Všichni to známe a namnoze se s tím setkáme v tu nejnevhodnější dobu. Škytavka. Ze školních lavic si pamatujeme, že jde o „mimovolné stahy bránice“. Co je svět světem, lidé ji znají. A recepty na její zastavení jsou někdy, pohledem zpět, vskutku kuriózní.
Když přeložíme spoustu lékařských a pro laika spíše nesrozumitelných výrazů do „češtiny“, pak je to vlastně o tom, že : Naše bránice je orgán, který nám pomáhá dýchat. V momentě, když dostane křeč, pak nás pořád nutí se nadechovat. Ovšem plíce dají povel mozku, že vzduchu je dost, a tak dá mozek povel zastavit. Naše hlasivky se přicvaknou k sobě a …ŠKYT!
Spouštěčem, který je odpovědný za škytavku, není jedna věc, ale mnohem víc, nevyjímaje i případy, když jde přímo o onemocnění. Někde jsem zahlédla i informaci o muži, který škytá už 15 let. To je ale případ výjimečný.
Zpravidla se nám to přihodí po pití alkoholu, polknutí velikého sousta, také po leknutí, přejedení, nebo, a to je zajímavé, při polknutí kusu vejce na tvrdo.
Nejčastěji je to záležitost na pár minut. Receptů, jak se škytavky zbavit, je opravdu hodně a některé jsou snad nebezpečnější než škytavka sama.
Ve starých knihách si přečtete například, že zaručeně pomůže, když:
- Na škytajícího se musí nečekaně vybafnout (přestane škytat a dostane rovnou šok)
- Nečekaně mu před obličejem prasknout papírový sáček (možná přestane škytat, ale možná bude mít zbytek života tik)
- Vypít co nejrychleji litr vody (bude škytat a k tomu zvracet)
- Sníst kilo cukru (To si při nejlepší fantazii neumím představit)
- Musíte ho plácnout do zad mezi lopatky (patrně přestane škytat, protože bude mít vyražený dech)
- Musí dýchat několik minut do papírového sáčku (to asi pomůže, protože omdlí)
- Zadržet dech a spojit konečky malíčků a palců (??? Možná placebo efekt)
- Vypít odvar ze semen kopru (nestačil by lák?)
- Přiložit drcený led vzadu za krk (nemám vyzkoušeno)
- Přiložit na jazyk hořčici s několika kapkami octa (To je podobné jako s litrem vody na ex)
- Spojit ruce za zády, naklonit se kupředu a polknout vodu od jiného člověka (Zřejmě předání energie)
Novinka
Český fyzioterapeut MUDr. Martin Paťanka přišel nedávno s velmi jednoduchým řešením, které podle jeho slov funguje minimálně u osmdesáti procent postižených škytavkou.
Stačí dát si dvacet kliků a přitom zhluboka dýchat. (Můžete to zkusit, ovšem myslím, že netrénovaný jedinec přestane v zájmu zachování života škytat ze zoufalství už po osmi klicích.)
Já jdu na škytavku psychologicky a funguje to
Prozradím.
Pokud máte kamaráda, který právě škytá a nemůže zastavit, vsaďte se s ním. Řekněte mu, že za každé další škytnutí vám musí dát pětikorunu. Bude souhlasit a bude se usmívat. Úsměv tuhne kolem osmdesáti korun a škytavka je pryč. Proč?
HAMIŽNOST!
Mozek křičí na celé tělo postiženého, že za chvíli vám bude muset dát všechno, co má u sebe, a tělo zpravidla poslechne.
Zkuste to, mám to vyzkoušené.
Dnešní téma dne ale není jen o škytavce a vašich zaručených receptech, jak se jí zbavit co nejrychleji, ale i o jiných záležitostech, které nelze vyeliminovat vůlí.
Například: Zčervenáte, když se stydíte? Ztuhne vám pusa? Klepou se vám nohy?
- Který průvodní znak nervozity vám samotným ztrpčuje život a nemůžete ho ovlivnit?
- Jak léčíte škytavku?
Pište mi dnes na redakce@zena-in.cz co vás k tématu dne napadá.
Přeji příjemný den, kde nebude chybět soutěž, chcípák a borec, vaše příběhy i cena pro ten vylosovaný.
Nový komentář
Komentáře
femme — #18 zvedám ruku, ne nohu
Jala — #20 Oprava: Ne nezacpávat NOC, ale NOS.
átéčko — #8 Jako malá jsem škytala velice často a toto,co popisuješ, byl "rodinný recept" mojí maminky. Ještě se k tomu muselo stoupnout na špičky.
