Aktuální životní styl většiny lidí je velmi hektický. Pracujeme nejen v kanceláři, ale i doma, o víkendech a svátcích. Pak jsou tu další povinnosti: uklízení, vaření, domácí úkoly s dětmi, dalšíaktivity – vše ve spěchu. Jak vám 100% džusy a ovocné a zeleninové pyré mohou pomoci v přípravě skvělých momentů s vašimi blízkými? O tom více s RNDr. Pavlem Suchánkem, nutričním specialistou a expertem kampaně „Džusy a pyré – vitamíny ve SMART formě.“

Když zestárneme, nejvíce většinou litujeme toho, že jsme se dostatečně nestarali o vztahy s našimi blízkým. Každý den trávíme hodně času pracovními povinnostmi, obchodními schůzkami, pak jsou zde domácí povinnosti, dojíždění, nakupování – po celou dobu se neustále honíme, abychom vše stihli. Ve spěchu dorazíme na místo srazu, splníme cíle, dosáhneme výsledků a úspěchu. Bohužel nám stále chybí čas na rodinu a přátelé. Bez nich by ale náš úspěch, každodenní shon a profesionální růst a boje přeci neměly smysl.  

Společné večery s našimi blízkými

Nepotřebujeme hledat stále novou zábavu. Kina, kavárny či nákupní centra mohou počkat. Pojďme si užít to, co máme. Nadcházející jarní i letní večery jsou skvělý čas k odpočinku a zpomalení.  Jen si to představte - vaše oblíbené křeslo, stolní hra, kolem vás vaši nejbližší, ti, které máte tolik rád a k tomu něco k jídlu a pití – dost k tomu, abychom se cítili spokojeně, uvolněné, doplnili zásoby energie a užili si hezký večer. Takový, kdy máme téměř chuť slavit, že jsme zase spolu, aniž bychom ho promrhali vařením nebo úklidem.  

Úklid klidně počká

Všechno nemusí být vždy dokonalé, nemusíte být vzorem všech hostitelek. Nechejte nádobí nádobím, no a co, že není čerstvě vyluxováno, špinavá okna nikdo neřečí a že nemáte ledničku narvanou k prasknutí? Mít čas na naše blízké je mnohem důležitější. A co pak, když je potřeba vše dodělat? Prostě jen rozdělte úkoly mezi všechny členy rodiny, zapojte děti I manžela, nemusí přeci vše být pouze jen na vás.   

Najděte SMART řešení ve vaší kuchyni!

Hezký večer znamená dobrou společnost, program, nebo alespoň představu o tom, co budeme dělat (stolní hra, sledování filmu…) a nesmí samozřejmě chybět dobré jídlo. Co připravit, aby byl váš stůl a talíře plné zdravého, chutného a zároveň lehce a rychle připraveného jídla? Našim blízkým se snažíme vždy předložit to nejlepší – vyvážené jídlo, které obsahuje vitamíny a potřebné živiny. Víme, že je velmi důležité, aby strava byla pestrá, obsahovala různé druhy ovoce a zeleniny, tzn. i různou skladbu vitamínů a minerálních látek, díky kterým se budeme cítit v pohodě a v kondici. Je možné takové pestré jídlo pro rodinu připravit během mrknutí oka?

„Multitasking je skutečnou výzvou. A proto je důležité najít řešení, která váš život zjednoduší a zefektivní vaší práci. Tak například namísto doporučené jedné porce ovoce a zeleniny denně můžete sáhnout po sklenici 100% džusu nebo kapsičce pyré. Nemusíte nic mýt, loupat nebo krájet a jednoduše tak dodáte svému tělu potřebné vitamíny a živiny. Také je třeba připomenout, že tyto výrobky neobsahují přidaná sladidla, barviva a konzervační látky, “ říká RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista a expert kampaně „Džusy a pyré – vitamíny ve SMART formě“

Podle doporučení WHO, bychom denně měli zkonzumovat alespoň 400 g ovoce a zeleniny, ideálně rozdělených do pěti porcí. 100% ovocné a zeleninové džusy a pyré jsou výrobky, které mohou naší stravu jednoduše zpestřit. Neobsahují přidané složky, a proto mají stejné složení jako ovoce a zelenina, ze kterých jsou vyrobeny.  Díky nim mohou vzniknout chutné svačinky nebo lehké, chutné večeře.

 
Podívejte se na naše jednoduché tipy, které mohou zpestřit vaše společné rodinné večery, tipy od RNDr. Pavla Suchánka, nutričního specialisty a experta kampaně „Džusy a pyré – vitamíny ve SMART formě“.

Těstoviny se špenátovým pestem (4 porce)

Ingredience

  • 500 g těstoviny z tvrdé pšenice
  • 2 hrsti baby špenátu
  • 2 hrsti bazalky
  • 2 lžíce slunečnicových semínek
  • 2 stroužky česneku
  • 50 g parmezánu nebo tohoto typu sýra + 2 lžíce strouhaného na posypání
  • ⅓ sklenice olivového oleje
  • 6-7 rajčat (čerstvých nebo sušených)
  • Sůl, pepř

Příprava

Těstoviny vložte do vroucí osolené vody a vařte do měkka podle návodu. Špenát a bazalku opláchněte vodou. Špenát, bazalku, slunečnicová semínka, česnek a olivový olej vložte do mixéru a mixujte do hladka. Pokud je směs příliš hustá, přidejte lžíci nebo více vody od vařících se těstovin. Dochuťte solí a čerstvě namletým pepřem. Nakrájejte rajčata. Uvařené těstoviny slijte a vraťte do hrnce. Smíchejte s pestem a rajčaty. Servírujte na talíř a lehce posypejte strouhaným sýrem.  

test

TIP: doplňte sklenkou ovocného džusu

Kampaň „ Džusy a pyré – vitamíny v praktické formě“ je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny a členy KUPS.

Pro více informací o kampani a SMART vitamínech včetně tipů jak přilákat děti ke konzumaci ovoce a zeleniny navštivte webové stránky www.dzusyapyre.eu nebo FB stránku Žijte Smart.

Polská Asociace producentů džusů (KUPS) je oborovou organizací sdružující výrobce džusů a jiné subjekty, které přímo spolupracují s ovocnářským odvětvím. Již od roku 1993 zastupuje zájmy oboru ve státních a unijních iniciativách. Spolupracuje s vědeckými instituty, výzkumnými laboratořemi a státními a mezinárodními oborovými organizacemi. Jedná také v zájmu spotřebitelů pomocí zavedeného Dobrovolného systému kontroly džusů a nektarů (DSK), jehož činnost směřuje k zajištění trvale vysoké kvality džusů a obdobných výrobků. KUPS dále v rámci své činnosti podniká celou řadu reklamně-vzdělávacích aktivit, které propagují správné stravovací návyky, včetně konceptu 5 porcí zeleniny a ovoce, z nichž jednou může být sklenice džusu. Více informací o KUPS najdete na webu: www.kups.org.pl.