Barva, lesk a struktura - krása dřeva nejvíce vynikne, pokud je čisté a důkladně ošetřené. Naše rada? Pusťte se s vervou do péče o nábytek! Zvýšíte jeho odolnost a zároveň prodloužíte jeho životnost. To za trochu námahy stojí, ne?

lestit

S čím začít?

Na leštění je třeba dřevěnou plochu připravit. Výsledný efekt záleží také na kvalitě dřeva - pokud je plné kazů a škrábanců, ani ta nejlepší leštěnka nový nábytek nevykouzlí. Pokud se nějaký ten škrábanec objeví, nevěšte hlavu, existují speciální retušovače, které po nanesení štětečkem a zaschnutí rýhy bezpečně skryjí.

Jak na šmouhy?

Dřevo je krásný materiál, a aby takový zůstal, používejte přípravky speciálně pro dřevo určené. Pozor si dejte zejména na obyčejný saponát, ten může na vašem nábytku zanechat matný film. Na běžné šmouhy je ideální použít měkký, jemně navlhčený hadřík nebo utěrku z mikrovlákna. Na dřevo z dýhy a masivu však buďte opatrní a při čištění se snažte používat jen minimum vody.

Lesku tak akorát

Zejména u starších typů nábytku se často setkáte s lesklým lakovaným povrchem. Takový typ nábytku má své zásadové příznivce i odpůrce. Lesklý a čistý jako zrcadlo je krásný, ale docílit tohoto vzhledu není úplně jednoduché. Jeho zrádnost spočívá především v nárocích na údržbu - všimnete si otisku každého prstu i miniaturního škrábance. Hlídat tedy musíte zvědavé děti i kočičí drápky nebo se připravit, že s leštěnkou v ruce strávíte o něco více času.

Jak efektivně na leštění nábytku:

  • Ještě než se pustíte do leštění, nábytek očistěte od prachu a až poté se vrhněte do díla.
  • Začněte s velkými skříněmi a horními díly nábytku a postupujte směrem dolů.
  • Zvolte prostředky s antistatickými složkami, které zabraňují dalšímu usazování prachu. Mezi tyto výrobky patří například Diava multifunkční, kterou užijete například také při čištění elektroniky.
  • Pokud pracujete s čistým voskem, používejte vždy suchý a čistý hadřík a nanášejte v tenké vrstvě. To vám mohou usnadnit výrobky ve spreji, které práci usnadňují a urychlují.

Co s nehodami?

Pokud už se vám podaří cokoliv na nábytek rozlít, první rada zní jasně - okamžitě otřít do sucha. Když se jedná o dýhové nebo masivní dřevo, je tato rada ještě urgentnější. A jedna babská rada na konec: navlhčete měkký hadřík a otřete do něj trochu zubní pasty. Následně skvrnu jemně přetírejte. V případě, že skvrna odolává, přidejte na skvrnu trochu jedlé sody a pokračujte. Nakonec otřete suchých hadříkem a přeleštěte leštěnkou.

Reklama