V některých městech jsou kapacity mateřských škol plné, stovky dětí proto nebyly přijaty. Nejvíce byly děti odmítány v Praze a krajských městech. Nejhůře se shání místo ve školce v Českých Budějovicích, Olomouci, Pardubicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové a v Praze. Některá města plánují rozšíření školek. Ve špatné situaci jsou ale rodiny ze satelitních obcí a malých vesnic, kde na zvyšování kapacit nejsou peníze a rodičům tak nezbývá nic jiného než zkusit štěstí v okolních obcích.

Rozhodujícím kritériem pro přijetí do školky je místo trvalého bydliště. Pokud zájemci bydlí v jednom z kritických měst, ale trvalé bydliště mají jinde, šance na úspěch jsou mizivé. Stejně tak je pravděpodobné, že dítě nebude přijato, pokud dovrší věku tří let až v průběhu školního roku. Rodiče prý zkoušejí různé triky, aby bylo jejich dítě přijato, mezi nimi je právě falšování místa bydliště. „Objevili jsme několik desítek takových případů a jejich žádosti jsme zamítli,“ řekla pro dnešní MF Dnes náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.

Ženy, které se měly po rodičovské dovolené vrátit do zaměstnání a které nemají děti kam dát, teď mají o své místo obavy. Podle zákona totiž drží zaměstnavatel matkám místo tři roky.

Mnoho rodičů trápí, zda bude takový boj i o základní školy, až tyto děti dosáhnou věku šest let. Města ale tvrdí, že ve školách bude místa dost. „Máme více než dva tisíce volných míst, což by mělo stačit,“ doufá mluvčí ústeckého magistrátu Ivana Sloničková.

Hlásila jste letos děti do školky? A jak jste pochodila?