Pokud hledáte místo na jarní výlet, Dolní Rakousko je to pravé. Můžete poznávat krásnou přírodu při turistice, cyklistice nebo nahoře v horách při lyžování s jarním sluníčkem.

Konečně zavítalo do Dolního Rakouska jaro! Zelené plochy v údolí a modré nebe v horách probouzejí naši životní energii. Ujeďte před zimou na kole, vydejte se na pěší túru po nových stezkách nebo si vychutnejte sluníčko během posledních lyžařských dnů v horách. Díky pestré kulinářské nabídce při návštěvě chat a restaurací a tipům na výlety bude vaše cesta jarním Dolním Rakouskem naprosto dokonalá.
5a8598d27b573obrazek.jpg

5 tipů na dolnorakouské jaro:

Připijte si na zdraví, začíná vinařské jaro: kvetoucí vinohrady, veselé štěbetání ptactva, svěží vzduch a svěží víno. Společně s jarem začíná v největší vinařské zemi Rakouska v Dolním Rakousku také vinařský rok. Od dubna otvírají vinaři na 800 km dlouhé „Vinařské cestě“ své sklepy a zvou na první zajímavé degustace nového ročníku. Především velké jarní ochutnávky v osmi vinařských oblastech Dolního Rakouska a degustace vinařských spolků jsou pro milovníky vína milou příležitostí, jak v družné společnosti získat přehled o nových vínech a doplnit si vlastní sklepy. Doporučujeme si hlavně zapsat termíny těchto akcí: Weintour Weinviertel / Vinařská túra Weinviertelem (7. a 8. dubna), společné Weinfrühling / Vinařské jaro regionů Kremstal, Kamptal a Traissental (28. a 29. dubna), Vinařské jaro na Dunaji, především Vinařské jaro ve Wachau (5. a 6. května) a Vinařské jaro v regionu Thermenregion Wienerwald, kde 60 vinařů od dubna prezentuje po celé další tři měsíce 360 vín. Později během roku pak zve Weinviertel na své „Tafeln“ (stolování). Od poloviny června do konce srpna se uprostřed weinviertelské přírody servíruje na dlouhých, bíle prostřených stolech regionální menu o 5 chodech. Stoluje se u Weinviertelských tabulí mezi vinicemi, s výhledem do krajiny, ve sklepní uličce nebo v pohádkovém prostředí zámku. www.dolni-rakousko.info/vinarske-jar5a8598e3d5f1bobrazek.jpgo

Vinařské jaro na kole: ideální je zvolit trasu Euro-Velo 9. Po ní lze přijet od Brna a projet si celý Weinviertel. Kolem sklepních uliček a vinohradů projíždíte rovinatou krajinou a po návštěvě místního vinného šenku, tzv. Heuriger, přesednete pohodlně na vlak nebo přenocujete. Jižním směrem od Vídně se pak dostanete na cyklostezku Thermenradweg, kde pokračujete opět ve vinařském stylu a navíc s nádherným výhledem na mírné kopečky Vídeňského lesa. Ve Vídeňských Alpách jedete nejdříve po rovině kolem kopců pohoří Buklige Welt směrem k vrcholu Wechsel, nejvyššímu kopci na trase EuroVelo 9, který odmění pilné cyklisty nádhernými výhledy.
5a85991079cb6obrazek.jpg

Turistika v jarních horách: Příznivce turistiky nadchne túra vídeňským alpským obloukem. V turistických vesničkách Wanderdörfern Kirchberg am Wechsel a Puchberg am Schneeberg se bez problémů napojíte na stezku kolem vídeňského alpského oblouku a pohodlně můžete putovat od jedné horské chaty k druhé. Někde může ležet ještě sníh a někde už přičichnete k prvním jarním květům.

Kde se rodí kulinární lahůdky: Skutečný požitek nezačíná na talíři, ale mnohem dříve, v regionu, kde rostou přísady do pozdějších lahůdek. Ve Waldviertelu a v okolí Dunaje to vědí moc dobře, půda tady ukrývá skutečné poklady. Tyto poklady nemusíte dlouho hledat, protože barevné moře květů ukazuje k hlavním waldviertelským specialitám. Kvetoucí bylinky, rašící pupeny na slivoních, bílá kvetoucí nádhera na bramborových polích, pestrá maková pole, samozřejmě široko daleko známé rozkvetlé meruňky z Wachau nebo květy hrušní v blízkém Mostviertelu vzbudí dojem probouzející se přírody. Pokud se chcete vydat za  waldviertelskými specialitami, objevte trasy jižního Waldviertelu a to především stezku Kremstalweg či okruh okruh Ysper-Weitental-Rundwanderweg). www.dolni-rakousko.info/rozkvet

Jarní lyžovačka: Zatímco v březnu již v mnoha částech Dolního Rakouska vykukují první sněženky a petrklíče, zvou dolnorakouské horské oblasti na slunečné jarní lyžování pro celou rodinu. Jistotu sněhu nabízí nejvýše položený skiareál Dolního Rakouska Göstling-Hochkar. Na zábavu malých lyžařů se v Mostviertelu specializují Annaberg a Lackenhof am Ötscher. Ve Vídeňských Alpách nabízejí lyžařská střediska Familienskiland St. Corona am Wechsel, Puchberg am Schneeberg a Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee lyžařskou zábavu pro celou rodinu.
Že by lyžování s dětmi bylo dražší, to jednoznačně vyvracejí oblasti Lackenhof-Ötscher a Göstling Hochkar. Děti do 10 let (ročník 2008) tady zaplatí pouhé 3 EUR na den, pokud vykrajují své obloučky společně s jedním z rodičů.
Novinkou v Dolním Rakousku je tzv. „Guga hö“. Jedná se o brzké ranní lyžování v Mostviertelu, které je určené pro milovníky svítání a čerstvě upravených sjezdovek, po kterém následuje lahodný bruch na horské chatě.
www.dolni-rakousko.info/lyzovani-a-snowboarding
 
Více informací a tipů naleznete zde: www.dolni-rakousko.info/jaro