Klobouk dokáže pozvednout náš vzhled, ale špatně zvolený model ho může i pokazit. Jaká jsou úskalí výběru klobouků? V čem děláme chyby? Odpověď na tyto otázky najdete v dnešní kapitole Školy stylu.
Mnohá z vás si asi posteskne. „Ach jo, už zase ty klobouky… Proč nám je pořád vnucují, když jsou nepraktické a sluší málokomu“. Třeba vás ale právě dnes přesvědčíme.
Klobouky patří i letos k trendovým doplňkům a nechybí téměř v žádné kolekci. Můžete je ignorovat, (protože to není nic pro vás), ale také se zamyslet nad tím, proč tomu tak je. Jsem přesvědčena, milé dámy, že správně zvolený klobouk sluší každé ženě. Spíš je problém v našich hlavách. To se mi povedla hezká slovní hříčka, ale je na ní hodně pravdy. Buď klobouky zavrhujeme rovnou a žádný si ani nezkusíme, nebo si vybíráme špatně, ale nevíme, kde děláme chybu. Proto nikdy nepřijdeme na to, proč nám vlastně nesluší.
A tato kapitola školy stylu se pokusí odhalit úskalí výběru klobouku a možná i poradit, jak na to, aby nám slušel.
- Nezapomeňte na své proporce. Možná máte pocit, že se stále opakuji, ale tuhle jednoduchou větu si opakujte vždy, když jdete nakupovat něco na sebe. Proporce jsou rozhodující i při výběru klobouku.
Čtěte také: Na velikosti doplňků záleží!
Velká žena s kily navíc si nemůže zvolit mini klobouček, stejně jako malá objemný širák. První upozorní na své rozměry a druhou si spletou s chodící lampou. Obě varianty budou svému okolí spíš k smíchu. Viz obrázek.
- Klobouk zásadně zkoušejte před velkým zrcadlem, abyste viděla celou postavu. Pokud vám to v obchodě neumožní, jděte jinam. Celkový pohled do zrcadla je nutný. Jedině tak uvidíte, jestli tvar klobouku, šířka krempy a nasazení koresponduje s vašimi proporcemi.
- Dalším důležitým kritériem je velikost. Ano, mám na mysli šířku krempy, která by neměla přesahovat šíři ramen (ani u velkých žen), ale také velikost obvodová. Dýnko musí dobře sedět po stranách a nesmí být širší než obličej. Když se předkloníte, nesmí vám klobouk spadnout. Ani prostor mezi temenem a dýnkem by neměl být příliš velký. To nikdy nevypadá dobře. Klobouk ale nesmí být ani těsný, nejen kvůli pohodlí, ale nutilo by vás ho nosit na „šošolce“, což nesluší opravdu nikomu.
- Správné nasazení je podmínkou úspěchu.
To byste se divily, kolik žen odchází bez klobouku jenom proto, že si ho neumí správně nasadit. Ač se vám to třeba nezdá, nechte si poradit od zkušené prodavačky, nebo zkoušejte sama. I nasazení klobouku má ale svá kritéria.
Většina klobouků se nosí nasazená hluboko do čela, kousek nad obočí. V oblasti čela by z něj neměly vykukovat vlasy, vypadá to nedbale a neprofesionálně! Dokonce vypadá lépe, když si vlasy zastrčíme za uši a obličej tak zůstává „čistý“. I když i tady záleží na tvaru. Kloboučky s malou krempou ve stylu 20. let skvěle sedí k mikádu s vlasy podél obličeje.
Klobouky pánského tvaru, nebo modely s rovnou krempou nasazujeme vždy šikmo ke straně. Je to velmi šik a zeštíhluje to tvář, což není nikdy na škodu.
Zvlněné a měkké klobouky nosíme naopak rovně, protože se o jeho „pohyb“ postará samotný tvar a více toho již nepotřebuje.
Nikdy si nenasazujte klobouk do týlu. To nesluší nikomu. S výjimkou dobových klobouků, kdy se jim přísně přizpůsobil i zvolený účes.
Čtěte předchozí díly Školy stylu.
- Postava versus vzory. Bojíme se jich jako čert kříže, ale nemusíme
- Silné paže. Špatně zvolené rukávy vám můžou přidat pár kilo navíc
- Jak na krátký krk a dvojitou bradu
- Žádné nohy nejsou dost dlouhé. Pár triků pro „krátkonožky“
Nový komentář
Komentáře
Já bych klobouk třeba i nosila, ale mám velkou hlavu a dámský klobouk na sebe neseženu. Jednou jsem si na léto koupila pánský slamák a byla jsem spokojená.
Na hlavě nosím pouze čepici při lyžování . . .
Klobouky se mě líbí ,ale nenosím .
