Podle statistik má třetina našich dětí vadné držení těla, ochablé zádové svalstvo nebo vychýlenou páteř. Zabránit tomu můžete prevencí už v batolecím věku, a poté pohybovou aktivitou ve věku nadcházejícím.

Existují druhy skolióz, s nimiž se dítě již narodí. V těchto případech nedochází k úplnému vyvinutí těla obratle nebo dojde ke srůstu několika obratlů nad sebou. Lékaři se pak musí uchýlit k operativním zákrokům.

Další příčinnou vzniku skolióz jsou vady neuromuskulárního systému, v těchto případech se jedná většinou o mentálně postižené děti, jež prodělaly například mozkovou obrnu.

Všichni si ale přejeme, aby se nám narodily děti zdravé. Avšak i u nich mohou hrozit problémy vady páteře. Předejít jim můžeme už v batolecím věku.

MUDr. Jiří Jackl radí

scol

Správné pořadí pohybových vlastností u batolat

„Problémy s páteří mohou nastat už v batolecím věku, proto by rodiče měli dbát na správné pořadí pohybových schopností svých dětí, které je velmi důležité pro zdravý vývoj páteře, tedy napřed pase koníčky, tzn. leží na břiše a zvedá hlavičku, potom sedí, leze po čtyřech, stojí a nakonec chodí. Každé dítě to má jinak, nesrovnávejme tedy například se sousedovic Aničkou, která je stejně stará a už sedí. Rozhodně neposazujme své děti násilím, pokud ještě nedrží, týden, dva strpení, však ono se posadí.

Dále bych nedoporučil nechávat batolata sedět dlouhou dobu podložena ze všech stran polštáři, tuto dobu musíme zvyšovat postupně, ne násilím, stejně jako třeba pozdější vodění za ručičku. Určitě nevodíme naše pomalu chodící děti za jednu ruku, ale za obě.

Tyto, pro někoho možná banální věci, mají na správný vývoj dětské páteře nezanedbatelný vliv.“

Jednoduchý test

„S přibývajícím věkem nepodceňujme pravidelné dětské lékařské prohlídky, ke kterým patří i správné držení těla. Preventivní prohlídku si rodiče mohou provést i sami doma, a to zcela jednoduchým testovacím způsobem: dítě se postaví zády k nim a oni sledují, zda má ve stejné rovině ramena, nevystouplé lopatky, pánev v rovině, podkolenní jamky ve stejné výši. Pohled ze strany pak odhalí kulatá záda nebo příliš prohnutou bederní část páteře.“

Pohybová aktivita

„Nejdůležitější v prevenci skolióz, ale obecně celkového správného vývoje dítěte, je samozřejmě pravidelná a přiměřená pohybová aktivita. U malých školáků rozhodně doporučuji brašnu na záda, ne na jednu stranu přes rameno,“ doplňuje MUDr. Jiří Jacl. „Také učitelé ve školách by si měli uvědomovat, že malý žáček neunese desetikilový náklad a umožnit jim většinu učebních pomůcek nechávat zamknutých ve třídách. Že by měl tělocvik na školách trvat nejméně dvě vyučovací hodiny denně, to snad ani nemusím zdůrazňovat.“

Čtěte také:

Reklama