zijzdrave.czVšeobecná zdravotní pojišťovna ČR a Společnost pro výživu vyhlašují v rámci boje proti dětské obezitě a nezdravému životnímu stylu českých dětí druhý ročník soutěže O nejlepší školní oběd. Soutěž je určena pro školní jídelny z celé České republiky, které se mohou přihlašovat na internetových stránkách www.ŽijZdravě.cz až do 31. května 2011. Letošním tématem soutěže je Česká kuchyně pro školáky v moderním podání.

Cílem soutěže O nejlepší školní oběd je uvaření kompletního poledního menu o třech chodech (polévka, hlavní jídlo s přílohou a dezert nebo salát), které je zdravé, pestré a chutné. Zároveň je přesvědčivým argumentem proti zažitým mýtům, které neprospívají dobrému jménu školního stravování. Soutěž je korespondenční. Zúčastnit se může každá školní jídelna, která je zapsaná v Rejstříku škol a školských zařízení a je provozována podle Vyhlášky č. 107/2005 Sb. Aby to nebylo tak jednoduché, musí se jednat o pokrmy, které se běžně nachází na jídelním lístku školní jídelny, a cena nesmí překročit normou daný limit 27,50 korun za jednu porci.

Školní jídelny mohou své přihlášky do soutěže zasílat až do 31. května 2011. Celorepublikové finálové kolo proběhne 27. října 2011 v Praze. Porota se bude skládat z odborníků na výživu a školní stravování, lékaře, hygienika, zástupce Asociace kuchařů a cukrářů a také dětí. Předsedat ji budou známí kuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina. „V rámci preventivního projektu Žij zdravě věnuje VZP ČR vítězným školním jídelnám finanční prostředky na nákup libovolného vybavení kuchyně. První cena je ve výši 20 tisíc korun, druhá 10 tisíc korun a třetí 5 tisíc korun,“ říká Tereza Květoňová, vedoucí oddělení externí komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

yesneyes.cz

Oblíbenost finálových receptů otestuje hlasováním na webu www.YesNeYes.cz také široká veřejnost. Menu, které zde získá nejvíce hlasů, bude odměněno zvláštní cenou. Ta představuje pro vítěznou školní jídelnu možnost jeden den vařit s kuchaři Filipem Sajlerem a Ondřejem Slaninou.

Přihlašování do soutěže O nejlepší školní oběd probíhá zde.

O PROJEKTU ŽIJ ZDRAVĚ

Projekt Žij zdravě, financovaný z fondu prevence VZP ČR, je celostátní edukační kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému, přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování tzv. Rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít.

Projekt Žij zdravě vznikl v roce 2007 za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Reklama