Konfekční velikost, nebo číslo na visačce není pro dobrý vzhled rozhodující. Možná to zní překvapivě, ale mnohem důležitější jsou proporce a tvar postavy, který nám byl dán do vínku. Když ho správně určíte, snáze najdete klíč k tomu, abyste si pořizovaly správné oblečení, které vám bude slušet.

Podobných článků o typech postav jste jistě četly spoustu. Ale uměla jste se v nich „najít“? Často jsme byly přirovnávány k ovoci, zelenině, či hudebním a jiným nástrojům, ale ne každá postava je tak snadno čitelná. Navíc existuje spousta „modifikací“, které nám identifikaci typu znesnadňovaly.

Zapomeňme na hrušky, jablíčka a kytary a podívejme se raději na stavbu naší kostry. Ta je (podle mého názoru) určující, protože se v podstatě nemění. Když pominu změny způsobené stárnutím, hubnutím, nebo přibíráním, je stále stejná. Buď máme proporce vyvážené, nebo „převažuje“ horní, či dolní polovina těla. A to určuje tři základní typy postav.

Abych to trochu zjednodušila, přirovnám je pro změnu k písmenům. Vyvážená připomíná X. S výraznější horní polovinou těla Y a s „macatější“ dolní polovinou A.

Když se podíváte na obrázky, zjistíte, že to není od věci.

Postava typu X

postava

„Majitelka“ takové postavy si může „pískat“, protože je považována za ideál krásy. Její postava se vyznačuje štíhlým pasem, souměrnou horní a dolní polovinou těla, které bývají příjemně oblé. Když přibere, tak většinou na obou částech těla stejně, což je velkou výhodou, protože její křivky zůstávají svůdné. Díky úzkému a kratšímu hrudnímu koši si zachová vyznačený (štíhlý) pas a proto vypadá dobře i jako „baculka“. To jí můžeme, my ostatní, určitě závidět. Ale ani X by neměla zpychnout a nechat svou postavu příliš nakynout. Viz příklad níže.

Postava typu Y

postava

Žena s tímto typem postavy se vyznačuje „neexistujícím“ pasem. Způsobuje to poměrně krátký hrudní koš a vysoko posazená pánev, která je většinou úzká, takže přechod mezi horní a dolní polovinou těla není příliš patrný. Ale aby jí to nebylo líto, většinou se pyšní velkými ňadry, která dobře vyniknou, protože “ypsilonka“ má štíhlé boky, a dlouhé nohy. Prostě kočka, za kterou se každý muž rád otočí. Její nevýhodou je, že přibírá nejvíc v oblasti břicha, a tím se její (už tak nepatrně vyznačený) pas ztrácí docela. A když se nehlídá? To se dozvíte v další kapitole, která bude věnována speciálně této postavě.

Postava typu A

postava

Ženy s touto postavou mají úplně opačný „problém“, než předchozí „ypsilon“. Horní polovina těla působí většinou křehce a subtilně, ale její „problém“ začíná v oblasti boků a hlavně stehen. Jsou široké a rozložité, a kdyby se rozkrájela, v této partii nezhubne. Pokud ano, bude to na úkor úbytku svalové hmoty, takže se mezi stehny vytvoří nehezká mezera a žena, či dívka pak vypadá vychrtle a nezdravě. (Její tělo není na hubenost stavěné.)
Aby toho nebylo málo, většinou jí příroda nadělila krátké nohy. Nebo alespoň tak (vzhledem k „dlouhé“ horní polovině těla a „těžšímu“ zadku) působí. V bocích, zadečku a dolní části břicha také nejsnáze přibírá. Jak se taková postava změní, když hodně ztloustne, se dozvíte v další podrobné kapitole, věnované tomuto typu. Pokud máte pocit, že jsem si na tenhle typ postavy „zasedla“, snad vás uklidní, že se líbí mužům, protože je symbolem ženskosti.

Chybí vám písmenko O? Nebojte, ještě na něj přijde řeč, i když nepřímo. „Kulička“ se může stát z každé z výše jmenovaných postav, když výrazně přibere. (Nejen v oblasti břicha). Největší sklony k tomu má (kupodivu) typ Y. Ale to podrobně probereme v dalších kapitolách, až si vezmeme do parády jednotlivé typy postav.

Pro nedočkavé ale uvedu jeden příklad: Když ztloustne X, její postava se zhranatí. Prsa ještě více zmohutní a klesnou směrem k pupíku, pas se ztratí, protože jeho dříve vyznačenou linii „zalijí špeky“ na zádech a zespodu se na ni „natlačí“ tzv. madla lásky. Dříve kulatý zadek dostane „čtvercový“ tvar a vznikne celkově „oplácaná“ figura, v níž byste X těžko hledaly.

Příště vám to budu demonstrovat na kresbě.

Našla jste svůj typ postavy? Ne? Možná to chce zapátrat i v dobách minulých, když jste měla o nějaké to kilo méně. Jinak se správného výsledku nedoberete. Kdybyste si přece jen nevěděla rady, pošlete svou fotku a já vám s identifikací pomůžu.

Čtěte také:

Reklama