Gabo je můj dlouholetý kamarád a cestuje rád a často. V Čechách se v několika posledních letech vyskytuje minimálně, proto mě ani moc nepřekvapilo, když jsem se doslechla, že momentálně žije v Irsku. Ovšem tentokrát mi vyrazil dech – v Dublinu totiž pracuje jako kurýr.

Přijel sem za kamarády a právě u nich zpočátku bydlel. Práci si našel snadno „Měl jsem štěstí, chtěl jsem dělat kurýra, a tak jsem se zeptal v kanceláři, jestli mě chtějí, a oni chtěli.“ S tímhle povoláním má Gabo zkušenosti už z Prahy, přesto začátky nebyly snadné. Výhodou podle něj je to, že Dublin je oproti české metropoli docela malý. Nicméně i tak prvních sedm dní byla docela loterie a další měsíc se neobešel bez mapy.

Práce kurýra zas není tak úplně procházka růžovým sadem. V létě je sice příjemná, ale zimní mrazy, plískanice a nepříznivé počasí obecně kurýrům nepřejí. Stejně tak někteří neurvalí motoristé. Irské řidiče nicméně chválí, jsou prý mnohem ohleduplnější vůči ostatním. „I policisté jsou benevolentnější. Nedávají hned pokuty, spíš ti domluví nebo tě seřvou a nechají tě jet,“ dodává Gabo. Ze strany kolegů se prý zatím nesetkal se žádnými podrazy či nějakou averzí vůči sobě, i když pár výjimek by se našlo…

Zřejmě to ovšem nebude nějaké irské specifikum, spíš všeobecký rys lidské povahy. Irové ho zaujali hlavně tím, že se poměrně rádi a hodně napijí. Ale Gabo oceňuje jejich přímočarost a upřímnost. “Prostě se moc nepřetvařují. Skoro bych řekl, že v tomhle ohledu je mám raději než Čechy,“ směje se.

A jak je to s jejich proslulými zrzavými vlasy? Podle Gaba je jich tu skutečně vyšší procento než třeba u nás, ale samozřejmě se touto neobvyklou barvou vlasů nemohou chlubit úplně všichni.

Se získáním bydlení neměl problémy. Spolu s dalšími 2 kamarády si pronajali obrovský byt 3+1 přímo v centru. Platí za něj měsíčně 1 100 euro.

Irsko je podle něj dost drahé, například pivo v hospůdce pořídíte za 4-5 euro. Co se tohoto lahodného moku týče, Gabo jednoznačně dává přednost českým pivům, ale jistá pozitiva má i Guinnes… Gabovi se zamlouvá hlavně irský venkov a příroda, o památky se tu prý na rozdíl od Prahy nezakopává.

A ženy? „Hrůza, hrůza, hrůza!!! Nejhezčí holky tu jsou z dovozu - Litva, Lotyšsko, Rusko, Polsko a samozřejmě Češky a Slovenky. Občas se taky nějaka hezká Irka najde, ale fakt občas,“ znalecky hodnotí Gabo. V Dublinu zůstane určitě do konce roku. Těší se totiž na zimu. „Snowboard volá, už ho slyším, jak se protahuje někde v regálu a těší se, až mě sveze,“ upřesňuje své plány se smíchem Gabo.

více informací na www.funkypunky.cz  

Reklama