shutterstock-1635619165.jpgFoto: Shutterstock

Školy se otevírat nebudou, ale jsou tu jisté výjimky. Mezi ně patří například konání maturit a dalších závěrečných zkoušek, konzultace pro druhý stupeň či červnové přijímací zkoušky. Děti na prvním stupni se také do lavic budou moct vrátit formou školních skupin, které budou dobrovolné. Skupiny by měly být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha maximálně po 15 dětech, aby bylo možné dodržet rozestupy (pouze jedno dítě v lavici apod.). O nošení roušek ministr zdravotnictví hovořil jako o aspektu, který se osvědčil, a jeho zrušení zatím neplánují. Reakce společnosti na toto téma jsou spíše negativní, najdou se však i spokojení rodiče.

„Moje dcera je na prvním stupni a já ji živím sama, takže bych ocenila, kdybych mohla v klidu pracovat. Navíc mi jde o její vzdělání, nechápu, proč se otevírají obchody, od začátku srpna snad i obchodní centra a školy ne?? Kdo mi tohle vysvětlí?,“ píše rozzuřená uživatelka Facebooku pod přímý přenos tiskové konference vlády.

„Jsem ráda, že to tak dopadlo, ten měsíc už nedělá v učivu rozdíl, za chvíli se otevřou hrady, zámky, s dětmi bude rozhodně co dělat. Ten rozdíl by se naopak mohl ukázat, kdyby do školy šly, a to tak, že viry budou roznášet,“ pochvaluje si naopak usnesení další uživatelka.

11. května se pro závěrečné ročníky otevřou střední školy tak, aby se studenti mohli připravit na maturity a další zkoušky.

25. května vláda počítá s otevřením základních škol pro skupiny do 15 dětí s tím, že v lavici budou sedět po jednom. Roušky budou pro děti doporučené, ale ne povinné. Druhý stupeň se bude do konce června vzdělávat především z domu. Zcela se školy do července neotevřou.

Otevření mateřských škol je na zřizovatelích. Ministerstvo zřídí manuál, a pokud ho školka dodrží, může otevřít.

Petice vs petice

Za problém lidé považují i nošení roušek u dětí, které podle nich nedává smysl, a děti nebudou nařízení ve školách respektovat. Ještě před usnesením vlády stihly na toto téma vzniknout dvě petice. Jedna z nich vyzývá ministra školství Roberta Plagu, aby byly školy uzavřeny do konce školního roku. Podepsalo ji okolo 40 tisíc lidí. Podle signatářů nelze požadovat po učitelích a dětech, aby roušky nosili po celou dobu výuky a o přestávkách.

Oproti tomu druhá petice byla směřovaná do rukou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, kterého signatáři svými podpisy (zhruba 20 tisíc) žádali, aby dětem umožnil dobrovolný návrat do škol. Děti podle nich mají právo na vzdělávání a setkávání se s vrstevníky, někteří rodiče prý neumí dětem s učivem doma pomoct. Nutno dodat, že některá nařízení vlády se i podle slov jak ministra zdravotnictví, tak ministra školství mohou měnit, avšak zatím to vypadá, že verdikt se školní docházkou by mohl být konečnou variantou.

Reklama