Rakovina prsu je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u žen. Přesto samovyšetření – základní metodu prevence – pravidelně provádí jen čtvrtina z nich. Situaci by však mohli pomoci změnit muži. Metodu samovyšetření zná 9 z 10 mužů a více než polovina z nich (53 %) nemá problém se svými partnerkami o onemocnění rakovinou prsu hovořit. Navíc až každé třetí ženě, která pravidelně vykonává samovyšetření, při něm partner aktivně pomáhá. Aktivnější jsou v tomto směru především starší muži. Vyplynulo to z průzkumu ING Životní pojišťovny.

Při pohledu na ženskou populaci je v oblasti prevence rakoviny prsu zjevný alarmující stav – preventivní prohlídky u gynekologa podle průzkumu ING Životní pojišťovny využívá ani ne třetina žen (29 %), prohlídky na mamografu či sonu jich podstupuje čtvrtina (25 %), a až na třetím místě je samovyšetření prsu, které pravidelně provádí pouze 24 % žen.

Cancer

Pomoci můžou muži

Jednoduchým způsobem prevence je přitom samovyšetření, které je možné provádět doma, a navíc jsou s touto aktivitou ženám ochotni pomáhat muži. Téměř každý muž (91 %) o metodě samovyšetření slyšel a skoro desetina z nich se do něj aktivně zapojuje a další by se rádi zapojili (5 %).

Více než dvě pětiny mužů (41 %) si dokonce ověřují, ž e je jejich partnerka v oblasti prevence nemoci aktivní. Metodu samovyšetření nejlépe znají a nejvíce se do ní zapojují ti starší 46 let. Polovina mužů z uvedené věkové kategorii tento způsob prevence zná a přesně ví, v čem spočívá, 10 % těchto mužů se dokonce do samovyšetření prsu partnerky aktivně zapojuje.

Nejmenší znalost této metody je mezi muži do 35 let, u kterých je informovanost zhruba poloviční (26 %) a úměrně tomu se jich do vyšetření zapojuje rovněž o polovinu méně (5 %).

Zdroj: tisková zpráva

Reklama