Technický pokrok nezastavíš... Ještě před dvaceti lety nebyly běžně k dispozici mobily, tablety ani jiné vymoženosti. A jak je to dnes? Nad tím se zamyslela čtenářka Maryene.

Nemoc a upoutání na lůžko nám dokáže pěkně zpřeházet nejenom náš denní režim, ale i priority. A přestože už jsem týden doma z nemocnice a úspěšně rehabilituju, přesto mám, dá se říct, více času pro sebe. A tak můžu i trochu více přemýšlet, utřídit si nejenom soubory v počítači, ale tak trochu i v hlavě. A díky moderním technologiím jsem také v kontaktu s okolním světem. To mě také přivedlo k následujícímu zamyšlení.

Jako dítě jsem obdivovala Robota Emila. Byla to vlastně taková první sci-fi postava, se kterou se moje dětská dušička setkala. Ti, kdo ho neznají, byl to takový nemotora pojídající šroubky. Další technický vynález, který mě nenechal klidnou, to bylo autíčko na baterie, které naráželo na překážky a opět vycouvalo a jelo dál. Bylo mi pět, a to auto dostal můj kamarád od svého tatínka, který pracoval v Sýrii na nějakých montážích. Auto nedal kamarád z ruky, takže mi nezbylo nic než obdiv a mírná závist. Přibližně ve stejné době k nám přijel na návštěvu strýc, který nás poprvé vyfotil polaroidem a ihned nám daroval fotku. A o pár měsíců později se ozvalo v rozhlase „Dobrý den, majore, Gagarine...“. Psal se rok 1961 a svět měl prvního kosmonauta.

Technické vynálezy mě nenechávaly klidnou, a tak když jsme v sedmé třídě psali slohovku na téma Můj den v roce 2000, nechyběly tam ani soukromé lety do vesmíru...

Ale nebylo to tak rychlé. Přestože mě i nadále vše technické zajímalo a chytlo mě například fotografování a vyvolávání fotek v černé komoře, například ještě o mnoho let později jsem na tom byla tak, že i maturitní otázky nebo diplomku jsem si jednoduše musela naťukat na psacím stroji. Dnes v době kopírek a internetu, kde se dá ledacos „stáhnout“, to mají dnešní studenti zdánlivě mnohem jednodušší.

Proč zdánlivě? Mohou si sice všechno vyhledat na netu a nemusí se pídit po informacích a opisovat moudra z knih v knihovnách, shánět nedostupné knížky a skripta apod., ale je tolik nových informací, které se hrnou ze všech stran, a to všechno musí do těch svých hlaviček vměstnat. Vzpomeňme jen, jak to bylo například s technikou na školách za našich studentských let. Neznali jsme ještě ani video, s úsměvem vzpomínám na tehdejší „promítání“.

I na svoji první vlastní kopírku jsem si také ještě pár let musela počkat. Dostala jsem ji od dětí k padesátým narozeninám. Barevnou tiskárnu se scannerem a kopírkou. Pro mě to byl dárek všech dárků.

A zatímco já jsem byla v dětství ohromena Robotem Emilem nebo polaroidem, dnešní skoro mimina umí ovládat mobily i počítače. Nedávno navštívila moje sestra svoje vnoučata. Dvouapůlletý a čtyřletý. Nehráli si na písku ani s plyšáky, ale každý se svým tabletem. A ten mladší záviděl staršímu nějakou hru, umývání aut v myčce. Tak mu ji ten starší jednoduše poslal a doporučil mu, aby si ji uložil do záložek. Malý se nejspíš musel trochu více soustředit, takže za chvíli se ozvalo dětským žvatláním... „tak jsem si to daj do žájožek a teď jsem se posjaj“.

Pokrok se nedá zastavit.

Můj nejstarší syn má také obdiv ke všem novinkám. Díky tomu už od chvíle, kdy opustil pomyslné brány školy, jezdí po světových konferencích ohledně novinek v technice a také si už založil vlastní časopis, ve kterém se věnuje 3D technologiím a 3D tisku. Ze všech koutů světa si přiváží nové informace a prostřednictvím tisku s nimi seznamuje odbornou veřejnost. Týká se to všech oborů od nejniternějších nanotechnologií až po obrovské projekty. V současné době chystá výstavu 3D tisku v Praze a už za pár dnů promluví o 3D tisku na veletrhu For Industry v Praze.

Takže přestože moje generace se s počítači seznamovala až v pozdní dospělosti, dnes se děti do tohoto prostředí rodí a počítače, mobily i nejrůznější ovladače jsou pro ně samozřejmostí. Naše babičky by se nestačily divit. Myslím si, že se máme ještě na co těšit. Kdo ví, co budou znát děti příštích generací.

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.


Milá Maryene,

to je pravda, dnes má každé malé dítě chytrý mobil nebo tablet. A spousta dětí si bez nich ani neumí hrát... Víte, jakou dá práci neustále děti odhánět a přemlouvat je, aby si hrály s něčím jiným?

Moc děkuju za příspěvek a přeju krásný den,

Lucka

Napište nám taky! A co?

  • Máte nějaký problém? Trápí vás něco? Napište nám a my vám zkusíme pomoci!
  • Potřebujete s něčím poradit? Napište nám a my se zeptáme odborníka.
  • Zažila jste něco zajímavého nebo něco, co byste chtěla sdělit ostatním čtenářkám? Napište nám, dáme to do novinek!
  • Chcete nám říct svůj názor na politiku, kulturu, módu, nebo na cokoliv jiného? Pište nám taky, to všechno nás zajímá!
  • A mimochodem – dneska je sedmého, tak můžete napsat třeba i to, jestli vám číslo sedm přináší štěstí.

Pište nám všechno, co vás baví, zajímá nebo trápí, zkrátka to, o čem se chcete na našem magazínu bavit. Adresa je stále stejná: redakce@zena-in.cz. A co můžete vyhrát? To vám prozradím už brzy!

Pěkný den!

narcis

Reklama