Potěšíme vás, slaná voda se stává trendem i zde. Ovšem za trendem se skrývá mnohem víc než jen touha po slaném koupání. Sůl se totiž jeví jako účinnější a mnohem šetrnější alternativa bazénové chemie, jejímuž používání se nevyhnete ani u vířivek.
5b1900dd56e22obrazek.png

Sůl vs. chlór: Kdo vítězí?

Chlór se sice řadí k léty ověřené dezinfekci, která účinně bojuje pro virům a bakteriím, avšak nese s sebou i několik nevýhod:

  • Lehké zdravotní riziko v podobě vedlejších sloučenin
  • Způsobuje zarudnutí očí, kožní alergie
  • Nevábný odér

Oproti tomu sůl:

  • Nezpůsobuje kožní alergie ani nedráždí oči
  • Má výborné antiseptické a dezinfekční účinky
  • Nezanechá zápach na kůži ani na plavkách
  • Sníží spotřebu bazénové chemie
  • Je vhodnější pro děti
  • Ušetří finance

Kromě toho má slaná voda i léčivé účinky, což ocení zejména lidé s kožními problémy. Majitelé bazénů a interiérových či zahradních vířivek si ovšem nejvíce chválí slanou vodu zejména proto, že vyžaduje jen velmi lehkou údržbu.

Soukromé moře – méně slané a šetrnější!

Teď vás možná zase zklameme, ale přidáním soli do vířivky nedocílíte vody, na kterou jste zvyklí z moře.  To je ale vlastně dobře. Slaná voda v bazénech či ve vířivkách má výrazně nižší koncentraci soli, zhruba 0,4–0,5 %, kdežto mořská voda 3,5 %. Voda se tak stane jen mírně slanou, takže se nemusíte bát nechtěného loknutí nebo solných map na kůži.

Poraďte se s odborníky

Ještě před tím, než se rozhodnete změnit „chuť“ vody své vířivky na slanou, poraďte se s výrobcem vašeho produktu. Některé vířivky totiž pro přidání soli nejsou uzpůsobené, tudíž by přítomnost soli mohla zapříčinit silnou korozi nebo nenávratné poničení.

Lze použít slanou vodu i do nafukovací vířivky?

Dokonce i do některých nafukovacích vířivek lze přidat sůl nebo k nim napojit solonizační jednotku, pokud ji nemají vestavěnou. Instalace solinátoru je jednoduchá a nevyžaduje ani vypouštění vody. Celý proces dezinfekce vody pak funguje na principu elektrolýzy, která slanou vodu přeměňuje na volný chlor. Chlor se tedy v určité podobě nachází i ve slané vodě, jenže nezapáchá a je šetrný.

U solonizační jednotky počítejte s vyšší počáteční investicí, která se pohybuje v řádu tisíců. Pokud koupi vířivky teprve zvažujete, určitě se vyplatí pořídit nafukovací vířivku s vestavěným solinátorem koupíte například na Hawaj.cz, nyní dokonce za 18 989 Kč. Věřte, že vířivka na terase nebo na zahradě se stane nejoblíbenějším místem vašeho bydlení.
 
 

Reklama