Potěšíme vás, slaná voda se stává trendem i zde. Ovšem za trendem se skrývá mnohem víc než jen touha po slaném koupání. Sůl se totiž jeví jako účinnější a mnohem šetrnější alternativa bazénové chemie, jejímuž používání se nevyhnete ani u vířivek.
Sůl vs. chlór: Kdo vítězí?
Chlór se sice řadí k léty ověřené dezinfekci, která účinně bojuje pro virům a bakteriím, avšak nese s sebou i několik nevýhod:
- Lehké zdravotní riziko v podobě vedlejších sloučenin
- Způsobuje zarudnutí očí, kožní alergie
- Nevábný odér
Oproti tomu sůl:
- Nezpůsobuje kožní alergie ani nedráždí oči
- Má výborné antiseptické a dezinfekční účinky
- Nezanechá zápach na kůži ani na plavkách
- Sníží spotřebu bazénové chemie
- Je vhodnější pro děti
- Ušetří finance
Kromě toho má slaná voda i léčivé účinky, což ocení zejména lidé s kožními problémy. Majitelé bazénů a interiérových či zahradních vířivek si ovšem nejvíce chválí slanou vodu zejména proto, že vyžaduje jen velmi lehkou údržbu.
Soukromé moře – méně slané a šetrnější!
Teď vás možná zase zklameme, ale přidáním soli do vířivky nedocílíte vody, na kterou jste zvyklí z moře. To je ale vlastně dobře. Slaná voda v bazénech či ve vířivkách má výrazně nižší koncentraci soli, zhruba 0,4–0,5 %, kdežto mořská voda 3,5 %. Voda se tak stane jen mírně slanou, takže se nemusíte bát nechtěného loknutí nebo solných map na kůži.
Poraďte se s odborníky
Ještě před tím, než se rozhodnete změnit „chuť“ vody své vířivky na slanou, poraďte se s výrobcem vašeho produktu. Některé vířivky totiž pro přidání soli nejsou uzpůsobené, tudíž by přítomnost soli mohla zapříčinit silnou korozi nebo nenávratné poničení.
Lze použít slanou vodu i do nafukovací vířivky?
Dokonce i do některých nafukovacích vířivek lze přidat sůl nebo k nim napojit solonizační jednotku, pokud ji nemají vestavěnou. Instalace solinátoru je jednoduchá a nevyžaduje ani vypouštění vody. Celý proces dezinfekce vody pak funguje na principu elektrolýzy, která slanou vodu přeměňuje na volný chlor. Chlor se tedy v určité podobě nachází i ve slané vodě, jenže nezapáchá a je šetrný.
U solonizační jednotky počítejte s vyšší počáteční investicí, která se pohybuje v řádu tisíců. Pokud koupi vířivky teprve zvažujete, určitě se vyplatí pořídit nafukovací vířivku s vestavěným solinátorem koupíte například na Hawaj.cz, nyní dokonce za 18 989 Kč. Věřte, že vířivka na terase nebo na zahradě se stane nejoblíbenějším místem vašeho bydlení.
Nový komentář
Komentáře
Nám určitě postačí sladká, do vířivky mi přijde nesmysl cpát slanou vodu. Momentálně vybírám jakou vířívku si pořídíme akorát tím, že bych chtěla hranatou a ne kulatou, tak se mi okruh dost zúžil :/.
Přemýšlím, že bych rodině koupila na Vánoce pod stromeček koupací sud, poradíte mi někdo prosím s jeho výběrem? který sud stojí za to, a hlavně bude kvalitní a minimálně pro 3 lidi?
Tyjo, tak to nezní vůbec špatně. My doma vířivku máme, konkrétně od https://www.softub.cz/ ale slanou vodu jsme do ní nikdy dát nezkoušeli. Už mě to ale několikrát napadlo, jen jsem si nebyla jistá, jestli by to nějak neponičilo vířivku. Určitě vyzkouším, díky za tip. :-)
Nebylo by to vůbec špatné vyzkoušet..
Moc by se mi to líbylo.