slávky na bílém víně

Tohle skvělé mořské jídlo si můžete připravit i doma. Stačí si koupit balík čerstvých slávek, otevřít lahvinku bílého vína a připravit pár dalších, základních surovin. S minimem námahy budete velice mile překvapení a pochutnáte si.

Slávky jsme ochutnávali téměř v každé restauraci na dovolené v Bretani. Jsou tam totiž jednou ze specialit, které nesmíte zapomenout ochutnat. Tradičně k nim dostanete hranolky (ale fakt moc dobré hranolky). Můžete však poprosit o bagetu, s touhle kombinací budete také moc spokojeni.

Ve francouzském menu najdete slávky pod názvem moules a mohou „plavat“ v různých omáčkách. Ať byly dochucené jakkoliv, byli jsme z nich nadšení. Jednou z nejčastějších kombinací je bílé víno, petrželka, česnek, šalotka, máslo, případně trocha smetany či jiné bylinky, sůl a pepř. Setkáte se však také s variantami, kam se přidávají rajčata, kari nebo místo bílého vína červené. Hlavní je, nepřehnat to. Jde totiž o jídlo, jehož kouzlo je v jednoduchosti a výborné chuti základní suroviny - slávek.

slávky na bílém víně

Kde u nás sežetene slávky?

Já jsem nakupovala v Makru. Byly čerstvé a moc chutné. V Praze je určitě seženete ve specializovaných obchodech s mořskými plody a rybami. Můžete si je také objednat u některé ze zásilkových služeb, které rozváží čerstvé ryby po Praze.

Čerstvé slávky poznáte tak, že jsou zavřené a při tepelné úpravě se krásně otevřou. Ty, které zůstanou zavřené, nejsou vhodné k jídlu a ihned je vyhoďte. Slávky zpracujte co nejdříve potom, co si je přivezete z obchodu, žádné otálení. Našli jste v pytlíku některou slávku už otevřenou? Také není v pořádku a vyhoďte ji rovnou.

Očistěte je zvenčí od nečistot, vytahejte z nich „chlupy“, které trčí ven ze skořápky. Ideální je, když je ještě na půl hodiny namočíte do mísy s ledovou vodou, aby se z nich vyplavily nečistoty.

slávky na bílém víně

Suroviny

  • 1 kg čerstvých slávek
  • 3 šalotky
  • 2 stroužky česneku
  • olivový olej
  • máslo
  • 200 ml kvalitního bílého vína
  • oblíbené bylinky: úžasně se hodí zelená petrželka, tymián, bobkový list
  • několik rozpůlených cherry rajčátek (asi 6 ks)
  • sůl a pepř

Postup

Namočené a vyčištěné slávky pořádně sceďte. Mezitím, co budou okapávat, si připravte ve velkém hrnci nebo pánvi základ.

Na trošce oleje a másla orestujte nadrobno nakrájenou šalotku a nasekaný česnek. Až cibulka zeskovatí, přidejte bílé víno, které prudce vařte, aby zredukovalo svůj objem (asi na polovinu) a zároveň ztratilo nepříjemně nakyslou chuť. Přidejte také rajčata rozkrojená na polovinu.

slávky na bílém víně

Teď vsypejte slávky. Hrnec nebo pánev přiklopte poklicí, plotnu mějte zapnutou na plný výkon a čekejte. Asi tak po pěti až osmi minutách se slávky otevřou a budou hotové. Přidejte nasekanou zeleninu, ještě kousek másla.

Neotevřené slávky vyhoďte.

Podávejte s křupavou francouzskou bagetkou a bílým vínem. Stejným, jaké jste používali k vaření. Já jsem k rozpečené křupavé bagetě přidala ještě domácí česnekovo-bylinkové máslo na mazání.

Dobrou chuť přeje Elly.

slávky na bílém víně

Čtěte také

Reklama