. Režie Nicholas Renton.

Marplová

Geraldine McEwanová dokáže ve svém projevu spojit sladkou vlídnost s tvrdostí švédské oceli. Podle tvůrců je slečnou Marplovou nového milénia, neboť se pokouší o nový, moderní přístup k této postavě. Na rozdíl od všech minulých pojetí má zde Jane Marplová nejen svou přítomnost, ale i minulost. Slečna Marplová, kterou hraje ve svých 72 letech, je završením jejího dlouhého a úspěšného divadelního, televizního i filmového působení: „Já tu postavu miluji. Cítila jsem, že tahle role je můj osud, a vychutnávala jsem si každý okamžik, který jsem v ní strávila. Je to velice nezávislá, sebevědomá žena s hlubokým zájmem o lidi a jejich osudy. Ale není to všetečnost, spíš taková zvídavost. Je inteligentní, vtipná, dokáže využít toho, že se jí lidi rádi svěřují, i toho, že ji někteří hodně podceňují...“

Julia McKenzieová (*1941) je prominentní britská filmová a divadelní herečka. Tato příležitostná režisérka a držitelka prestižních ocenění je pověstná svojí pracovitostí a osobitým smyslem pro humor, který vnáší do svých rolí. Roli slečny Marplové převzala v seriálu britské televize ITV po Geraldine McEwanové, což považuje za poctu a zároveň za náročný úkol: „Každý, kdo zná postavu slečny Marplovou, má svoji vlastní představu o tom, jaká by měla být a jak by měla vypadat.“

Fotografie: Archiv České televize

Přečtěte si

Agatha Christie: Rozhovor ze záhrobí

Máte raději slečnu Marplovou, nebo Hercule Poirota? Líbí se vám detektivky Agathy Christie?

Reklama