Taky už je pryč ten věk, kdy jste s frajerskou cigaretkou v koutku postávali před školou a důležitě rozprávěli o hloupostech? Taky už Vás zdraví “Dobrý den” i ti, kteří by Vám klidně ještě mohli tykat? Ozvalo se někdy za Vašimi zády, že už jste holt trošku za zenitem, a přesto všechno jste museli znovu usednout do školních lavic? Nevěste hlavu, neboť v tom nejste rozhodně sami.
Poslední dobou se s nejrůznějšími kombinovanými studii, dálkově dodělávanými tituly i “večerními” školami roztrhnul pytel. Doba si holt žádá odborníky s vysokoškolským vzděláním.
Rovněž já se na “stará” kolena vrhla do studií, abych jednou mohla zúročit své znalosti.
A tak jsem se spolu s dalšími 72 méně či více nadšenými lidmi usadila znovu do školních lavic. První den výuky byl samozřejmě rozpačitý. Nikdo nevěděl, co se bude dít, a nervozitu neuklidňovalo ani to, že profesor už půl hodiny meškal. Taky bodejť by ne, když vyučoval v úplně jiné třídě, kde na něj s rozpaky koukali právě tu půlhodinu, než mu kdosi řekl, že se spletl. Nevadilo, přispěchal k nám, představil se a položil nám záludnou otázku, co je to psychologie.
Po hodinovém usmívání se, zkoušení nás a čtení nesrozumitelných formulek z papíru, jsme se dozvěděli, že povídání o duši. Po další hodině jsme sebou začali šít a postupně se z třídy vytráceli první odvážlivci. A jestli jsme si mysleli, že to bude pohoda, když výuka vypadá takhle, tak hned druhý den nás vyvedl z omylu.
Ráno na nás spustili lavinu informací ohledně studia, dostali jsme průkazky, indexy i rozvrh hodin a vzápětí si hned dali pět hodin z biologie. Paní profesorka se na nás usmála, prohodila, že nechceme být lékaři, nýbrž učitelé a že nás tedy nebude trápit až tak do hloubky. A pustila nám šest videokazet s popisem lidského těla.
Na samotný závěr zadala téma seminární práce, kterou je potřeba do dvou měsíců odevzdat a že prý se na nás těší příští hodinu, kdy si z celých skript napíšeme písemku!
A tak jsem znovu usedla k sešitům, internetu a studuji lidskou kostru, trávicí soustavu a snažím se vymyslet nějakou fintu, aby mi ty nové vědomosti také zůstaly tam, kde mají….
Věděli jste,
Tak co říkáte? Nelákalo by Vás taky se na chvíli vrátit do mládí?
Nový komentář
Komentáře
mozaikaa: NO ano přesně tak. Já to musela řešit také. V prváku v 1. semestru - jsem měla povolenou absenci každý pátek (kdy byla výuka) - za cenu dovolené - OK na to jsem přistoupila. V dalších semestrech už byly s tímto problémy, prostě jsem tu dovolenou někdy nedostala. Přesčasy mi nebyly povoleny - resp. ale jo já tam byla stále přesčas, ale to se v potaz nebralo - abych si mohla vzít náhradní volno - kdepak...
Pak nastaly rozepře doma a já se sbalila a odstěhovala pryč, ke kamarádům. Našla si jinou práci. Naštěstí je to směnová práce a s kolegyněma to funguje tak, že se domluvíme, že v tyto dny mám volno nebo max. noční službu... Nic moc placené, ale zase klid na školu...
Díky všem mým kamarádům, kteří mi věří a podporují mě. Díky nim mám šanci školu dokončit, pak si snad konečně najdu lepší místo.o)
Také studuji v kombinované formě.o) o studiu je tu také klub.o)Jinak můžete mi někdo vysvětlit jak to máte se zaměstnavatelem? On Vás bez problémů pouští?
Žábina: Já přece taky ne... Spíš jsem měla na mysli, že to, co di dala škola, na celý živto nestačí - že se člověk pořád učí, nebo by aspoň měl (viz ty příspěvyk o tom, jak je trapný učit odborné stavařské předměty a nemít ponětí o nových technologiích).
risina: já neříkám, že mě nic nedala
106: ne ne, ono je to trochu jinak - někteří učitelé mají pocit, že vystačí celý život s tím, co vyčetli v osnovách před 20 lety nedoplňují si vzdělání, o některých moderních postupech nemají ani tušení Mluvím teď o technických oborech na střední škole....
Žábina: A co ses naučila posléze? Tedy po ukončení těch škol... Myslím, že jakákoli škola by člověku měla dát spíš základy, rozhled v oboru, studijní návyky a škálu možností, jak se dál rozvíjet...
děkuji, nechci...stačila mi základní a následně střední škola. Ještě dnes se budím hrůzou že jsem vyvolaná a nic neumím
Gabi: no jo, s tím se setkává i ten můj na průmce....je mu 34, má 14 let praxe v oboru a nad teoretickými postupy kantorů, kteří stavbu viděli maximálně na obrázku, šílí
Můj muž u od promoce začal studovat dalších několik vysokých škol, ale měl dost problém časově to zvládnout. Také se setkal s tím, že je už moc starý na to, aby přistoupil na hru "víme, že jsou to kraviny, že tyto postupy jsou zastaralé, ale u zkoušky to umět musíte" nebo "tuhle metodu používat nemůžete, protože ji nikdo z naší katedry neumí" (a jeho kolegové-studenti byli obvykle o 10 až 15 let mladší ).
Tak já jdu letos na přípravku a příští rok bych ráda udělala přijímačky. Snad to zvládnu.
Aby toho nebylo málo, přibrala jsem si intenzivní studium angličtiny. Doufám, že z toho nezcvoknu.
děkuju pěkně...momentálně si vzdělání doplňuje můj manžel a doma jsme z toho všichni na palici jestli se té jeho maturity dožiju, zasloužím si minimálně půlroční pobyt v nervovém sanatoriu
a co teda ten zbytek lidicek .. na ktere se nedostalo misto .. ale zkousky slozili .. nastup realite ..
......ke studiu na Vysoké škole se může přihlásit každý, kdo má maturitní zkoušku a úspěšně složí přijímací zkoušky.....tak to jsem teda opravdu nevěděla