Skola-vola-Jak-usnadnit-prvnackum-prechod-do-skoly-Creatove-Commons-shutterstock.com-jpg.jpg

Trénujte paměť a soustředění

Přestože je první měsíc školy spíše o poznávání se se spolužáky a učiteli, měli byste si být jisti, že vaše ratolest zvládne o výuce dávat pozor a soustředit se. K tomu slouží například řada Hra školou® Alexander, která kombinuje zábavu s naukou o základních znalostech. Celá série se tak orientuje zejména na osvojení základních znalostí a dovedností děti v předškolním věku a zaměřuje se také na rozvoj logického myšlení, na postřeh, zlepšení soustředění a na trénink paměti. 

Pozor na přetěžování dítěte

Nenechte se unést ostatními rodiči, kteří své děti pro jistotu zapsali na všechny možné volnočasové kroužky, a svým potomkům dopřejte čas na to, aby se nejprve rozkoukaly. Pokud nebude mít dítě v prvním pololetí žádný kroužek, svět se nezbortí. Už samotná škola je totiž tak náročnou změnou, že není potřeba zahlcovat děti dalšími aktivitami, ale naopak je na místě dopřát jim dostatek odpočinku. Navíc se tak vyvarujete toho, že dítě pošlete na kroužek, na který v důsledku ani nebude chtít chodit.

Nešetřete na školních pomůckách

Nebudeme si nic nalhávat. Investice na začátku první třídy je nemalá a pro mnoho rodin kolikrát zdrcující. Nestavte ovšem své dítě do pozice, kdy se bude muset potýkat s posměchem ostatních nebo bude mít nekvalitní vybavení. Řeč je například o školní aktovce, která je pro správný vývoj páteře naprosto zásadní. Vybírejte proto takovou aktovku nebo batoh, který bude dostatečně velký s možností upravování popruhů a bude vybaven reflexními prvky.

S dítětem mluvte a naslouchejte mu

A to zejména o změnách, kterými prochází. Ne každé dítě je s přechodem ze školy do školy spokojené a je důležité vysvětlit mu, že trochu jiná pravidla, než na jaká bylo doposud zvyklé, nejsou nezbytně špatná pravidla. Zároveň, pokud se dítěti hned nedaří, není vhodné srovnávat jeho výkony s ostatními dětmi. V tomto věku si dítě teprve tvoří svou osobnost a mohlo by ho to poznamenat do budoucnosti. Pokud vidíte, že je probírané učivo na dítě moc velké sousto, věnujte se mu o to více doma či si o dalším postupu promluvte s učitelem.

Reklama