vajecne-skorapky.jpg
Zdoj foto: Shutterstock 

Vaječné skořápky obsahují velké množství vápníku. Konkrétně má skořápka středně velkého vejce kolem 750-800 mg kalcia. Mimo to ale obsahují také železo, mangan, síru, fosfor, křemík, kolagen a zinek. Někdo ale skořápky i přes to vyhazuje do koše. Jiní je zase schovávají a poté sypou slepicím, aby jim právě zmíněný vápník dodali. Skořápky ale mohou mít i další využití.

Zahradní hnojivo

Vzhledem k tomu, že jsou skořápky bohaté na vápník a další minerály, pomáhají zlepšovat kvalitu půdy. Zkuste příště skořápky rozdrtit a nasypat je do každé jamky před výsadbou, nebo je nasypat kolem rostlin. Skořápky se brzy rozloží, do půdy uvolní prospěšné látky, a navíc pomohou udržet pH půdy v rozmezí 5,5 – 6,5.

Zbavení se nevítaných hostů

Přes nahrubo nadrcené skořápky se plži k rostlinám nedostanou. Svým měkkým tělem se totiž neradi dostávají přes ostré překážky, kterými pro ně rozdrcené skořápky bez pochyby jsou. Pach vaječných skořápek také odpuzuje zvěř.

skorapky.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Kompostování

Pokud máte doma kompost, vyhazování skořápek právě sem je tedy vyloženě nutnost. Vaječné skořápky nadrťte, vysypejte je na kompost a ony už se postarají o zbytek.

Malé květináčky

O mini květináčcích se skořápek, které slouží jako krásná jarní či velikonoční dekorace jsme psali ZDE. Skořápku nejprve umyjete a poté uděláte ve dně díru, aby tudy mohla odtékat voda. Semínka zasaďte do zeminy, nebo je uložte do navlhčené vaty. Nejrychleji naklíčí řeřicha.

Zdroj info: zajimej.semagazindomahappyeggdumazahrada