Barbora Škrlová, která se v minulosti vydávala za mladou dívku Aničku i chlapce Adama, podstoupila před deseti lety plastickou operaci.

Tuto informaci dnes před brněnským krajským soudem uvedla její někdejší přítelkyně Eva Tesařová.

Dále uvedla, že Škrlová při svém útěku z Česka využívala její vlastní pas. Doklady prý Škrlové zajistila Kateřina Mauerová, matka dvou týraných dětí z kuřimské kauzy.

Škrlová s Tesařovou spolu sdíleli v roce 1998 společný byt. „Nebyla spokojena se svým vzhledem,“ uvedla Tesařová na adresu nejznámější osoby kuřimské kauzy. Při podstoupení operace si Škrlová údajně nechala zmenšit poprsí, aby zdokonalila iluzi malého děvčete.

Škrlová trpěla častými epileptickými záchvaty, proto s ní Tesařová byla ochotna sdílet byt. Podle zkonstruovaného příběhu se Škrlová měla prostřednictvím své přítelkyně Kateřiny Mauerové seznámit s její sestrou Klárou Mauerovou, a tak se dostat do blízkosti celé rodiny.

Po nálezu týraných chlapců byla Škrlová loni v květnu převezena do brněnského krizového centra Klokánek. Z tamního areálu se jí však podařilo uprchnout a následně dostat až do Norska, kde podruhé předstírala falešnou identitu.

Jejím „druhým já“ byl tentokrát Adam –  syn spisovatele Martina Fahrnera, který se o Češku staral. Právě v té době měla u sebe přechovávat pas Tesařové. Důvodem, proč Tesařová poskytla vlastní pas Kateřině Mauerové, byly údajně pedagogické účely.

Tesařová se domnívala, že její pas bude sloužit jako ukázka dětem v Centru volného času Paprsek, v jehož čele Kateřina Mauerová stála. O osud svých dokladů se Tesařová neobávala. Pas našla až norská policie.

U soudu, který se vrací k případu kuřimské kauzy po dvou měsících, dnes vypovídal mimo jiných také Fahrner. Během svého výstupu podal podrobnosti k pobytu Škrlové na severu Evropy. Ta se při předstírání postiženého dítěte dostala do norského ústavu dětské péče, ze kterého se jí s pomocí Farhnera podařilo uprchnout.

Další z vypovídajících, Ivana Vařáková, dnes uvedla, že ji Kateřina Mauerová přesvědčila o tom, aby se vydávala za sociální pracovnici a šla Barboru–Aničku navštívit do bytu Mauerových. Vařáková tehdy uvěřila, že Škrlová je tím, za co se vydává, a chtěla být podle své výpovědi nápomocná. 

V následujících dnech dojde k vyhodnocování znaleckých posudků, z nichž by mělo vyplynout, zda Škrlová je, či není trestně odpovědná. Škrlová tvrdí, že k týrání byla přinucena.

Údajně byla ikonou náboženské sekty, kterou vytvořil její otec Josef Škrla. Toho chtěl dnes soud také vyslechnout. Nepodařilo se mu ale doručit předvolání. Obžalovaným hrozí až 12 let vězení. V dalším průběhu soudního řízení má po výpovědi Farhnerovy ženy Heleny předstoupit ještě Zuzana Skálová.

Kateřina Mauerová dnes u brněnského krajského soudu uvedla, že Barbora Škrlová chlapce Ondru a Jakuba z kuřimské kauzy netýrala. Utrpení svých synovců způsobila prý ona spolu se sestrou a matkou obou hochů Klárou.

Navíc vyhodnotila počínání své rodiny v rozporu s jakoukoliv sektou či náboženstvím. Promluvit se rozhodla hlavně kvůli tomu, aby hájila Škrlovou.

Její sestra Klára neunesla tuto výpověď a po psychickém zhroucení musela být vyvedena ze soudní síně.
 

Reklama