Slaná krupicová kaše je pro mě vzpomínkou na dětství. Dělávala ji totiž moje babička. A po mnoha letech jsem ji zkusila i připravit i já.

slaná krupicová kaše

Krupicovou kaši v její sladké variantě milují dospělí i děti. Neznám snad nikoho, kdo by ji neměl rád. Posypaná kakaem, trochou cukru, pokapaná máslem. Moje kamarádka Lenka si přidává ještě skořici a má s kaší zajímavý rituál. Krupicovou kaši jí zásadně vleže :-)

Ale s krupicí se dají dělat i jiná jídla. Stejně dobrá, možná snad ještě lepší. Nedávno mi umřela babička. Byla skvělá kuchařka, ráda vařila i pekla a já jsem po ní zdědila sešit plný receptů. A při pročítání a vzpomínání jaká jídla jsem od ní měla nejraději, jsem narazila i na slanou krupicovou kaši. Jídlo snadné, rychlé a rozhodně ne zdravé :-) Jenže tak dobré!!!

Suroviny

  • 1 l mléka
  • 8 lžic hrubé krupice
  • 2 cibule
  • 100 g špeku
  • 100 g anglické slaniny
  • 3 vejce
  • trocha zelené petrželové nati
  • sůl a čerstvě umletý černý pepř

Postup

Do hrnce nalijeme mléko a nasypeme krupice. Osolíme jednou lžičkou soli, promícháme a necháme přes noc v lednici. Krupice pak bude jemnější.

Na druhý den rozpálíme pánev, do které nasypeme na kostičky nakrájený špek a anglickou slaninu. Není potřeba použít žádný jiný tuk, špek ho pustí až dost. Za chviličku přidáme nakrájenou cibuli. Osmahneme dozlatova, dokřupava. Necháme stranou a uvaříme krupici.

Krupici vaříme za stálého míchání, na střední teplotu, do zhoustnutí. Důležité je opravdu dobře míchat, ať nevzniknou hrudky.

Do uvařené krupice vyklepneme vejce, promícháme a ještě chvíli povaříme. Odstavíme z plotny a vmícháme směs slaniny, špeku a cibule. Trochu si necháme na posypání. Ještě dochutíme solí a pepřem, podle chuti.

Na talíři ozdobíme ještě zelenou petrželovou natí.

Jako tip pro obměnu můžeme přidat i jeden nebo dva stroužky česneku a kaši můžeme posypat trochou parmezánu.

slaná krupicová kaše

A jak servírovat? Buď moderně, do tvořítka a na čistě bílý talíř nebo do pěkného starého nádobí po babičce. Můžete si vybrat :-)

Dobrou chuť přeje Elly.

Reklama