64d0ee8367be5obrazek.png
Foto: kulinaria.cz

Jak to ale udělat, aby děti jedly zdravě a s chutí? Pozvěte je, ať se přípravy svačinky účastní, dbejte na „královskou“ trojkombinaci bílkoviny + zdravé tuky + sacharidy, vsaďte na stylové boxíky a vyhrajte si s tím, aby byla svačinka hezká na pohled a zábavná.

Školní svačinky patří mezi důležitou část výživy dětí, která zajistí dostatek energie pro výkon ve školních lavicích. Správně složená svačinka podpoří soustředění a produktivitu, hlad či nevhodné jídlo naopak mentální výkon sníží. Nutriční vyváženost přitom nejlépe zajistí poctivé domácí svačiny. Že svačinka z domova není pro školáky příliš atraktivní a hrozí, že skončí v koši nebo zapomenutá na dně batohu? Ne když na to půjdete chytře.

Svačinky hravě…
Většina dětí bývá minimálně v určitém období dost vybíravá. Proto je ideální školáky do procesu přípravy svačinek zapojit. Nabídněte jim možnost vybrat si, co by jim chutnalo, samozřejmě s tím, že budete korigovat nezdravé varianty a dohlédnete, aby byla svačinka co možná nejpestřejší. „Pozvěte dítě do kuchyně a nechejte ho, ať si nakrájí oblíbené ovoce na kousky nebo připraví zeleninové hranolky. Asistujte mu s přípravou dipu či pomazánky, nechejte ho, aby si nachystalo ovesnou kaši nebo müsli s jogurtem a posýpkou z oříšků nebo kvalitní čokolády. Upečte společně zdravé sušenky nebo muffiny, které pak ozdobíte nebo jim namalujete obličejíky. Prostě z přípravy svačinky udělejte skvělou zábavu. A vše naaranžujte do pěkných krabiček či skleniček, aby jídlo lákalo k snědku,“ radí Barbora Kovandová, výkonná ředitelka společnosti Blex, která se specializuje na výrobu a prodej kuchyňského náčiní a je provozovatelem e-shopu Kulinaria.cz.

… a zdravě
Z výživového hlediska by školní dopolední svačinka měla dle odborníků pokrýt asi 10 až 15 % denního energetického příjmu. Obsahovat by měla zeleninu a ovoce, obojí nejlépe čerstvé, dále zdravé tuky a také bílkoviny, které zasytí. Z ovoce a zeleniny děti získají vlákninu a sacharidy. Zdravé nasycené tuky zajistí například semínka a ořechy, ale také máslo nebo tučný sýr. Bílkoviny by měly ideálně pocházet z neslazených nebo méně sladkých mléčných výrobků, vajec, luštěnin či kvalitní šunky s vysokým obsahem libového masa. „Je ale záhodno připomenout, že svačina by neměla být jediným jídlem před obědem. Pro děti je velmi důležité nevynechávat snídani. Pokud ráno přesto odmítají jíst, zkuste zajistit, aby alespoň vypily nějaký mléčný nápoj, případně ředěný ovocný džus nebo šťávu,“ podotýká Kamila Toušková ze Společnosti pro výživu.

Pitný režim je důležitý, pomůže s ním stylová láhev na vodu
Pití při snídani a během dopoledne, a to i mimo dobu konzumace jídla, je podle Touškové prevencí skryté dehydratace, a tím i horší pozornosti a horších školních výsledků dítěte. Omezit je však potřeba pití sladkých a ochucených nápojů, zejména těch sycených. Tyto druhy nápojů totiž přispívají k riziku obezity – jsou vysoce energetické a lze jich vypít značné množství, než se dostaví pocit sytosti, takže dítě přijme značné množství kalorií za krátkou dobu. Děti by tedy měly pít zejména čistou vodu, slabě mineralizované neperlivé minerálky, neslazený ovocný čaj či ředěné a neslazené ovocné šťávy. „Pokud dítě s pitným režimem bojuje, dobře pomáhá pořídit mu stylovou láhev na vodu, s níž se může blýsknout před kamarády, takže ji bude rádo brát do ruky a pít z ní,“ dává tip Barbora Kovandová.

Praktičtí a styloví svačinkoví asistenti

Dětský svačinový box Monbento Wonder ovečka
Buďte si jisti, že tento kouzelný svačinový box v designu roztomilé ovečky se stane nenahraditelným kamarádem vašich malých školáků. Díky vyjímatelnému tácku z nerezové oceli s 5 praktickými oddělenými přihrádkami můžete svačinku nebo oběd krásně nakombinovat, takže malí gurmáni mohou střídat chutě, jíst vlastním tempem a zábavně rozvíjet své chuťové pohárky.64d0ee9a0d14fobrazek.png


Cena 849 Kč. Dostupné na e-shopu Kulinaria zde.
Foto: kulinaria.cz

Monbento Svačinový box Original Magnolia
Do dvoupatrového boxu se vejde jak dopolední svačinka, tak i oběd nebo druhá sváča na odpolední vyučování nebo kroužky. Obsahuje dvě přihrádky, mističku na jogurt či dresing a pod víko lze uložit i příbor.64d0eeec837c0obrazek.png


Cena 1050 Kč. Dostupné na e-shopu Kulinaria zde.
Foto: kulinaria.cz

Tip: Podívejte se i na další nabídku jídelních boxů značky Monbento v různých provedeních a objemech a nechte se okouzlit hravými i stylovými designy a chytrou praktičností.

Termo láhev nerezová Ellipse
Pitný režim je pro děti důležitý. Se stylovou láhví budou pít často a rády. Termo láhev Ellipse uchová nápoj teplý až 12 hodin, chladný až 24 hodin. Láhev má dvojitou stěnu, proto vnější část zůstane vždy chladná Nerezová BPA free ocel zabraňuje uvolňování chuťově nežádoucích látek do nápoje, je odolná vůči agresivním látkám a chrání před vznikem zápachu a plísně.64d0ef19d757dobrazek.png


Cena 799 Kč. Dostupné na e-shopu Kulinaria zde.
Foto: kulinaria.cz

Svačinový box se sítkem na ovoce Ellipse
Tento boxík od holandské značky Mepal je jako stvořený pro chutné ovocné svačinky. Obsahuje totiž praktické sítko, ve kterém nejdříve oblíbené ovoce opláchnete, a pak ho můžete rovnou uložit do nádoby. Součástí sady je i malá nerezová vidlička.64d0ef7820e23blobid0.png


Cena 376 Kč. Dostupné na e-shopu Kulinaria zde.
Foto: kulinaria.cz

Dětská sada Opinel Le Petit Chef
Která svačinka určitě neskončí v koši? Ta, kterou si vaši školáci sami připraví! Díky praktické dětské sadě Le Petit Chef od značky Opinel se navíc nemusíte bát, že si ublíží. Sada obsahuje nůž, škrabku na zeleninu a silikonový chránič prstů. Nůž a škrabka jsou praktickými chrániči opatřeny také.

64d0ef7f377f8obrazek.png

Cena 978 Kč. Dostupné na e-shopu Kulinaria zde.
Foto: kulinaria.cz

64d0efc8464ffobrazek.png

Reklama