To jste mi připomněly moje horké chvilka na celnici za totáče. Jely jsme na nákup do Žitavy a samozřejmě jsme zpátky pašovaly zakázané zboží. Já měla na hlavě klobouk a pod ním dětské botičky. Celník se u mě zastavil, pravil, že mám krásný klobouček a jestlipak by mu taky slušel. Krve by se ve mně nedořezal. Naštěstí ho sundat nechtěl, ale já byla na infarkt.
.
Dana Haklová — #20 Však já vím, nediktuje. Mám klobouky ráda, občas neškodí připomenout si, že nějaký mám
Jen jsem chtěla říct, že nedostatek každodenní kreativity nemusí být vždy založen na strachu, ale na lenosti (alespoň u mě
). A těším se na další článek s kloboukovou inspirací 
Eva_CZ — #27
Líbí , ale nenosím.
Klobouky se mi líbí moc. Jsou i praktické, třeba když padá mlha, drobně prší apod. Spíš mám problém co s vlasama po sundání klobouku. Kdo má vlasy rovné, tak asi problém nemá, ale na rozčepýřený účes nasadit - nebo vlastně sundat klobouk není asi to pravé.
peetrax — #25



........... ja vim, potrefena husa. Hele, kazdy by mel mit krapet soudnosti. Mne se jen nelibi: v tomhle bych nemela ODVAHU vyjit. Rozumis? Rozumis.
Nosím pánský klobouk. Sluší mi taky mi netáhne na hlavu. Mám ho podstatně raději než čepice, které mi elektrizují vlasy.
Klobouky vidím na ženách velmi ráda. Žena v klobouku na mě působí vždy upraveněji a ženštěji. I když má nasazen klobouk pánský.
Hezká móda. Ale mám robustní postavu a ještě mít na vršku naražený klobouk... ne, necítila bych se dobře, ať si kritici české zaprděnosti říkají, co chtějí.
Eva_CZ — #23 No,myslela jsem,však naše klobouky se vyvážely do mnoha zemí světa.
kobližka — #22jo? Myslis Tonak?
Eva_CZ — #21 Aby se nadaly koupit,sakra,vždyť jsme byli kloboukářská velmoc
Pentlička — #16 ja teda nevim, ale v Praze vidim klobouky bezne, hlavne je nosi mlade holky - a ja.
Dana Haklová — #18presne tak. Ja, jestli se mrknu tak proto, ze ten klobouk je senzacni, nebo ze ty zensky proste tezce slusi. A ze tady daji koupit nadherny kousky!
Suzanne — #19To máte pravdu, každý si může nosit co chce. Tento článek také nikomu nic nediktuje, spíš se snaží poradit těm, které by si klobouk rády pořídily.
Eva_CZ — #15 Dana Haklová — #18 Na druhou stranu to lze brát tak, že svoboda je i v tom, že se člověk může vykašlat na to, co je v módě, popř. co by mu slušelo, a upřednostní pohodlí. Takhle to mám třeba já
Mimochodem, když se chci fakt přišmrncnout a jdu třeba na svatbu nebo na dostihy (fakt jsem tam jednou byla
), tak si klobouk beru. Ale musím na to mít náladu a chtít se celý den chovat jako dáma Na což jsem většinu času příliš nonkonformní.
Eva_CZ — #15Také si myslím, že to nikdo neřeší
. Je to v našich a na našich hlavách
Dana Haklová — #12 Děkuji.
Že bych si pořídila o číslo menší nový klobouček? Ten podzimní, co mám, mi sice při předklonu nespadne, ale vítr mi ho bere (tedy když je opravdu větrno, běžný slabý vánek ne). Hmm, to bych si mohla zdůvodnit.
Dřív jsem mívala kolegyni, ta úderem září nasadila klobouk a nesundala ho do jara (obrazně řečeno, samozřejmě - měla jich víc a střídala to, jen cca tři měsíce přes léto je nenosila).
Eva_CZ — #15 Já se klidně přiznám, že si na klobouk netroufám z důvodu nízkého sebevědomí. Nejsem zvyklá mít na sobě něco takového. Ale třeba moje maminka, která se narodila v r. 1923, klobouky nosila, protože v době jejího mládí je nosily všecky ženy kromě těch, co nosily šátky. V té době žádná slušná žena nechodila s nepokrytou hlavou, stejně jako muži. Ale dnes nosí klobouk opravdu málokterá žena nebo dívka, je to svým způsobem extrém a já si na to netroufám. Připadám si v tom divně. Stejně jako bych si nevzala rádiovku nebo baseballku. Prostě ne.
Dana Haklová — #14Ale ja vubec nechapu, CEHO se lidi boji? Ze se jim nekdo bude smat? Ze si na ne budou lidi ukazovat? Ze............. ? NO A?
Myslim, ze kazdy ma dost problemu na to, aby se zabyval necim kloboukem na hlave.