Dnešním dnem – přesně ve 12.43 hodin – vstoupilo Slunce do znamení Berana a nastala jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé.

Po dlouhých zimních nocích bude opět půl roku v délce nad nocí vítězit den.

Ačkoliv je dnes první jarní den, v posledních dnech to v Česku spíše vypadalo na návrat zimy. Na mnoha místech sněžilo, sníh komplikoval i dopravu. Na horách by mělo sněžit i nadále.

Jarní rovnodennost nastává, když střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Od této chvíle se Slunce vrací na severní polokouli a den se prodlužuje až do letního slunovratu 21. června, kdy bude den dvakrát delší než noc.

V letech na počátku minulého století začínalo astronomické jaro výhradně 21. března. V roce 1920 se poprvé objevilo datum 20. března a dnes už výrazně převažuje.

V roce 2048 se přenese první jarní den dokonce už na 19. března a ke konci století se 19. a 20. březen budou vyskytovat stejně často. Za změnu data mohou přestupné roky.

I když podle astronomů začíná jaro, v Česku stále panuje zimní počasí.

Podle meteorologů se od soboty sice začne pomalu oteplovat, od poloviny příštího týdne by však teploty měly opět mírně klesat.

Reklama