Nový začátek, nový prostor, velká rozhodnutí. „Dost často se na nás obracejí lidé, kteří si novou kuchyni pořídili třeba před deseti lety, ale nevyhovuje jim dispoziční řešení nebo kvalita. Abyste zvolili správně a svých nemalých investic brzy nelitovali, je lepší, spíš než improvizovat, vsadit na erudici a zkušenosti odborníků,“ říká Lucie Pardubská, odbornice KUCHYNÉ Gorenje.

„Už za několik týdnů můžete mít svoji kuchyni snů s rukopisem designérů. Přitom budete mít jistotu, že je vše odborně navrženo tak, aby bylo vaření i skladování pohodlné. A profesně dokonale provedené - spotřebiče budou přesně rozměrově i stylově odpovídat skříňkám a nábytek se po dvou letech nerozklíží,“ dodává Lucie Pardubská. Jaké jsou tedy ty nejdůležitější rady odborníka pro výběr nové kuchyně?

Pusťte si domů přírodu

Tématy letošního roku jsou zdravý, aktivní životní styl a soužití člověka s přírodou. Architekti a designéři letos doporučují na kuchyňská dvířka volit přírodní barvy doplněné o přírodní dekory, například dub. Chybu ale neuděláte, ani když sáhnete po laku v neutrální barvě, například v bílé, šedé nebo antracitové.

Na kuchyňských dvířkách se ale vedle laku uplatňují i materiály, imitující tmavou keramiku nebo beton. Všechny vypadají skvostně a jsou nadčasové, takže se vám za pár let neokoukají. Jako třeba svého času módní dekor dřeva olše nebo calvadosu. Kuchyni budou spolu s přírodními materiály slušet neutrální barvy. Pro oživení můžete vymalovat část stěn lehkými pastelovými tóny nebo použít tapetu s výrazným vzorem.

Pracovní desky by měly vázat s obklady

Pracovní desky tvoří spolu s obklady výrazný prvek kuchyně, a proto je potřeba je volit uvážlivě. Mezi nejčastěji používané materiály pracovních desek se stále řadí laminátové desky, které najdete v mnoha atraktivní dekorech se vzhledem dřeva, ale i už zmiňovaného betonu. „Velké oblibě se těší i umělé kamenné desky. Nebo kompozitní desky jako je např. Corian nebo Hanex, které jsou velmi odolné, lze tvarovat a spoje rozleštit, takže bude pracovní deska bez viditelných spár. Skvělý je i graftazit, což je mimořádně odolný, stálobarevný velkoplošný materiál, který je tvořen mimo jiné silnou vrstvou hliníku,“ dodává Lucie Pardubská.

Klasické kuchyňské obkladačky jsou vytlačovány obklady z materiálu, který je použit i na pracovní desku. Případně skleněnými deskami ať už s dekorem, nebo bez něj. Obklady se už nemusejí omezovat jen na prostor mezi pracovní deskou a horními skříňkami, ale mohou pokrýt celou stěnu, aby se design kuchyňské stěny spojil v jednolitý celek. „Ať už zvolíte jakýkoliv obklad, měl by ladit s celkovým záměrem. Pokud má prostoru dominovat, je možné aplikovat na sklo nebo graftazit i digitální tisk. A naopak, pokud má vyniknout kuchyně nebo podlaha, je vhodné zvolit obklad nadčasový a neutrální,“ radí Lucie Pardubská.

Využijte celý prostor

Statistiky ukazují jasný trend: obytná plocha stále klesá tak, jak roste cena nemovitostí. Pravidlo tedy zní: využijte každý centimetr cenného prostoru. Proto jsou v kurzu vysoké kuchyňské skříně a nástavce až po strop. Takovéto kuchyňské sestavy působí velmi čistým a uceleným dojmem a schováte do nich spoustu kuchyňského nádobí, potřeb a doplňků. I rohové skříňky pomohou dokonale využít celou plochu kuchyně, a přitom zajistit bezproblémový přístup i k věcem, uloženým až vzadu, aniž byste si museli kleknout.

Pamatujte na světlo

Světlo dotváří celkový vzhled prostoru. Centrální světlo se nese v duchu nečekaných prvků, tvarů a kombinaci kovů. Můžete zvolit svítidlo s ornamentální strukturou, minimalistické svítidlo ve tvaru koule či válce nebo industriální osvětlení. A nemusí to být vždy jen solitér. Symetrie je totiž skvělá, pověste je ve dvojicích nebo ještě lépe v trojicích.

Nad pracovní deskou pak vedou mezi osvětlením LED panely a LED profilové světelné lišty. Mají vysokou svítivost a dlouhou životnost. Intenzitu LED osvětlení je navíc možné upravovat a případně i světla dálkově ovládat.

Třiďte odpad

V současné době si už nevystačíte s jedním odpadkovým košem, není to totiž ohleduplné ani k naší planetě, ani k dětem, které by se v budoucnu musely s naším odpadem vypořádávat. Proto je dobré na třídění odpadu myslet už při zařizování nové kuchyně. Na výběr máte mnoho řešení - od závěsných košů na dvířka skříňky až po výsuvné sortery.

Dřez kuchyni dotvoří

Nabídka barev, materiálů i tvarů je prakticky nepřeberná. Největší důraz se klade na funkčnost. Ať už zvolíte dřez z granitu nebo nerezu, vždy volte takový, který dotvoří styl vaší kuchyně.

Odvětrání můžete i skrýt

Největším trendem letošního roku jsou plně integrované odsavače par, které vám zajistí dokonalé odvětrání. Ať se jedná o ty zabudované ve varné desce, nebo ty v pracovní desce. Pokud disponujete velkým prostorem a ostrůvkem v kuchyni, můžete vedle odsavače integrovaného ve varné desce zvolit i odsavač par hladce zabudovaný ve stropě. Všechny tři varianty dovedou vytvořit čistý, moderní vzhled.
Pokud máte varnou desku situovanou u stěny, je zlatou střední cestou použít komínový odsavač par nebo odsavač integrovaný do horní skříňky. Skryté odsavače zapadnou do každé kuchyně.

KUCHYNĚ Gorenje jako sázka na jistotu

Chybu neuděláte, když zvolíte nábytek, příslušenství i spotřebiče od jedné značky, který navíc spolupracuje s předními designéry. A není třeba se bát ceny. Kuchyně Gorenje jsou dostupné a v ceně je také odborný 3D návrh na míru. „Nejmodernější technologie výroby, pestrý výběr materiálů a promyšlený systém komponent a příslušenství zaručují, že vaše nová kuchyně bude funkční, sladěná a propracovaná do nejmenších detailů. A dodaná na klíč v té nejvyšší kvalitě,“ uzavírá Lucie Pardubská.

Více na GORENJE.CZ

Reklama