Je ale pravda, že mi to občas nezabralo, a tak nastoupila varianta č. 2: do pravé ruky sklenička vody, stoupnout na špičky, levá ruka zvednout co nejvýš, nezacpávat tedy noc, ale udělat 3 velké hlty vody. Většinou to mělo úspěch.
Ja mam uplne jiny recept - prostrednickem si nekolikrat zaklepat do stredu cela (jako kdyz nekomu naznacujete, ze je pitomec ) - vzdycky to pomuze, jen musim nekdy lidem vysvetlit, ze proti nim nic nemam...
átéčko — #8 dělám to taky tak, až na to, že nohu nezvedám
Vypít devět malých doušků vody - bez přerušení - to znamená bez nadechování. Zatím si nepamatuji případ kdy by mi to nezabralo, a to mě přepadne "škytavka" poměrně často.
Proč zrovna devět nevím, vzhledem k úspěšnosti nezkoumám jestli by stačilo jen 8...
Škytavka je křeč bránice, pokud se ji pokoušíme zbavit jako křeče a ne jako uhranutí, povede se to.
Já znám recept, kterému se každý směje a to jsem si ho ani nevymyslela, ale někde jsem ho už četla...
Jedná se o to, že si člověk musí nalít do skleničky minerálku, zamíchat ji železnou lžičkou a pak ji vypít (tu minerálku)... :))
Každopádně mám u sebe vyzkoušeno, že mi stačí v duchu si tu minerálku se lžičkou představit(tu ''chuť železa'' a bublinky) a škytavka hned přestane.... :DD
Můžete vyzkoušet.... ;)
aviaki — #12 U nás to také funguje, vždy se napít od někoho jiného, pomalu, napolít se a vždy to zabralo.
Já mám taky osvědčený, lety vyzkoušený recept. A pomáhá i na malé děti: škytající se postaví vzpaží a druhý mu dá napít.
Asi je to o tom soustředění, ale vždy! to všem pomohlo!
Co na mě funguje naprosto spolehlive je zacpat si jednou rukou nos a přitom se napít z hrnku nebo skleničky neperlivé vody nebo čaje alespoň 3 loky najednou při stále zacpaném nose. Buď se škytavka zastaví hned, nebo se alespoň zpomalí frekvence a při opakované akci se vždy zastaví úplně.
Jinak naopak co u mě spolehlivě škytavku vždy vyvolá je, když chroupu syrovou mrkev.
Já a mé okolí máme velice dobrou zkušenost, jak zastavit škytavku. Ještě nikdy to u nikoho neselhalo a to včetně velmi malých dětí. Škytajícímu dá někdo jiný napít cokoliv /dětem nepodáváme alkohol :-) /, většinou stačí obyčejná voda ze skleničky. Škytající se musí tak soustředit aby se nepolil, popř. nebyl polit, že zapomene na škytání. Ale fakt to funguje i u miminek.
Jinak lékaři podávájí u úporných škytavek Plegomazin, což také o nečem svědčí :-( :-(
Existují léky. V nemocnici jsme dávala lék na škytavku. Většinou to bylo něco na uklidnění. Co sklidnílo celkově. Mě funguje se 20x po malích doušcích po sobě napít a vžy je po škytavce
Teda je dost receptů na vyzkoušní, ale musím řít, že já osobně na škytavku trpím hodně. Někdy dokážu škytat třeba hodinu v kuse a opravdu to není zábava, bolí z toho břicho i hlava. Také sem již ozkoušela rady tipu, zadrž dech, zavři oči a dej si prst na pusu nebo postav se na hlavu a také spoj ruce za záda, to pomáhá...nikdy nic, ale co asi nejvíc funguje je opravdu leknutí a nebo, když dotyčný začne mluvit a přemýšlet o něčem jiném. Jinak ve škole to bývalo se škytavkou fajn, jeden učitel mě většinou pustil z hodiny, protože když sem začala, občas nešlo přestat.
Já mám na to recept. Nadechnout, zadržet dech, levou rukou si chytit nos a pravou zvednout co nevýš.
Vždycky to pomohlo
Jak to řešila jedna má žačka píšu u Snížka
Ale trochu se zamýšlím nad tím, jestli je vůbec dobré škytání zarážet nebo násilně ukončovat,tělo se s něčím vyrovnává a asi to potřebuje ne?
Mě stačí se napít,stačí voda,ta je vždy nejblíže.
Vlastka — #4 ..To je zajímavý...to by mohlo fungovat....zkusím...to je něco jako s tou sázkou -- psýcha.
Zrovna včera jsem "vyléčila" škytavku vnoučkovi.Můj,pro mě, spolehlivý recept :špičku nože pomalu přibližuji k nosu škytajícího.Musí se soustředit a nespustit oči se špičky nože.
maje — #2 ..tak to by u mě fungovalo jako samos.r