Nebezpečí na děti číhá prostě všude! Zástupci kampaně Nehrajme si s PVC požádali Institut pro testování a certifikaci o rozbor osmi náhodně vybraných školních pomůcek. Jak dopadli? Jejich podezření, že předměty pro děti obsahují příliš mnoho ftalátů, se bohužel potvrdilo.

 

Zvláštní případ je ořezávátko na tužky s podobou zajíce, které jako jediné obsahovalo jiný druh ftalátu. „U něj nebyly zatím účinky na lidské zdraví podrobně prozkoumány, ale u zvířat byly prokázány toxické účinky na játra a ledviny a u hlodavců působil tento ftalát jako karcinogen,“ vysvětlila vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC Miroslava Jopková.

 

Iniciátoři kontrol zdůrazňují, že testem prošlo jen osm náhodně vybraných předmětů a ve všech byly nalezeny ftaláty, takže je velmi pravděpodobné, že i další školní pomůcky z PVC mohou tyto látky obsahovat.

 

ČOI: Nepodceňujeme to

Česká obchodní inspekce (ČOI) nebezpečí vnímá stejně jako kampaň Nehrajme si s PVC. „Pokud má školní pomůcka spíše charakter hračky, a je tedy určena pro ty nejmenší, jako je tomu například v případě ořezávátka ve tvaru zajíce nebo gumy připomínající citrón, pak by výrobce měl vzít v úvahu, že tyto pomůcky jsou pro děti stejně lákavé jako hračky. Při jejich používání jsou děti vystaveny shodným zdravotním rizikům - kvůli nim použití určitých ftalátů v hračkách a výrobcích určených pro děti legislativa přímo zakazuje,“ řekl mluvčí ČOI Marek Ženkl a dodal, že inspektoři prověří přinejmenším ty školní pomůcky, na které upozornila kampaň.

 

Čím hrozí ftaláty?

Hlavní nebezpečí spočívá v jejich negativním vlivu na hormonální a reprodukční systém, mohou oslabit imunitu. Nezanedbatelné jsou také jejich účinky na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve. S jejich zvýšenými koncentracemi v prostředí může souviset také nárůst astmatu a alergií u dětí.

 

Rada pro rodiče

Vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC Miroslava Jopková radí: „Jelikož spotřebitel nemůže sám rozpoznat, zda výrobek obsahuje rizikové ftaláty, je lepší se vyhnout tomuto plastu, do kterého se přidávají jako změkčovadla. V případě školních potřeb existuje dostatek alternativ. Obaly mohou být vyrobeny z polyethylenu, ořezávátka na tužky se běžně dělají kovová, penály mohou být z textilu.“

 

Pozor na tyhle výrobky!
(Osm testovaných pomůcek)

 

Ořezávátko zajíček

Výrobce/distributor: Made in China

Obsah ftalátů na hmotnost: 17,62 %


Obal na žákovskou knížku

Výrobce/distributor: Koh-i-noor Hardtmuth, a .s., ČR

Obsah ftalátů na hmotnost: 16,34 %

Obal na dřevěné pastelky

Výrobce/distributor: Made in P.R.C., dovozce v ČR – Tempus, s.r.o.

Obsah ftalátů na hmotnost: 17,32 %

Mazací pryž dětská  citrónek

Výrobce/distributor: made in China, dovozce v ČR – Donau-Design, Praha, s.r.o.,

Obsah ftalátů na hmotnost: 12,39 %

Vrchní folie z desek na abecedu

Výrobce/distributor: Karton P+R, s.r.o.

Obsah ftalátů na hmotnost: 11,41 %

Penál „kabelka“

Výrobce/distributor: Made in China

Obsah ftalátů na hmotnost: 12,08 %

Penál s květinkami

Výrobce/distributor: Made in China

Obsah ftalátů na hmotnost: 10,87 %

Penál průhledný

Výrobce/distributor: Made in China

Obsah ftalátů na hmotnost: 8,97 %


Sdružení obrany spotřebitelů dlouhodobě upozorňuje na nebezpečné ftaláty, ale i na další hrozby, jež přinášejí dětem hračky a jiné předměty vyráběné způsobem, který je v rozporu s evropskými normami. Více v článku Hračky, které mohou zabít

Dáte na rady odborníků ohledně nákupu hraček či školních pomůcek z PVC? Zdá se vám sledování podobných hrozeb přemrštěné, nebo jej naopak vítáte?

Reklama