Úřady v New Yorku zjistily, že školáci konzumují obrovské množství kalorií z automatů, které jsou umístěny na školních chodbách. A tak z prodejních automatů zmizí limonády plné cukru, čokoládové tyčinky a sladké pečivo, tedy koláče a koblihy.
Má to být další krok v boji proti dětské obezitě, která v USA dosahuje varovných rozměrů.
Newyorské školy, které svým žákům servírují 800 000 jídel za jediný den, se rovněž obracejí k nízkotučnému jídelníčku. A tak se v budoucnu objeví spíše mexická než italská kuchyně a bude více smažených kuřat a křupavých tacos než hovězích raviol a špaget. Cílem je, aby do roku 2008 byla jen třetina kalorické hodnoty školního jídelníčku tvořena tuky. Nyní je to mnohem víc.
Američané se snaží podniknout něco se zdravím svých dětí, neboť míra obezity je alarmující.
Třináct procent dětí má nadváhu a dalších 16 procent se pohybuje na samé hranici tloušťky.
Nový komentář
Komentáře
Á Pluspress
Vzpomínám si na díl oblíbeného seriálu Simpsonovi, kdy byl zakázán cukr
Jen víc zdravých smažených kuřat!
Dala jsem si práci a našla přímo ten článek - z Týdne. Srovnávají tam ČR se zbytkem Evropy a píše se tohle:
" Zprávy s přesnými údaji o tom, jak na tom s nadbytečnými kilogramy skutečně jsme, se diametrálně liší. Podle některých jsme nejtlustšími Evropany, jiní říkají, že se řadíme někam na čtvrté až páté místo. ... Od dob pádu komunismu, kdy e se hromadně evidovaly míry spartakiádních cvičenců, u nás nikdo Čechy důkladně nezměřil. Buď nebyl vybrán dostatečně velký vzorek lidí, nebo nebyly zvoleny dostačující parametry. .... Jinde mají daleko větší problémy, například ve Španělsku, Řecku, Itálii. ... U nás existují například pro měření dětské obezity mnohem přísnější standardy, než je tomu v západní Evropě, kde experti vycházejí z doporučení WHO (moje pozn. - v USA asi taky, ne?). Pásma, z nichž se vypočítává obezita, jsou nasazena jinak, takže nejmladší generace Česka spadající do kolonky "obézní" by v zemích Evropské unie patřila pouze mezi jedince s nadváhou. Obdobně je to i s dospělými."
Pak je tam srovnání BMI - jen u nás existují dvě hranice - podle jedné je normální BMI do 25, podle druhé do 26, podle jedné agentury, která dělala průzkum, dokonce 25 . 29,9 představuje mírnou obezitu. A když u nás udělali průzkum na pětapadesáti tisících dětí od nuly do devatenácti let podle tabulek WHO, tak se zjistilo, že obézních jsou asi 3 procenta, tzn. stejně jako v jiných zemích. Fakt se mi nezdá, že by každý čtvrtý člověk, kterého potkám na ulici, byl obézní. Skutečně obézních lidí je málo, je tady hodně lidí s nadváhou, ale ne takovou, která ohrožuje zdraví.
No ja nevim, ale BMI se meri snad stejne v Evrope, jako v USA!
Ale neziji tady jen idioti a lide na McDonald's. V TV, novinach atd. se o problemu obezity hodne mluvi a jsou tady mraky tech, kteri VI : jogguji, jinak sportuji, a ji jako lide.
Co je to BMI a jak se pocita, se doctete na strankach www.stob.cz, www.obezita.cz, www.merilinka.cz, www.flora.cz ( mozna na jednech z nich neni, tak me nekamenujte ).
Tady se taky daleko vice venuji slozeni krve, krevnim tukum, cholesterolu - na to jsou daleko prisnejsi meritka, nez v CR.
Eva_Fl: Já jsem teď někde četla nějaký výzkum, podle kterého má české zdravotnictví přísnější tabulky na hodnocení váhy, takže ten, kdo je v ČR už obézní, by měl v Americe jenom nadváhu, takžet o snad s námi není tak špatné
Exupery: no, ted se vratili nasi znami z Evropy a rikali, ze bohuzel Evropa je na tom uz temer stejne, jako Amerika.
V CR je obezni kazdy ctvrty.
Nic moc, co?
Moje babi říkala, že víc tlustejch lidí než v Americe nikdy neviděla, tak na tom asi něco bude.
Exupery: presne tak, ja vim.
O zdrave vyzive jsme navic nemeli ani paru, no prece nam komousi nebudou vykladat o tom, ze to prd, ktere bylo v obchodech, je nezdrave.... Skolka a skolni jidelna ve me vypestovala mraky averzi, az teprve nedavno jsem ochutnala NORMALNI porkovou polevku - a byla vyborna. Ten hnus, co nam varili v jidelne, s ni nemel nic spolecneho.
A pamatuji si na ucitelsky dohled - nesmelo se vratit jedine sousto, fuj!
To byly boje s tuposti!
I ja jsem nosila masicko, napul rozvykane... V kapsach.
Tak to je síla. Teda ne že bysme my, tj. moje generace, tj. tak před 20 lety ve škole jedli nějak zdravě. Na výběr nebylo, ovoce bylo půl banánu a nebo byla zelenina - asi 5 cm okurky nastrouhaný do čtvrt litru vody s octem a z toho byla plná mistička okurkovýho salátu. A hlídali, jestli všichni sníme to tlustý vařený maso, brambory a tu zeleninu jsme občas nechat mohli, ale maso ne. Tak jsem ho nosila po kapsách domů
Jenze tady ( aspon primo tady - USA, Florida ) maji ve ,,skolni jidelne" prostor pronajaty firmy s pizzou, McDonald's, KCF atd.
NORMALNI obed ( pro Cechy normalni obed - jidlo s polevkou ) tady proste neni.
Deti v poledne obedvaji sendvice, hranolky, pizzy atd.
Silim z toho, kluk je vlastne cele tydny na tomhle... Jenze ma nastesti aspon trochu rozumu a dava si k obedu I zeleninu.
Totez snidane a svaciny - firmy s koblihama ( jsou priserne sladke, ohromne... ), s kolacky atd.
No uplne naprd. U nas doma syn dostane nastesti i jine jidlo, ale Amici, kteri doma nevari - no nevim.
K veceru vidim najezdy aut opet z pizzou do US domovu.
Ta decka maji fakt pestrou stravu.
Cetla jsem nejake pojednani o tom, ze ac jsou neskutecne tlusta, jsou podvyzivena.
Chybi jim zakladni vitaminy a stavebni prvky.
Vubec se tomu nedivim.
werka: taky mi pripada divny, ze takovy veci prodavaji ve skolach, kdyz by meli spis chtit, aby deti jedly zdrave
Ale zase na druhou stranu..vetsinou ty firmy, ktery provozuji autotmaty, tak jsou ochotny sponzorovat ruzny aktivity, treba dny deti (aspon u nas jo
)
Eva_Fl: Taky mne to pobavilo
.
- sladké tyčinky typu Mars a Snikers, oplatky, pět druhů slaných brambůrek ... - fakt svačina jak vyšitá. Aspoň že u nás ještě školník prodává jogurty ... Nicméně se chystám v září vznést ve škole dotaz, jestli hodlají nějakým způsobem sortiment těchle automatů ovlivňovat, když už je v té škole mají.
Jinak školní automaty bych s chutí
No smazene kure, to je pane dietka!