641444d477ca6seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Aktuálně probíhá celosvětová kampaň Brain Awareness Week (BAW) ke zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Česko si Týden mozku nyní připomíná už po pětadvacáté. Mozek potřebuje v boji proti předčasnému stárnutí soustavný trénink a neustálou stimulaci svých funkcí. Tréninkem můžeme mozek rozvíjet a udržovat v dobré kondici. Odborníci zkoumali, zda se Slováci a Češi o mozekstarají. Překvapilo nás, že meziroční nárůst prodeje volně prodejných léků na paměť je skoro 100%. Znamená to, že zapomínáme? Málo trénujeme? Nevyživujeme? Nebo se naopak o mozek bojíme, a tak jsme v péči o něj poctiví?

Lékárnice Kamila Horníčková, říká, že základem výživy mozku je zdravá strava se zaměřením na cholin, což je látka výrazně vyživující náš nejdůležitější orgán - mozek. „Pestrost na talíři je opravdu důležitá. Zdrojem cholinu jsou potraviny zejména živočišného původu, jako vajíčka, losos, játra či máslo. Výjimku v rostlinné stravě tvoří například brokolice,” vysvětluje. Skvělé jsou také hrozny, které obsahují resveratrol – látku, která ochraňuje mozek před neurodegenerativními procesy.

Pokud bychom chtěli mozku dodat opravdu komplexní výživu, tak Kamila Horníčková doporučuje rybí olej a mořský kril. Jsou obrovským zdrojem omega 3 mastných kyselin, lecitinu a cholinu, což opravdu vytváří komplexní péči. Ty jsou v podobě přirozené stravy vhodné v jakémkoli věku, tedy i pro děti a seniory.

Pozor bychom si měli dát na stimulanty a adaptogeny. Káva, čaje obsahující kofein či tein, ashvaganda, ženšen, rhodiola, brahy, bakopa, gotu-kola, guarana, eleutherokok, vše jsou to stimulanty zlepšující činnost, mozku, naše kognitivní funkce. Dokonce napomáhají k odolnosti proti stresu, avšak podle lékárnice bychom si je měli dopřát zejména v dopoledních hodinách. Všechny jsou skvělé v užívání v dopoledních hodinách a jako doplňky stravy je není třeba podcenit. Večer mozek spíše vyživujeme, než stimulujme. Například čaji, nebo doplňky výživy obsahujícími lecitin, cholin, hořčík, vitamíny B, omega 3, EPA, DHA.

Zdroj: Týden mozku, Avcr, Lékárna.cz, Lékárnice Kamila Horníčková, Studie