Skořici známe v podobě prášku nebo skořicových tyčinek. Často slýcháváme, že je velmi prospěšná pro zdraví člověka. Jako lék se používala už celá staletí. Pomáhá srovnat krevní tlak, zlepšuje trávení, pomáhá proti nadýmání a průjmům, je skvělým antioxidantem, obsahuje látky s protizánětlivými účinky, snižuje riziko srdečních onemocnění, má pozitivní vliv na léčbu, zmírňuje menstruaci a krvácení z nosu, podporuje chuť k jídlu, pomáhá při nachlazení nebo může působit jako prevence proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. U skořice byl také prokázán pozitivní vliv při léčbě rakoviny.
 
Jenomže, ne každá skořice působí stejně. Můžeme ji rozdělit na dva základní druhy – skořici cejlonskou a skořici cassia (hojně dováženou z Číny, Vietnamu či Indonésie). Skořice cassia, kterou běžně koupíme v obchodech nebo s ní hojně zdobíme adventní věnce, obsahuje například velké množství látky kumarin, která je ve větším množství škodlivá. Dokonce až tisíckrát více než skořice cejlonská. Tyto látky mohou způsobovat bolesti hlavy, spavost, závratě apod. Ta, která je zdraví prospěšná a pozitivně působí na všechny možné neduhy, je právě skořice cejlonská, někdy také nazývaná jako skořice „pravá“. Bohužel cassia, která je do Česka dovážena především z Číny, tvoří 90 % našeho trhu.

Skořice cassia / skořice „pravá“ cejlonská

Zdraví prospěšnější cejlonská skořice kumarinu obsahuje jen velmi malé množství. Nezatěžuje tak naše ledviny a játra. Jenomže na tu u nás v obchodech narazíte jen výjimečně. Je kvalitnější a dražší. Namletou skořici od sebe těžko rozeznáte. I když chuť má trochu jinou a vůní je výraznější cassia. „Pravá“ skořice má jemnější chuť a sladší vůni. Ale pokud jde o tyčinky, cejlonská vypadá trochu jinak. Lépe je tedy rozeznáte, když jsou v celku. Cejlonská skořice má více vrstev, oproti tomu cassia má pouze jednu, je dutá a tmavší. Další možností, jak od sebe skořice rozeznat, je cena. Cassia je rozhodně levnější.

Cejlonskou skořici využívali v medicíně už staří Egypťané a následně Řekové. Dokonce si jí cenili natolik, že s ní byli obdarováváni králové. V ajurvédské medicíně se po staletí užívá jako lék na zažívací nebo dýchací potíže. Na Srí Lance je cejlonská skořice váženým lékem a jakmile tamní obyvatelé onemocní, je první, po čem sahají.

Informace o druhu skořice pro obchodníky není povinná a na obalu ji tedy najdete málokdy. Našly jsme pro vás ale obchody, kde můžete cejlonskou skořici sehnat.

Prodává ji například Ecce Vita, manutea.cz, superpotraviny-naturalis.cz nebo profikoreni.cz.

Foto: Shutterstock & Ecce Vita

Čtěte také:

Reklama