profimedia-0666919759.jpg

Foto: Profimedia

Skupina aktivistek, která byla založena na Ukrajině a aktuálně sídlí ve Francii, protestovala v Paříži proti válce na Ukrajině. Ženy, které jsou známé tím, že vystupují vždy s odhalenými ňadry, měly těla pomalovaná barvami ukrajinské vlajky. Ty byly doplněné nápisy Stop Putins War (Konec Putinově válce) a Putin War Criminal (Putin, válečný zločinec).

FEMEN zveřejnily na své sociální sítě fotografie i videa z tohoto protestu a napsaly: „Vladimir Putin si v současné době bere jako rukojmí celou Ukrajinu. Jsou zabíjeni a mučeni civilisté. Nemohou utéct. Putin zemi maže z mapy.“

Skupina také bojuje za integraci Ukrajiny do Evropské unie. „Jediným dnešním zločinem Ukrajinců je boj za svou svobodu, touha být svobodnými a suverénními ve své zemi. Musíme rázně reagovat na absolutní násilí páchané diktátorem s imperialistickými ambicemi, jehož znaky jsou konfrontace a represe. Putin vyhlášením války Ukrajině především vyhlašuje válku demokracii,“ uvedla skupina ve svém prohlášení na Instagramu.

FEMEN od svého založení v roce 2008 organizují protesty nahoře bez proti sexismu, sexuální turistice, homofobii a dalším problémům. Uskupení vzniklo poté, co se začaly objevovat příběhy ukrajinských žen sexuálně vykořisťovaných v zahraničí. V roce 2013 dokonce pět členek skupiny naběhlo na ruského prezidenta Vladimira Putina na veletrhu v Hannoveru a křičely: „Do pr**le s diktátorem.“ Tehdy měly aktivistky, mezi kterými byly Ukrajinky, Ruska a dvě Němky, na hrudi a na zádech slogan se stejnou větou v ruštině i angličtině.

Zdroje: The Guardian, Instagram Femen, Oficiální stránky Femen, India Today, Wikipedia

Reklama