Je květina k MDŽ vyznáním úcty k ženství, nebo urážkou? Každá z nás to vnímá jinak. Některé mají ještě dnes v živé paměti nucené komunistické oslavy plné karafiátů a podroušených mužů. Jiné v tomto dni vidí příležitost k oslavě ženství. Jak to vidí známé Češky?

mdž

Mezinárodní den žen, stejně jako například oslavy 1. máje, pojí bezesporu hezká myšlenka. Proč také nevzdat hold něčemu tak krásnému, jako je ženství či probouzející se rozkvetlá příroda? To bychom za sebou ale nesměli mít tolik let komunistického diktátu. Ten z oslav udělal frašku, jíž se tehdy musel každý účastnit s povinným úsměvem ve tváři a mít „upřímnou“ radost s darovaných karafiátů. Takový obrázek si s sebou však mnohé ženy nesou dodnes.

Jak a proč MDŽ vznikl?

Mezinárodní den žen (MDŽ) je světově uznávaný svátek, který vyhlásila Organizace spojených národů (OSN) jako upomínku na výročí stávky newyorských žen za zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací práva a ukončení zaměstnávání dětí v roce 1908.

O pravidelné pořádání tohoto svátku se mimo jiné zasadila německá socialistka Klára Zetkinová, a to na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910. O rok později byl poprvé slaven v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA.

Přesné datum nakonec určily až protestní akce v Rusku proti válce, a to právě kolem osmého března roku 1917 (dle gregoriánského kalendáře). Tehdy abdikoval ruský car a prozatímní vláda schválila ruským ženám volební právo.  

Od roku 1975, kdy OSN uznala tento den jako MDŽ, se pak připomínka stávky rozšířila o oslavu mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

Po celém světě se slaví rok co rok 8. března.

Slavíte Mezinárodní den žen?

Jak dnes vnímají MDŽ úspěšné a známé české ženy? Několika z nich jsme se zeptali a zajímalo nás také to, zda i letos očekávají květinu od svých blízkých.

Kateřina Brožová, herečka, zpěvačka a moderátorka

katerina„MDŽ sice neslavím, ale tento den vnímám jako svátek žen. Po revoluci se hodně lidí začalo tvářit, že není co slavit, protože byl tento den vnímán příliš ideologicky. Já si to nemyslím. Rozdíl mezi mužem a ženou je často stírán a o jejich úlohách se stále polemizuje. Žena má být ale ctěna a muži by měli být vedeni ke slušnosti a galantnosti vůči něžnému pohlaví. I já květiny k MDŽ občas dostávala, od přátel nebo fanoušků, a někdy i od partnera. A jestli je čekám i letos? Nečekám, spíš se i nechám opět překvapit.“

Markéta Hrubešová, herečka, modelka a moderátorka

hrubesova„MDŽ je taková zvláštní zkratka, kterou máme, bohužel, tak nějak propojenou s léty minulými. S karafiáty a chlebíčky. Ale stejně tak jako karafiáty jsou krásné květiny, chlebíčky zase moc velká dobrota, tak i oslava Dne žen je vlastně bezva záležitost. Prostě být ženou je a vždycky bude fajn! A je moc dobře, že se takový den slaví! Protože si to všechny zasloužíme. :-) I já v tento den dostávám květiny, vždycky ty jarní. To je přece krásná kombinace!“

MUDr. Hana Fifková - sexuoložka a psychoterapeutka

fifkova„MDŽ se v naší rodině od mého dětství nikdy neslavil – rodiče ho vnímali jako ryze komunistický svátek a ignorovali ho. Slavili jsme vždycky tradiční apolitický Svátek matek. I proto jsem ani já sama MDŽ nikdy neslavila, neslavím a ani se na to nechystám. Proto si fakt ani nepamatuji, kdy naposledy jste k němu dostala nějakou květinu. Neočekávám ji ani letos, protože moji blízcí můj postoj znají.“

Čtěte také:

Reklama