5ec3bc65199d4obrazek.png
Foto: Shutterstock

Co se týče obsahu prospěšných látek, banán je bohatý na vlákninu. Dále obsahuje například draslík, hořčík, mangan, vitamin B6 či vitamin C. Díky tomu může mít pozitivní účinky na zdraví. Mezi možné schopnosti banánu patří podpora trávení, vliv na zdraví srdce nebo ledvin. Jeho přirozená sladkost z něj dělá skvělou svačinku, když vás honí mlsná. Využití má nejen samotná dužina, ale i slupka. 

Hnojivo a leštidlo

Banánové slupky díky obsahu draslíku a dalších prospěšných látek mohou pomoci rostlinám, aby se jim lépe dařilo. Slupky se nakrájí na kousky, na dva dny se nechají louhovat ve vodě a vzniklým roztokem se následně zalévají květiny. Nebo můžete slupky nakrájet a zahrabat v půdě kolem rostlin. Měly by fungovat také jako odpuzovači mšic.

Pokojovkám rovněž pomohou od prachu. Když list rostlin otřete banánovou slupkou, dodáte jim lesk a také trochu výživy.

Draslík pomáhá také koženým botám zlepšit jejich vzhled. Slupkou proto můžete přejet oděrky na své obuvi a následně otřít čistým hadříkem.

Čaj před spaním

Banán se dá použít i k přípravě relaxačního čaje, a to dvěma způsoby. Na jeden šálek budete potřebovat 250 ml vody. Povařit můžete buď nakrájený oloupaný banán, nebo banán ve slupce, kterému odříznete konce. Vařte přibližně deset minut, slijte a následně můžete přidat med nebo skořici. Když si dáte šálek před spaním, bude se vám lépe usínat. Zbytek vařeného banánu lze následně sníst nebo použít do receptu. 

Na zuby, spáleniny a štípance

Studie z roku 2015 zkoumala účinky banánové slupky na ústní dutinu. Zjistila, že má schopnost redukovat některé bakterie, které mohou přispívat k paradentóze. Je ale potřeba dalších výzkumů.

Antioxidační účinky banánové slupky vedou některé zastánce přírodní medicíny k jejímu používání na kůži spálenou od sluníčka nebo poštípanou od hmyzu. Jednoduše ji přitlačí na postižené místo a čekají na úlevu. 

Pro krásnou pleť
5ec3bc84454b1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Z banánu si doma můžete připravit také masku s vyživujícími vlastnostmi, díky obsahu antioxidantů má schopnost pleť prozářit. Na domácí pleťovou masku budete potřebovat jen banán, popřípadě lžičku medu. V misce ovoce rozmačkejte, přidejte med a hmotu naneste na obličej. Nechte působit 10 minut a smyjte. Místo masky můžete obličej i přejíždět vnitřní stranou slupky.

Pokud se rozhodnete toto vyzkoušet, nejprve banán naneste jen na malou část pokožky, abyste zjistila, zda vám nepůsobí alergickou reakci.

Slupky i do jídla

Banánové slupky můžete využít i k přípravě pokrmu. Stačí je nakrájet a přidat třeba do trouby k zelenině na plechu. Dodají exotický nádech a dávku vlákniny. Kousky slupek se dají naložit i do cukrového roztoku.

K dozrávání banánů se ovšem používají i chemikálie, proto je dobré slupky před jakoukoli konzumací důkladně omýt, popřípadě kupovat banány v bio kvalitě. 

Čtěte také:

Reklama