Jak moc se odráží výchova rodičů na výchově potomků jejich potomků? Takhle krkolomně jsme se zeptali psycholožky Zdeňky Sládečkové. A co jsme se dozvěděli…

Zdeňka Sládečková

Musí se nutně podílet velmi významně. Odpovídající a vyrovnaný výchovný styl se vyskytuje v rodinách, kde jsou vyrovnané vztahy a funkční struktura soužití, tedy když si prostě rodiče rozumí. To je ideální model, při kterém do sebe dítě nainhaluje, jak se má chovat, aby to bylo fajn.
Háček je ale v tom, že dítě nainhaluje i to, co je neharmonické a nerovnocenné. Nemá totiž žádný jiný vztah tak intenzivně nažitý, takže se mu to, co vidí doma, uloží v mozku jako program. S ním potom startujeme a považujeme ho jednoduše za vhodný.
Problém může nastat, když mají partneři zažité jiné výchovné styly. Potom musí hledat společný postup, což nemusí být vždycky snadné.
Stává se také, že se výchovnému stylu našich rodičů, pokud byl velice autokratický, vzepřeme. Útlak vede k revoltám. Stavíme se pak k výchově vlastních dětí hodně liberálně, a to také není úplně ideální, protože se pak může stát, že budeme mít doma „malého tyrana“. Hraniční styly zkrátka nejsou nikdy ideální, ani příliš autokratický, ani příliš liberální.
Zrovna dnes jsem se o tomhle problému bavila se svojí snachou, která si stěžovala, že její manžel, tedy můj syn, chce po dítěti, aby se učilo a šprtalo jak divé. Odkoukal to ode mě, já jsem vždycky šprtala jak divá, můj syn to okoukal a dělá to také. Teď to vyžaduje od naší holčinky. Dohodli jsme se, že to určitě není správná cesta.

Oslovili jsme i několik slavných osobností, abychom se jich zeptali, jestli své děti vychovávají tak, jak byly vychovávány samy…

Ester Janečková

Já se samozřejmě tvářím, že děti vychovávám docela jinak, než jsem byla vychovávána sama, ale pak se vždycky ukáže, že to tak není. Byla jsem vychovávána hodně demokraticky, a tak dětem také všechno říkám, vysvětluji a ponechávám jim jejich volbu.

Alice Bendová

Myslím, že určitě. Byla jsem vychovávána v toleranci, nikdy jsem nebyla maminkou mlácená. Za nic ho neplácám přes ručičky ani přes plínku a snažím se s ním mluvit. Někdy to má úspěch, jindy ne: To sebou třeba plácne na zem a je vzteklý. Snažím se mu vždycky vysvětlit věci verbálně, ne fyzicky.

Kateřina Dušková

Samozřejmě se snažím vychovávat dceru trochu jinak a volněji, než jsem byla já. Ale člověk vždycky sklouzne do toho, v čem byl vychovaný sám, takže se to v mé výchově promítá.

Míša Kudláčková

Do jisté míry. Moje máma je materialista a já na materiální stránku takový důraz nekladu. Jsem spíš zaměřená na to duchovno. Snažím se z dětí vychovat především slušné lidi, kteří budou mít úctu ke druhým a k životu jako takovému. To je to, co po mámě nemám.
Na druhou stranu jsem hodně věcí převzala. Máma především ctila mé soukromí, vychovávala mě k tomu, že si budeme vzájemně důvěřovat a byla mi spíš kamarádem než autoritou. O totéž se snažím i já.

A jak jste na tom vy: Vychováváte své děti podle modelu, který jste se naučili doma?