V komediální grotesce Tomáše Vorla, který napsal scénář a zároveň film režíroval, skutečně nezazní žádné slovo. Zvuky, které herci, mimochodem tolik věrohodně, vydávají, by se daly nejspíše nazvat citoslovci. Právě to je na tomto snímku přitažlivé a na kvalitě to neubírá. Řekla bych právě naopak.

 

Tomáš Vorel se po letech dostal ke zpracování, a jak on sám říká, nechal v sobě uzrát své představy o Skřítkovi. Tyto usadil do současných situací, které prožíváme my všichni.

 

Film začíná nádherně, ve smyslu, že jste ihned a zcela v ději. Nejdříve se možná zaleknete výkřiků Evy Holubové, která jako matka a manželka nutí rodinu k rannímu vstávání a hromadnému odchodu z domu. Než se nakonec všichni členové rodiny z bytu vypraví a odejdou, budete na zvuky vycházející z úst protagonistů zvyklí. Dále vám už absence mluvení ani nepřijde.

 

Manžel Evy Holubové je opět Bolek Polívka.

Dalo by se ale říci, Eva s Bolkem pokaždé jinak. Tentokráte je totiž jejich vztah okořeněn manželovou nevěrou a manželčiným bojem za udržení rodiny. Co vše je žena schopná udělat pro svou přitažlivost a zpětné přivábení manžela, nám zde předvede, a to vše pomocí pantomimy, zkušená paní Holubová.

Ta si hned po své práci pokladní v hypermarketu odskočí do kadeřnictví, tu zakoupí nové spodní červené prádlo, tu přikoupí paruku…

V jednom záběru čeká perfektně upravená v červeném korzetu na manželské posteli. Mimochodem, uvidíte zde její prima figuru… Všimli jste si?

 

Film Skřítek je prý o mase a pro masu

O mase proto, že Bolek je zaměstnanec masokombinátu. Záběry bourání a vykosťování prasat se film jen hemží. Pro herce to byly prý nejhorší momenty při natáčení, právě Bolek Polívka musel například rozříznout prase vejpůl. Všichni členové filmového štábu se na různě dlouhé časové úseky stali vegetariány… A proč pro masu? Divák jistě pochopí fakt, že film je určen právě pro něj…

 

A co skřítek?

Skřítek je postavičkou, která děj zlehčuje, obveseluje a naklání jej k pohádkové formě.

Objevuje se půvabně za okny, pobíhá mezi činžáky nebo medituje v lese. Právě scéna jeho lesního zázemí je půvabně magická. Postavička Skřítka je propracovaná a v momentě, kdy vidíme na celém plátně celou jeho postavu, kterak kolem něj obíhá růžové světýlko, pocítíme chvilku dětského klidu a spokojenosti. Přesně jako když sledujeme hezkou pohádku.

 

250 triků

Na výrobě filmu se bohatě podílelo i trikové Studio Mirage.

V záběrech je prý použito téměř 250 triků, pomocí kterých se příběh občas dostává do zvýšených poloh fantazie jeho tvůrců. Není možné si povšimnout všech triků, ale jistě vám neujde prase s hlavou Bolka Polívky anebo Ivana Chýlková v podobě suchopárné učitelky s kravským výrazem…

 

 

Groteskní hudba

Tomáš Vorel si pro hudbu k této grotesce vybral Mig21, tedy tvorbu Macháčkovu.

Nebyl to ale výběr nejšťastnější a ještě k tomu nebyl dobře upraven. Macháčkovy rytmy v zásadě neodmítám, proč si občas neposlechnout něco lehkého a veselého. Ale v případě filmové hudby u Skřítka, to možná divákům bude vadit. Hudba vytváří dojem kolovrátku a jde místy až na nervy.

 

Velká škoda pro film, který se sehranému týmu povedl a který svým znovuobjevením žánru grotesky riskl předložit modernímu divákovi filmové scény beze slov.

 

SKŘÍTEK

Režie a scénář: Tomáš Vorel

Kamera: Marek Jícha

Hudba: MIG 21

Střih: Marek Jícha, Tomáš Vorel

Triky: Studio Mirage

 

HRAJÍ: Bolek Polívka /otec/, Eva Holubová /matka/, Tomáš Vorel ml. /synáček/, Anička Marhulová /dceruška/, Jiří Macháček /řezník/, Marika Procházková /řeznice/, Ivana Chýlková /mistrová/, Milan Šteindler /vrátný/, Tomáš Hanák /matikář/, Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel /tři policisté/

 

Produkce: Cineart, premiéra: 17. března 2005

 

Kde hrají film v kinech, najdete ZDE

Více informací najdete na www.skritekfilm.cz

 

V zítřejším vydání magazínu Žena-in.cz se můžete o Skřítkovi dozvědět více v rozhovoru s Evou Holubovou!

 

Reklama