Tedy musím říci, že jsem si více než naběhl, protože vás odpovědělo 202. Vyhledat všechny správné odpovědi se mi zdálo zdlouhavé, a tak jsme v redakci rovnou losovali, že to budem kontrolovat po vylosování.

To byl zase nápad! Když jsem se už při desátém losování radoval, že máme vítěze, zjistil jsem, že u ideje/idey není 5. pád, protože neživotná slova jej prý nemají! Kategorie životnosti se řeší pouze u maskulin a navíc má idea 5. pád jako každé jiné, byť sebemrtvější, slovo.

Kámen úrazu byl ale Noe (myslel jsem toho z Bible). Měl jsem svou jasnou představu, jak Noeho skloňovat. Šel jsem do toho s ekumenickým překladem Bible, kde se u Noeho používá zájmenné skloňování (což je i trend současné češtiny).

Jenže mi přišlo mnoho a mnoho jiných odpovědí, které mne znejistěly. Proto jsem volal jazykovou poradnu (zdá se, že jsem nebyl sám, některá z vás volala už přede mnou). Zmátl jsem je dokonale. Sebe ještě víc. Nakonec jsme dali dohromady něco, o čem jsem si myslel, že bude stačit.

Jenže nestačilo. Za chvíli mi totiž došlo, že nám tvary nesedí. Protože pokud se někdo jmenuje Noe a není z Bible, bude se skloňovat jinak. A taky tu je ještě tvar Noema, který není v Bibli, ale posílala ho velká spousta z vás.

Zavolal jsem poradnu ještě jednou. Byli rádi, že volám, taky jsem jim nasadil brouka do hlavy a zjistili, že jsem měl pravdu v něčem, čeho si sami nevšimli. Variantu Noema uvádí Slovník spisovné češtiny!

Takže kdybych chtěl vyčerpávající odpověď, nedostane cenu dneska nikdo. Když už měl někdo Noeho tak, abych jej uznal, udělal chybu v ideji.

Nakonec se do slosování dostali všichni, kteří měli naprosto správně ideu (to zase nebyl takový problém) a pak všichni ti, kteří neměli v Noemovi žádný patvar, který se dal zcela jistě vyloučit. Uznal jsem nakonec i nesourodé skloňování, kdy jste použily varianty, které míchaly biblického i nebiblického Noa. Hlavně, abych už od toho měl pokoj. Zabil jsem s Noem celé dopoledne. Fakt.:)

Nemám sílu na fanfáry, cenu (kabelku s překvapením) dostane Miladička. Sláva vítězům, čest poraženým.

1. Idea
2. bez ideje, bez idey
3. Ideji
4. Ideu
5. Ideo!
6. Ideji
7. Ideou i idejí

1. Noe
2. Noeho/Noema/Noa
3. Noemu/Noemovi/Noovi
4. Noeho/Noema/Noa
5. Noe!
6. Noem/Noemovi/Noovi
7. s Noem

Bonusová otázka: Poznáte, který z těchto tří Noemů není z Bible?:)

Reklama