60756550c6bcaobrazek.pngFoto: Shutterstock

S Alešem jsem začala chodit v osmadvaceti a měla jsem za sebou už několik nevydařených vztahů. Většina skončila na tom, že jsem s partnery řešila peníze a chod domácnosti. Jeden přišel o práci a všechno jsem platila za něj, další se hádal o každou korunu a mě to unavovalo, vydělával dvojnásobek, ale nebyl schopný mě pozvat na večeři.

Aleš se od začátku snažil, a to i po finanční stránce a já přiznávám, že jsem si na to brzy zvykla. Přispívala jsem mu na bydlení, ale jinak jsem si žila po jeho boku jako princezna. Byl galantní a nezapomněl na žádné naše výročí, ochotně slavil moje narozeniny i svátek, Valentýna i MDŽ. A rozhodně na mě nešetřil. Jednou mi daroval drahé hodinky, podruhé šperky, večerní róbu, telefon i kolo.

Jeden rok se ale překonal. Od mala jsem toužila po pejskovi, jako dítě mi rodiče tento sen nesplnili a jako dospělá jsem pořád hledala důvody, proč to nejde. A pak mi ho Aleš koupil, i přesto, že nebyl úplně fanda psů. Na Vánoce jsem dostala štěně australského ovčáka a já byla šťastná k zbláznění.

Jenže každá pohádka očividně nekončí zásnuby a svatbou. Aleš si v práci začal se svojí kolegyní a já mu na nevěru přišla. Byla jsem naštvaná, ale když přešla první vlna ponížení, byla jsem odhodlaná o náš vztah bojovat, ale byla jsem na tento boj sama. Byl zamilovaný a chtěl pálit mosty. Po jedné hádce mi řekl, ať se okamžitě odstěhuji.

Byt byl jeho a mě nezbývalo než si dojít pro kufry a zabalit si. Myslela jsem si, že mě nechá v klidu odejít, ale ukázalo se, že očekává, že všechny jeho dary vrátím. Naštěstí jsem si odnesla skoro všechno. Při odchodu mi chtěl všechno kontrolovat, co si odnáším. Došlo to tak daleko, že jsme do sebe začali strkat a já se opravdu začala bát, že by mi něco mohl udělal. Mezi dveřmi mi vytrhl moji milovanou fenku a vyhodil mě s věcmi ven. Bušila jsem do dveří asi hodinu, prosila, slibovala, omlouvala se, nabízela peníze. Pak už náš rozchod začali řešit i sousedi a pod pohrůžkou, že zavolají policii, jsem odešla.

Jsem zlomená. Moje chlupatá holčička mi chybí. Aleš mi navíc opakovaně volá a píše, že chce vrátit dárky, co mi dal. Jeho nátlak je dost náročný. Myslím, že na to nemá právo, když mi to dal. Co je ale pro mě důležité, je moje fenka. Na mé prosby nereaguje odmítá se mnou cokoli řešit. Ať si všechny ty svoje dary strčí za klobouk, i když si myslím, že mi náleží, ale hlavně ať mi vrátí moji fenku. Moc netuším, na koho se obrátit.

Může Jana požadovat zpět dary a svého psa? Zeptali jsme se právní poradny Verdikto: 

„Pokud vám pan Aleš dal dárky (a je lhostejno, zda se jednalo o hodinky, šperky, večerní róbu, telefon, kolo či australského ovčáka), které chtěl, aby byly vaše - abyste je vlastnila a vy tyto dárky přijala, uzavřeli jste spolu ústní darovací smlouvu, která splňuje veškeré náležitosti. Darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá. Dárce přitom není při obdarovávání nikterak vázán, může darovat třeba i všechen svůj současný majetek,“ uvádí advokátka JUDr. Bc. Monika Ježková.

„Domnívám se, že ve vašem případě nemůže pan Aleš uplatnit odstoupení od smlouvy dle § 2001 a násl. NOZ, neboť nedošlo k žádnému porušení smluvních ujednání. Taktéž v daném případě nenastaly žádné podmínky pro odvolání daru pro nouzi (§§2068-2071 NOZ) či nevděk (§§ 2072-2075 NOZ); pan Aleš není v takové nouzi, že by neměl ani na nutnou výživu a ani jste jako obdarovaná neublížila dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že byste zjevně porušila dobré mravy,“ dodává advokátka.

Jeho výhružky jsou jen plané řeči, kdy spoléhá na to, že mu dary vrátíte sama na základě jeho psychického nátlaku, který není právně podložen. Pokud se bude jeho agrese stupňovat, určitě se obraťte na policii.

„Co se týče vašeho psa australského ovčáka, který zůstal u pana Aleše, pak pokud pan Aleš psa nechce vydat dobrovolně, nezbývá než podat reivindikační žalobu - žalobu na vydání psa. V rámci soudního sporu bude třeba prokázat, že vám byl daný pes darován a jste jeho vlastníkem, a že pan Aleš vám zadržuje váš majetek – vaše vlastnictví. Vlastnictví psa se ideálně prokazuje písemnou smlouvou, pokud jí není, pak můžete prokazovat vlastnictví podpůrně svědeckými výpověďmi či skutečností, že jste za psa, jako jeho držitelka splnila svoji ohlašovací povinnost a přihlásila jste svého psa k místnímu poplatku ze psů a že za něj hradíte místní poplatek. V daném případě nicméně doporučuji obrátit se na advokáta, aby Vám pomáhal s konkrétními právními kroky,“ uzavírá advokátka.

Právní úprava darování je obsažena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále „NOZ“), a to konkrétně v §§ 2055-2078.

Pokud i vy potřebujete právní radu, můžete se obrátit na právní poradnu verdikto.cz.

Reklama