Seznam jeho úspěchů, výstav, prezentací, knížek a jiných aktivit by byl dlouhý – určitě si ale pamatujete přinejmenším vokální trio Los Sketos, které zazářilo ve znělce Karlovarského festivalu (ano, jeden z těch tří týpků vážně byl k nepoznání namaskovaný František Skála). Pražané si možná povšimli dlouhých front před Rudolfinem, když se tam před třemi lety konala retrospektivní Skálova výstava (stala se nejúspěšnější výstavou roku a přes Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově pak pokračovala do Moravské galerie v Brně).
Jaký je František Skála? Překvapující a vždycky svůj. Když měl v roce 1993 reprezentovat Českou republiku na 45. bienále v Benátkách, vydal se do Itálie pěšky - prašnými cestami i horskými průsmyky, více než 800 km. V českém pavilonu pak vystavil kresby pořízené během své pouti společně s křehkými objekty z nalezených předmětů.
A nebere se moc vážně.
Pro ty, kdo rádi opouštějí nudné hranice reality, přichystal František Skála báječný dárek. Do českých knihkupectví přichází jeho nová knížka - komiks s názvem „Skutečný příběh Cílka a Lídy" a jako obvykle je to něco, co ještě nikdy nikdo neviděl. Komiks totiž není kreslený, ale fotografovaný.
„Ten projekt jsem nosil v hlavě zhruba dvacet let a byl jsem přesvědčen o jeho originalitě. Nic podobného jsem dosud neviděl a nyní již vím také proč," říká autor. „Náročná technologie fotografování loutek v přírodě se podobala výrobě animovaného filmu, zbaveného pohodlí studia se všemi technickými vymoženostmi. Blížila se spíš výrobě hraného filmu s tím, že práci celého štábu jsem si zajišťoval sám. Když jsem tak tři dny lezl roštím a plazil se po břiše, další tři dny jsem si pak musel léčit záda. Byl jsem ale pořád v kontaktu s přírodou a dostal jsem se i do míst, kam se nechodí, kam ještě lidská noha nevkročila."
Knížka vznikala dva roky a na 110 stránkách představuje 322 záběrů. Vydání technicky náročné publikace se ujalo nakladatelství Arbor Vitae (majitel dvou ocenění za Nejkrásnější českou knihu roku 2006) společně s uměleckou agenturou Taktika Muzika. Až do 27. května je možné si část fotografií prohlédnout i na výstavě v komunikačním prostoru Školská 28 (www.skolska28.cz) v Praze. Jsou zde k vidění i některé rekvizity z majetku hrdinů, zapůjčené, jak říká autor, s jejich svolením.
Nový komentář
Komentáře