Mezi největší příčiny alergie dýchacích cest patří domácí prach, roztoči a domácí zvířata. Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na mnoha faktorech, jako je např. poloha domu, klimatické a zeměpisné podmínky, způsob vytápění, vnitřní zařízení bytu, počet osob, které byt či dům obývají. Jiné jsou podmínky ve městě, jiné na venkově, stejně jako je jiné množství i kvalita prachu v obývacím pokoji, v ložnici, v kuchyni nebo v koupelně.

Co je alergie?

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce organizmu na látky, se kterými se většina z nás setkává ve svém prostředí. Pro alergický organismus jsou tyto látky nebezpečné. Rozlišujeme nadměrné, přehnané reakce přecitlivělosti a reakce „normální". Normální reakcí organizmu je vývoj imunity. Náš imunitní systém je zde proto, aby nás chránil před útoky cizorodých látek.

Vysavače Philips prošly za posledních několik let revolučním vývojem. Nejen co se týká vzhledu, čisticí síly a všestrannosti, ale i využitím vyšších stupňů filtrace a těsnění. Nové vysavače Philips Performer a Philips Jewel od března letošního roku nabízejí filtry HEPA 13 a HEPA těsnění. V kombinaci s vysokým sacím výkonem tak během chvíle pomohou vytvořit zdravé a čisté prostředí pro celou rodinu.

Původ a účinnost HEPA filtru

HEPA filtr je typ filtru vzduchu, přičemž HEPA je zkratkou z prvních písmen slov „high efficiency particulate air filter“, tzn. vysoce účinný filtr vzduchových částic.
HEPA filtry byly vyvinuty ve 40. letech 20. století NASA pro ochranu osob před radioaktivními částicemi (projekt Manhattan). V 50. letech začaly být využívány pro komerční účely, označení HEPA bylo registrováno jako obchodní značka a zároveň se začalo využívat jako termín pro vysoce účinné filtry. Speciální složení těchto filtrů zajišťuje nejen vysokou účinnost, ale i dlouhou životnost, kde i při jejich úplném naplnění nedojde k úniku kontaminovaných částic. Úžasné schopnosti HEPA filtrů zaručují takřka 100% filtraci. Například HEPA 13 z každých 10.000 částic od velikosti 0,3 mikronů propustí pouze 5. Hovoří se tedy o účinnosti 99,95 %.

Využití HEPA filtrů v současné době

V současné době se filtrování vzduchu přes HEPA filtry kromě jaderné energetiky využívá ve zdravotnictví, farmacii a výzkumu (např. součást filtrační jednotky flowboxů) nebo při výrobě mikroprocesorů. Dalším odvětvím jsou vysavače, které HEPA filtry nabízejí jako součást svých filtračních systémů. To má velký přínos pro astmatiky a alergiky, protože HEPA filtr zachytí jemné částečky jako např. pyly a sedliny z prachových roztočů spouštějící alergické a astmatické symptomy. Aby byl HEPA filtr ve vysavači účinný, musí být veškerý nasátý vzduch hnán přes filtr bez jakýchkoli úniků. Kvůli vysoké hustotě filtru je nutné použít pro stejný sací výkon výkonnější motor.

„Kromě multifunkčních modelů Triathlon disponují všechny modely vysavačů Philips filtrací a těsněním HEPA, přičemž nejvíce využíváme HEPA 12 a HEPA 13,  tzn. více než 99 % účinnost zachycení částic větších než 0,3 mikrometru,“ upřesňuje Martina Laketić, marketingová manažerka domácích spotřebičů společnosti Philips, a dodává: „Do této skupiny spadají nečistoty od např. vlasů, zvířecích chlupů, přes viditelný prach, roztoče, spory plísní až po cigaretový kouř.“

Stupně HEPA filtrace u vysavačů

HEPA 10 – zachytí 85 % všech částic (alergenů) větších než 0,3 mikrometru
HEPA 11 - zachytí 95 % všech částic (alergenů) větších než 0,3 mikrometru
HEPA 12 – zachytí 99,5 % všech částic (alergenů) větších než 0,3 mikrometru
HEPA 13 – zachytí 99,95 % všech částic (alergenů) větších než 0,3 mikrometru

Vysavač Philips Performer

Nové vysavače Philips Performer s mezinárodním atestem HEPA výrobku pro dokonalý a rychlý úklid vaší domácnosti nabízejí nejen sací výkon 500 W (příkon 2 200 W) a sací hubici Tri-Active, ale zároveň i těsnění HEPA a filtr Ultra Clean Air HEPA 13. Ty pohltí sebemenší prachové částice, a během chvíle tak pomohou vytvořit zdravé a čisté prostředí pro vás i vaši rodinu. Díky kazetě Clean Comfort už není problémem ani likvidace sáčku na prach. Součástí příslušenství je kartáčový nástavec, štěrbinový nástavec a malá hubice. U nejvyššího modelu FC 9176 pak i hubice Super Parquet pro tvrdé podlahy, která odstraní třikrát více přilnavých nečistot, u modelu FC 9174 je to Turbo kartáč, který odstraní o 25 % více vlasů a prachu než hubice klasická. Během používání jistě oceníte 9 m dlouhou síťovou šňůru, horní a přední držadlo či parkovací a skladovací polohu.

Vysavače Philips Jewel

Nové vysavače Philips Jewel se sací hubicí Tri-Active nabízejí sací výkon 450 W (příkon 2 000 W) a opět disponují nejvyšším používaným stupněm HEPA filtrace tzn. těsněním HEPA a filtrací Ultra Clean Air HEPA 13. Philips Jewel jsou navíc vybaveny systémem Active Fragrance s vonnými tabletami, které vašemu domovu dodají příjemnou svěží vůni. Mezi příslušenství patří štěrbinová a malá hubice, přičemž nejvyšší model FC 9078 navíc nabízí Turbo kartáč a kartáčový nástavec, FC 9074 pak kartáčový nástavec a sáček na prach Clinic S-Bag zdarma.

 

Více informací a inspirace hledejte na stránkách www.philips.cz nebo ZDE

Reklama