5ec7d56095720image.png
Nenáročné a vděčné krokusy

Jedny z nejoblíbenějších jarních cibulovin se hodí na skalky, do záhonů nebo jenom volně do travnatých ploch. Na pěstování jsou poměrně nenáročné a jejich pořizovací cena bývá oproti jiným cibulovinám poměrně výhodná. Většina krokusů rozkvete v období od března do konce dubna. Pokud jste krokusy nevysadili na podzim, teď už to bohužel nedoženete. Kdybyste si ovšem chtěli koupit krokusy v květináči v zahradnictví, nechte si jejich hlízy na příští rok. Pořídit si ovšem můžete i druhy krokusů, které kvetou od září do října.

Z jakých krokusů si můžete vybírat?

Obzvlášť k podzimní výsadbě existuje řada zajímavých kultivarů – zřejmě nejoblíbenější jsou velkokvěté kultivary a vícekvěté krokusy s řadou drobných květů. Velkokvěté krokusy se dorůstají až patnácti centimetrů, mají velmi nápadné barvy a výrazně větší květy než běžné krokusy. Zahrádkáře na první pohled upoutá zejména jejich pestrost, protože k dostání jsou i žíhané velkokvěté kultivary a další, které vaše záhony opravdu rozsvítí. Velkokvěté krokusy se hodí do trvalkových záhonů.

„Vhodnější je vysazovat krokusy vždy v barevných skupinách po několika kusech. Prakticky to znamená vysadit pět až sedm hlízek jedné barvy poblíž sebe. Podobným způsobem byste měli sázet většinu rostlin, protože přesně tak sází i příroda. Záhony budou vypadat přirozeněji a nebudou připomínat botanickou zahradu,“ potvrzují zkušenosti týmu Zahradnictvi-flos.cz v pražské Řeže. Jemnější drobnokvěté a vícekvěté šafrány se doporučují zejména jako podrost stromů a keřů nebo do trávníku, který chcete udržovat přírodnějším způsobem. Kromě nich najdete v nabídce zahradnictví i botanické šafrány, které se hodí do skalek.
5ec7d576c07aaimage.png

Podzimní krokusy více vydrží

Podzimní varianta krokusů je odolnější, zejména dobře snáší mrazíky – a to dokonce i v době květu. Neublíží jí ani teploty pod nulou, květy se přitisknou k zemi a když se oteplí, znovu se ve své původní kráse narovnají. Vykvétají zpravidla od září do října.

Jak o krokusy pečovat?

Všechny druhy krokusů velmi dobře kvetou na slunném stanovišti. Jarním krokusům se výborně daří i v mírném stínu. Nemají rády přemokřenou zem, stejně jako všechny hlíznaté rostliny a cibuloviny jsou na vlhko a přemokření citlivé. Před výsadbou můžete stanoviště hnojit uleželým kompostem, jiná hnojiva se příliš nedoporučují. Hlízky pak sázejte do hloubky sedm až deset centimetrů. Hlubší výsadba je pod zemí ochrání před teplotními výkyvy v půdě a před hraboši, kteří je rádi okusují.
5ec7d58b6ceb3image.png

Jak vytvořit kvetoucí koberce krokusů?

Krokusy nejsou na průběžnou péči nijak náročné. Stačí jim každoroční přihnojení kompostem a zálivka v případě velkého sucha. Opatrně byste měli postupovat při kypření půdy kolem krokusů, protože rostou ve vzájemně propojených skupinách a při nevhodné úpravě půdy byste mohli jejich spojení porušit. Pokud se o ně budete dobře starat, vytvoří nádherné a bohaté kvetoucí koberce. Přibližně po čtyřech letech můžete krokusy začít přesazovat – vhodná doba na vyjmutí hlíz ze země je koncem června. Vysadíte je pak znovu v září či říjnu.

Více na ZAHRADNICTVI-FLOS.CZ
5ec7d549d32b4image.png

Reklama