shutterstock-1680601438.jpg
Foto: Shutterstock

Jaká je momentální situace ve školkách, musela jste se vrátit zpátky do školky?
Minulý týden rada městské části školku uzavřela, tento týden jsme se však do školky vrátili, avšak jen my, zaměstnanci.

Víte, co se bude dál dít?
Vše je nejisté. Neví se, kdy se MŠ vrátí zpět do provozu s dětmi a jak by to případně vypadalo. Nařízení by určitě neumožňovala běžný chod MŠ. Diskutované otevření škol na přelomu května a června se na mateřské školy nevztahuje. O nás rozhoduje zřizovatel.

Je možné, že se změní třeba podmínky prázdninového systému?
Vzhledem k tomu, že jako učitelka nevím, jak bude probíhat ani příští týden, prázdninový provoz je pro mě také velkou neznámou, myslím si ale, že by v červenci a srpnu mohlo být vše v relativním normálu a prázdninový provoz školky by sestával z prvních čtyř týdnů v červenci.

Je v plánu, že budete hlídat jen některé děti? Těch rodičů, kteří opravdu musí být v práci?
Dle mých informací je pár školek, které mají otevřeno pro ty děti, jejichž rodiče jsou zaměstnanci IZS. Ovšem využitelnost je buď velmi malá, nebo nulová. Myslím si, že lidé, kteří pracující v tomto odvětví si uvědomují riziko umístění dítěte do mateřské školy v tomto období, nemluvě o tom, že se jedná o děti od 3 do 6 let, které musejí docházet do cizí školky, k cizí paní učitelce, která je celý den v roušce a rukavicích a rodič se s nimi loučí ve dveřích. Chápu ale, že někdo je v té nevyhnutelné situaci, kdy dítě do školky umístit i v takovém případě musí, jak ale říkám, využitelnost této „náhradní školky“ je téměř nulová.

Jak je o vás postaráno z hlediska zdravotního stavu? Dostanete třeba nějaké příspěvky na vitamíny posilující imunitu…
Městská část věnovala každému pedagogovi jednu roušku. Od tohoto týdne máme na pracovišti i dezinfekce rukou a rukavice. Příspěvky na vitamíny jsme v této chvíli neobdrželi.

Bojíte se, že od dětí chytíte koronavirus? Připravilo vás vedení na to, že to může být pravděpodobné?
V případě, že děti do MŠ nastoupí, asi budu mít strach, protože jak se říká, děti jsou přenašeči už z toho důvodu, že se jim tento druh viru nemusí projevit výraznými příznaky. Vedení nám klade na srdce neslučovat se na pracovišti, nosit roušky, mýt si ruce atd., nedovedu si však tento proces představit u dětí.

Dostala byste v takovém případě i nějaké odškodnění?
Myslím, že by se jednalo o klasickou neschopenku. V případě, že bych koronavir dostala ve školce, nebyl by to ani první ani poslední vir, který jsem si z práce přinesla.

Pokud nyní nehlídáte děti, ale přesto musíte chodit do práce, co tam děláte?
Naše práce nyní spočívá v dohánění restů v administrativě, úklidu tříd a školní zahrady. Práce je dost.

Jak byste celou situaci řešila vy?
Celá situace je složitá, protože lidé stále připomínají ty rodiče, kteří musí chodit do práce a dítě nemají kam dát. Avšak základní školy se také zavřely ze dne na den a rodičů se nikdo neptal a mají nárok na ošetřovné tak, jako rodiče dětí ze školek. Já bych školky nechala pro děti uzavřené do té doby, než budou otevřeny ostatní školy.

Reklama