mod12.jpg

Přírodní památka Komořansko-modřanské tůně se rozkládá na pravém břehu Vltavy v oblasti dvou pražských čtvrtí. Chráněným územím se místo stalo v roce 2014 a to za účelem zachování ekosystému zdejších vod. Pro Prahu to rozhodně není typický ekosystém a vytvořil se chátráním a zarůstáním protipovodňových nádrží z 19. století.

Untitled-collage.jpg


Do té modřanské části se můžete dostat stranou z rekreační loučky, ale připravte se na to, že trávu a hlavně kopřivy tu nikdo neseká. Chodit můžete po uzoučké, většinou bahnité stezce, ale sem tam se najdou místa, která jsou více průchozí. Těmi se dostanete i k romantickým místům s lavičkami, kde je krásný výhled na zapadající slunce u břehu Vltavy.


Na druhé straně lze procházet kolem tůní, které vznikly kolísáním stavu vody. Kolem nich i v nich to jiskří životem. Bydlí zde například ohrožená užovka podplamatá, ledňáček říční, potápka roháč a jiné druhy vzácného hymzu. K tomu samozřejmě patří i bohatá flóra. Roste tady několik ohrožených bylin, jež v letních měsících potěší oko různými barvami.

Untitled-collage-1-.jpg

Zdroj fotografií: Karolína Waberová

Pokud navštívíte tuto malou pražskou džungli ve zlaté hodince, kdy zapadá slunce, zažijete opravdu neopakovatelný zážitek. Poslední zlaté sluneční paprsky se opírají do pokroucených kmenů starých vysokých stromů a žáby zrovna předvádí svou vrcholnou sehranou symfonii. V tu chvíli si připadáte jako v opravdové džungli.

Čtěte také:

Reklama