Klobouk dokáže pozvednout náš vzhled, ale špatně zvolený model ho může i pokazit. Jaká jsou úskalí výběru klobouků? V čem děláme chyby? Odpověď na tyto otázky najdete v dnešní kapitole Školy stylu.

Mnohá z vás si asi posteskne. „Ach jo, už zase ty klobouky… Proč nám je pořád vnucují, když jsou nepraktické a sluší málokomu“. Třeba vás ale právě dnes přesvědčíme.

Klobouky patří i letos k trendovým doplňkům a nechybí téměř v žádné kolekci. Můžete je ignorovat, (protože to není nic pro vás), ale také se zamyslet nad tím, proč tomu tak je. Jsem přesvědčena, milé dámy, že správně zvolený klobouk sluší každé ženě. Spíš je problém v našich hlavách. To se mi povedla hezká slovní hříčka, ale je na ní hodně pravdy. Buď klobouky zavrhujeme rovnou a žádný si ani nezkusíme, nebo si vybíráme špatně, ale nevíme, kde děláme chybu. Proto nikdy nepřijdeme na to, proč nám vlastně nesluší.

A tato kapitola školy stylu se pokusí odhalit úskalí výběru klobouku a možná i poradit, jak na to, aby nám slušel.

  • Nezapomeňte na své proporce. Možná máte pocit, že se stále opakuji, ale tuhle jednoduchou větu si opakujte vždy, když jdete nakupovat něco na sebe. Proporce jsou rozhodující i při výběru klobouku.  

Čtěte také: Na velikosti doplňků záleží!

Velká žena s kily navíc si nemůže zvolit mini klobouček, stejně jako malá objemný širák. První upozorní na své rozměry a druhou si spletou s chodící lampou. Obě varianty budou svému okolí spíš k smíchu. Viz obrázek.

klobouk

  • Klobouk zásadně zkoušejte před velkým zrcadlem, abyste viděla celou postavu. Pokud vám to v obchodě neumožní, jděte jinam. Celkový pohled do zrcadla je nutný. Jedině tak uvidíte, jestli tvar klobouku, šířka krempy a nasazení koresponduje s vašimi proporcemi.
  • Dalším důležitým kritériem je velikost. Ano, mám na mysli šířku krempy, která by neměla přesahovat šíři ramen (ani u velkých žen), ale také velikost obvodová. Dýnko musí dobře sedět po stranách a nesmí být širší než obličej. Když se předkloníte, nesmí vám klobouk spadnout. Ani prostor mezi temenem a dýnkem by neměl být příliš velký. To nikdy nevypadá dobře. Klobouk ale nesmí být ani těsný, nejen kvůli pohodlí, ale nutilo by vás ho nosit na „šošolce“, což nesluší opravdu nikomu.
  • Správné nasazení je podmínkou úspěchu.

To byste se divily, kolik žen odchází bez klobouku jenom proto, že si ho neumí správně nasadit. Ač se vám to třeba nezdá, nechte si poradit od zkušené prodavačky, nebo zkoušejte sama. I nasazení klobouku má ale svá kritéria.  

Většina klobouků se nosí nasazená hluboko do čela, kousek nad obočí. V oblasti čela by z něj neměly vykukovat vlasy, vypadá to nedbale a neprofesionálně! Dokonce vypadá lépe, když si vlasy zastrčíme za uši a obličej tak zůstává „čistý“. I když i tady záleží na tvaru. Kloboučky s malou krempou ve stylu 20. let skvěle sedí k mikádu s vlasy podél obličeje.

klobouk

Klobouky pánského tvaru, nebo modely s rovnou krempou nasazujeme vždy šikmo ke straně. Je to velmi šik a zeštíhluje to tvář, což není nikdy na škodu.

Zvlněné a měkké klobouky nosíme naopak rovně, protože se o jeho „pohyb“ postará samotný tvar a více toho již nepotřebuje.

Nikdy si nenasazujte klobouk do týlu. To nesluší nikomu. S výjimkou dobových klobouků, kdy se jim přísně přizpůsobil i zvolený účes.

klobouk

Čtěte předchozí díly Školy stylu.

Reklama