Hezké pondělí 25. července 2005!

Doufejme, že tento týden, ať už je pro vás pracovní nebo dovolenkový, bude hezký, úspěšný a plný prima zážitků a setkání jen se samými milými lidmi. Pokud znáte nějakého Jakuba, kočku Míšu či psa Bada, nezapomeňte jim popřát vše nejlepší k svátku a potřást tlapkou (s výjimkou Jakuba, tomu potřeste pravicí). Hezký den vám všem!

Narozeniny:

40.

narozeniny slaví - Illeana Douglas – americká herečka a režisérka
(* 25. 7. 1965 Massachusetts, USA)

Je vnučkou známého herce Melvyna Douglase. První výraznější filmové úlohy dostala od režiséra Martina Scorseseho: přítelkyně mladé hrdinky (Rosanna Arquetteová) v povídce Life Lessons (Životní lekce) z filmu Povídky z New Yorku; mafiánská manželka Janice v gangsterské kronice Mafiáni; Lori Davisová, mladičká sekretářka a milenka renomovaného právníka (Nick Nolte), jehož rodinu smrtelně ohrožuje pomstychtivý psychopat (Robert De Niro), v psychologickém thrilleru Mys hrůzy.
Zatím největší rolí pro ni byla postava krasobruslařky Janice, sestry zavražděného manžela (Matt Dillon), v sarkastické tragikomedii Zemřít pro. Byla hlavní představitelkou, scenáristkou a režisérkou krátkých filmových komedií Dokonalá žena) a Blázen do chlapců a ještě více do děvčat.
Vytvořila jednu z hlavních rolí v sitcomu z filmového prostředí Akce a jako host vystoupila v řadě seriálů, mj. i Vražda: Život na ulici, Seinfeld…

Narodili se 25. července:

113.

výročí narození - Jiří HAVELKA - český právník a československý politik
(* 25. 7. 1892 Orel, Rusko, + 5. 6. 1964 Hostomice pod Brdy)

110. výročí narození - Jaromír KREJCAR - český architekt
(* 25. 7. 1895 Hundsheim, Rakousko, + 5. 10. 1949 Londýn)

Jaromír Krejcar po vyučení zedníkem navštěvoval Vyšší průmyslovou školu stavební v Praze, do roku 1918 pracoval jako stavbyvedoucí a teprve pak se stal žákem Jana Kotěry na Akademii výtvarných umění (1918-21). Získal dvakrát velkou cenu a zlatou medaili na světové výstavě v Paříži (1937), pro kterou navrhl podobu československého pavilonu. Patřil k hlavním představitelům meziválečné avantgardy.
Po prvních, ještě corbusierovským purismem ovlivněných stavbách přešel Krejcar k funkcionalismu; K. Teige jej označil za iniciátora a předního zástupce nového hnutí československé architektury. Přinesl nové řešení v dispozici obytných, ale především obchodních objektů. K nejvýznamnějším stavbám patří projekt obchodního domu Olympic ve Spálené ulici (1923-26), který se stal téměř závazným typem i pro další architekty, vila V. Vančury na Zbraslavi z let 1923-24, Gibianův rodinného domu v Bubenči (1927-29), Léčebný dům v Trenčianských Teplicích (1929-32)…

93. výročí narození - Kamil LHOTÁK - český malíř, grafik a ilustrátor
(* 25. 7. 1912 Praha, + 22. 10. 1990 Praha)

Osobitě poetická Lhotákova malba byla podmíněna jeho neškoleným projevem, od prvních pokusů probíhala v celistvé linii, kterou nelze dělit do vyhraněných slohových etap. Založena je na básnickém pohledu, přestože hlavním inspirativním zdrojem mu byla technika a civilizace z přelomu a počátku 20. století - především průkopnická doba automobilismu, letectví a vlakové dopravy - ale i pražská periférie se svými ohradami (například Nádraží, 1942; Balónová ohrada, 1938; Volání dálek; Zeď vzpomínek, 1954).
Lhoták se věnoval rovněž ilustracím, z nichž nejznámější jsou vyobrazení ke knihám A. Branalda.

Opustili nás 25. července:

441. výročí úmrtí - FERDINAND I. - český a uherský král, římskoněmecký císař z dynastie Habsburků
(* 10. 3. 1503 Alcale de Henares, Španělsko, + 25. 7. 1564 Vídeň)

Tento napůl Němec a napůl Španěl, syn Habsburka Filipa Sličného a španělské princezny Juany Šílené, který se nikdy nenaučil pořádně česky, zahájil téměř čtyřistaletou vládu Habsburků v českých zemích.
Narodil se a vyrůstal ve Španělsku, kde se mu dostalo dobrého vzdělání a přísné náboženské výchovy. V roce 1521 se oženil se sestrou českého krále Ludvíka Jagellonského Annou. Od roku 1522 vládl na základě rodinné dohody v rakouských a alpských zemích. Když se smrtí Ludvíka Jagellonského uvolnily trůny český a uherský, rozhodl se Ferdinand, že se o ně bude ucházet. Původně chtěl jako manžel Ludvíkovy sestry uplatňovat dědické nároky. Ale čeští stavové je odmítli a hájili své právo svobodné volby panovníka. Ferdinand tedy ustoupil a ucházel se o český trůn v předvolebním boji. Jako příslušník v té době již mocné dynastie měl ze všech kandidátů největší šance a skutečně byl také 24. října 1526 jednomyslně zvolen českým králem. Ostatní země České koruny uznaly jeho dědické nároky a za panovníka ho přijaly.
Před svou smrtí rozdělil vládu v rakouských zemích mezi své tři syny. Maxmilián dostal obojí Rakousy, Ferdinand Tyrolsko a Karel Štýrsko, Korutany a Kraňsko. Českým, uherským a římským králem (později císařem) se stal Maxmilián.
Ferdinand I. patřil mezi nejschopnější habsburské panovníky. Byl tvůrcem středoevropské habsburské politiky a položil základy středoevropské habsburské monarchie. Za téměř čtyřicetileté vlády dosáhl tento rázný, rozvážný, vzdělaný a pracovitý muž s pevnou vůlí takových úspěchů, "že chyby jeho potomků nedovedly zmařit jeho dílo".

108. výročí úmrtí - Josef Boleslav PECKA - český dělnický novinář a básník, spoluzakladatel české sociálně demokratické strany
(* 19. 9. 1849 Praha, + 25. 7. 1897 Chicago)

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu přece i chlapy, že?) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

Reklama