„Co dělá malej?“ ptá se táta. „Je na internetu, hraje asi zase nějaký hry, tak bude aspoň chvíli klid,“ odpovídá mamka, aniž si uvědomuje, jak tragicky se může mýlit. Právě internet se stává častým útočištěm pedofilů a úchylů všeho druhu. A s nimi může naprosto bez problémů dítě komunikovat, domlouvat si schůzku, zatímco rodiče od svých potomků odpočívají ve vedlejším pokoji.


„Na internetu nikdy nevíš, kdo je na druhé straně,“ říkají ti, kteří se už dlouhodobě upozorňují na www nebezpečí pro děti. A nedávný případ muže, který se měl dopustit pohlavního zneužití na 28 chlapcích, to jen potvrzuje.

Problém je vážnější o to, že podle průzkumů si české děti nepřipouštějí nebezpečí, které jim hrozí pomalu po každém kliknutí.

Vyplývá to z posledního, asi dva roky starého průzkumu, kde jen necelá polovina - 49 % - českých dětí považuje setkání s cizím člověkem zprostředkované internetem za rozhodně nebo spíše nebezpečné. Jen 63 % z českých dětí někdy slyšelo o možných hrozbách při seznamování se po internetu. A celkem 66 % dětí v Česku někdy dostalo pozvání na schůzky s neznámými prostřednictvím instant messagingu. A taková oslovení přijmou pozvání téměř dvě ze tří oslovených dětí. Navíc až 70 % dětí šlo na schůzku samo.

Na to reagovalo hned několik organizací, které rozjely projekty, jež chtějí dostat pohyb dětí po internetu trošku více pod kontrolu rodičů, případně pomoci těm, kteří už se cítí být v ohrožení.

Například nadace Naše dítě provozuje horkou linku - www.internethotline.cz. Ta poskytuje dětem a dospívajícím první pomoc formou psychologické a sociální asistence při práci s internetem.

„Když jdou naše děti do první třídy, naučíme je přecházet ulici přes přechod. Dva roky je vodíme za ruku, telefonujeme si s nimi, máme o ně strach a vtloukáme jim do hlavy, aby se s nikým nebavily v parku, aby si od nikoho cizího nebraly bonbon,“ připomněl Pavel Richtera, koordinátor dalšího preventivně informačního projektu - Saferinternet.cz, samozřejmost dodržování některých základních bezpečnostních zásad v reálném světě.

Za projektem je i ministra vnitra Ivan Langer, který ideu okomentoval. „Velmi si přeji, aby tak, jako je samozřejmé pro naše děti před přejitím silnice podívat se nejdřív doleva, potom doprava, a pak teprve přejít, měly stejné návyky, když si pak zapnou doma své písíčko.“

Pověste dětem k PC: 800 155 555
Linka, na které mohou děti ohlásit zneužívání při komunikaci na internetu. Vyškolení konzultanti jim poskytnou nezbytnou podporu a poradí jim, jak internet bezpečně používat.

Kromě non-stop telefonické poradny je k dispozici i její chatová a e-mailová varianta. A již zmíněný web Internet Helpline poskytuje základní rady a tipy, jak se v internetovém prostředí bezpečně pohybovat.

Několik tipů pro rodiče

Zablokujte nevhodný obsah pomocí prohlížeče
Společnosti vytvářející internetové aplikace nabízejí i tyto funkce. Ty umožňují zabránit zobrazení nevhodného obsahu (hrubá slova, nahota, sex nebo násilí).

Nakonfigurujte zóny zabezpečení
I to patří k nabídce těchto firem. Usnadňují nastavení předvoleb zabezpečení a ochrany osobních údajů při procházení webu, protože umožňuje přiřadit úrovně zabezpečení webovým serverům. Obvykle také zajišťují ochranu osobních údajů při práci on-line tím, že poskytuje funkce pro kontrolu způsobů, prostřednictvím nichž webové servery sledují vaše aktivity.

Zjistěte, na kterých serverech děti tráví svůj čas
Projdete-li dočasné internetové soubory, soubory cookie a seznam Historie, dozvíte se, na kterých serverech děti trávily čas.

Omezení konverzací a rychlého zasílání zpráv
Naučte děti:
+ Pro vlastní identifikaci by měly používat pouze křestní jméno nebo přezdívku.
+ Nikdy nesmí zveřejnit své telefonní číslo ani adresu.

Pouze schválené kontakty
Nakonfigurujte software tak, aby byly povoleny pouze schválené kontakty.

Rodinná pravidla pro používání Internetu
Jako děti učíte i jiné věci, věnujte čas také několika základním pravidlům. Promluvte si s nimi o rizicích procházení internetu on-line a naučte je, jak zvládat nepříjemné situace. Nakonec určete omezení a spolu je proberte.

Zabezpečení rodinného počítače
Zaměřte se na weby, které otevřeně uvádějí, jaké informace od dětí mladších než 13 let získávají a jakým způsobem je používají. V mnoha případech musí mít takový web souhlas rodičů ještě před tím, než osobní údaje o dítěti získá, použije či zveřejní. Než se rozhodnete dát svůj souhlas, přečtěte si pečlivě prohlášení o nakládání se soukromými informacemi.

Máte přehled o tom, kde vaše dítě surfuje? Máte už nějak zajištěno, aby se nestalo obětí internetové kriminality?

 

 

Reklama