Společenská sezona je tady a s ní otázka co na sebe. Některé akce si přímo vyžadují dlouhé šaty, ale jejich výběr je pro malé ženy často tvrdým oříškem. Mají obavy, že v nich budou vypadat ještě menší. Nemusí, pokud se budou držet několika zásad, které probereme v tomto článku.

Často slýchám: „Jsem malé postavy a potřebuji dlouhé šaty. Ale jaké zvolit, abych v nich nepůsobila ještě menší, než ve skutečnosti jsem? Někde jsem se dočetla, že dlouhé šaty jsou pro malé ženy tabu!“

Jaká je má odpověď? „Pokud jste malá, ale máte souměrnou postavu, nemusíte se dlouhých šatů vzdávat. Naopak. Budete-li se držet určitých zásad, budou vám dlouhé šaty lichotit stejně, ne-li více, než ženám vysokým.

Nejlepší střihy

  • Ideálním střihem pro malé a drobné ženy, je „empír“. Šaty přestřižené pod ňadry prodlužují nohy a tím i celou postavu.
  • Asymetrické modely ve stylu antiky budou také velmi dobrým řešením.  Ať už zvolíte šaty s řasením na jedno rameno, nebo živůtek s vodou, budou na vás tyto šaty vypadat výborně. Podmínkou je těžší splývavá látka, která vytvoří jemnou draperii, aniž by přidávala na objemu.
  • Skvělé jsou i dlouhé rozparky na sukních a zavinovací typy, které vytváří prodlužující svislou linii.
  • Hluboké výstřihy do V a šaty se zavazováním za krk jsou pro malé postavy také vhodné, protože poutají pozornost k horní polovině těla.
  • Také modely bez rukávů s „rolákem, nebo stojacím límečkem mají prodlužující efekt. Podmínkou jsou hezké štíhlé ruce.

Délka šatů.  Šaty v délce nad kotníky vás ještě opticky zmenší, stejně jako šaty, na něž si vpředu šlapete. Správně by měly sahat téměř k zemi, ale neměly by být vidět boty, pouze jejich špičky při chůzi. To platí i v případě, že chcete mít šaty s vlečkou. Ale té bych se spíš vzdala. Pokud s ní neumíte zacházet, bude překážet nejen vám, ale i vašemu okolí.

šaty

Nezbytné jsou podpatky, ale nic se nemá přehánět. Noste podpatky tak vysoké, aby vaše chůze působila jistě a suverénně. Balancování na „chůdách“ jen upozorní na vaši malou výšku a budete vypadat směšně!

Účes - umí hodně. K dlouhým toaletám se hodí všechny účesy z vyčesaných vlasů, které odhalí vaši šíji. Polodlouhé střihy by měly sahat nejlépe k ramenům, abyste nepůsobila „zapadle“. Příliš dlouhé a bohaté účesy nejsou pro malou ženu příliš vhodné, protože opticky zvětšují hlavu a táhnou postavu k zemi. Ale stejně jako je to u všech „pravidel“ v módě, některá se mohou porušit a bude to ku prospěchu věci. Nejvíc záleží na vašem osobním pocitu.

Více o účesech podle tvaru obličeje najdete v těchto článcích.

Zajímavé detaily na šatech a šperky, které poutají pozornost k horní polovině těla, jsou pro vás ideální.

Reklama