stroj1.jpg

Slimáci
Tito nezvaní nájezdníci dokáží zdecimovat nejeden záhon. Z úrody jahod zbyde pár okousaných zbytků, mladé rostlinky zničí doslova od základu, takže ani nestihnou vyrůst, pustí se do ovoce či zeleniny, nepohrdnou ani spadanými blumami či švestkami, pod stromem zůstanou doslova jen pecky. Ani rostliny, které se přirozeně chrání jemnými pichlavými výrůstky, jako jsou okurky, dýně nebo cukety, neobstojí v mladém věku před jejich žravostí.

Jak na ně? Slimáci si lebedí ve vlhkém prostředí, ale neohrozí je ani sucha a horka. Umí se schovat pod kameny, prkny či v zemi a přežít tak nejteplejší dny. Likvidace slimáků je náročná, zdlouhavá a metod je mnoho. Někdo vsází na kachny – indické běžce, ovšem při velké koncentraci slimáků je tato metoda jen částečně účinná a některým kachnám se doslova přejí. Vždyť kdo by chtěl jíst každý den to samé. Někdo používá skořápky okolo záhonů, při větším výskytu slimáků ovšem tato metoda moc nefunguje. Dále se nabízí fyzická likvidace. Ta účinkuje spolehlivě ovšem je náročná a zdlouhavá. Naše sousedka vždy, když se začíná stmívat, vyrazí s čelovkou, lahví a rukavicemi na zahradu a slimáky posbírá a následně zlikviduje. Můžete také vyzkoušet různé směsi, které nasypete okolo záhonů či rostlin. Další metodou je ochrana samotné rostliny, vezme se kelímek od jogurtu, rozstřihne se horní okraj na několik dílů a nainstaluje jako takový zubatý límec okolo rostliny. Bohužel tento systém většinou nefunguje. Slimáci překonají i ostrý okraj a dostanou se k rostlině.

Další z variant jsou parazitické hlístice, je to ekologická varianta, vcelku účinná, většinou se používá v jarním období, ale je možné i během roku. Hlístice se usídlí v těle slimáka, který po několika dnech uhyne, hlístice se rozmnožují, a tak postupně ničí populaci slimáků. Aplikují se formou roztoku na trávník, záhony, keře atd. U této metody je dobré se domluvit i se sousedy a aplikovat hlístice i na sousedních zahradách, aby se populace slimáků eliminovala plošně. Se snadnější aplikací roztoku pomůže například AKU postřikovač rostlin Kärcher PSU 4-18.

64c280b29c10bpan.jpg

Mšice
Růže, ovocné stromy a keře, květiny, některé druhy zeleniny, všechny tyto rostliny mohou napadnout mšice a doslova zničit jejich krásu či úrodu. Samy mšice jsou obtížným škůdcem. Mají však i své ochránce. Kdo by neznal příběhy Ferdy mravence. Mravenci jsou možná jedni z nejstarších „zemědělců“, chovají totiž mšice. Chrání je, například před slunéčky, přenášejí je na rostliny, kde mají mšice více potravy, ale také je „dojí“, získávají z nich medovici. Nejen proto se je daří hůře likvidovat. Při větší invazi mšic rostlina strádá, květy a plody odumírají a může dojít i k odumření celé rostliny. Invazi mšic na rostlinách můžeme řešit postřiky. Lze si zvolit ryze chemické varianty, nebo ekologičtější, na trhu je velké množství variant. K aplikaci se dají použít ruční verze postřiku, nebo automatické. Zejména u větších rostlin nebo při vyšším výskytu je automatická verze snadnějším a rychlejším řešením bez námahy.

stroj2.jpg

Práce s aku postřikovačem je snadná, podívejte se na video

AKU postřikovač rostlin Kärcher PSU 4-18 pomůže s údržbou a ochranou rostlin tak pohodlně, že si okamžitě přivyknete a už bez něj nebudete chtít dělat postřiky jako dřív. S ním vám totiž končí ruční pumpování. Postřikovač má čerpadlo, které aktivujete stisknutím tlačítka. Spolehnout se na něj můžete, ať už se jedná o hnojení, likvidaci škůdců, zbavování se plevele nebo zavlažování malých sazenic – PSU 4-18 je díky své rozprašovací mlze/postřikovači perfektní pro všechny zmíněné aplikace. Rozprašovací paprsek zapnete podle potřeby pomocí spouště na trysce. Uvést jej můžete do trvalého provozu nebo plynule nastavit přímo na trysce od jemné mlhy až po bodový paprsek. Nádrž o objemu 4 litry s integrovaným ukazatelem stavu naplnění a kryt nádrže slouží zároveň jako odměrka pro měření postřiku. Nástavec lze prodloužit na 75 cm pro ergonomickou práci i ve vzdálenějších místech. Snadno postřik nanesete i do koruny menších stromů a keřů. Popruh vám navíc umožní pracovat jednou rukou a druhou mít volnou.

64c2811a796b5stroj.jpg

Chcete vědět více o pomocnících Kärcher? Podívejte se na www.karcher.cz.
 

Reklama