Radikální změny školství jsou na postupu! Za pár dní začíná školní rok, a ten s sebou přinese dvě změny, které se podařilo přes parlament prosadit ministerstvu školství.

 

Deváťáci budou moci poslat i tři přihlášky na střední školy (několik let se mohli po zásahu někdejší ministryně Petry Buzkové hlásit pouze na jednu). Ovšem, musí se zároveň závazně už v přihláškách vyjádřit, na kterou z nich by přednostně nastoupili.

Další novinka se týká jen studentů na víceletých gymnáziích. Už nebudou muset skládat postupové zkoušky při přechodu z nižšího stupně školy na vyšší, jak tomu bylo ještě letos.

 

Tím ale nejsou reformní choutky ministra Ondřeje Lišky (SZ, na snímku) uspokojeny. Přes vládu prosadil další návrh novely školského zákona, který nyní poputuje přes poslance a senátory k podpisu prezidenta. Pokud ovšem novinka, která přináší zhruba padesátku změn, tak hladce projde. Je ministr Liška optimista? „Předpokládám, že ano,“ tvrdí přesvědčeně. „O navrhovaných změnách jsem vedl jednání s koaličními  i opozičními poslanci a poslankyněmi, věřím proto, že většina návrhů získá podporu,“ vysvětlil pro Ženu-in.


Příklady změn navrhované novely

 

Novinka: Rodiče mají platit za děti i poslední rok v mateřské škole.

Současnost: Platí se jen za první dva ročníky.

Novinka: V malotřídkách se bude učit bez ohledu na počet dětí. Uzavření bude hrozit až při dlouhodobém trendu malého počtu žáků.

Současnost: Malotřídky se uzavírají už v prvním roce enormně nízkého počtu dětí bez ohledu na to, že další rok může být situace jiná.


Novinka: Talentované děti budou moci chodit do školy už od pěti let.

Současnost: V pěti letech se umožňuje nástup jen v případě, že děti nastupující v září dosáhnou šesti let do konce kalendářního roku.


Novinka: Ředitel bude moci povolit opakování ročníku na základní škole i z vážných zdravotních důvodů, aniž by řešil, jestli už žák ročník opakoval.

Současnost: Dosud je tahle situace komplikovanější.

Novinka: Držitelé výučních listů střední odborné školy budou moci získat druhý výuční list v jiném oboru ve zkrácené lhůtě.

Současnost: Tak snadno to nyní nejde.

 

Co říkáte na schválené i navrhované změny? Týká se vás některá z nich jako rodiče?

Reklama