Pryč jsou doby, kdy se naše babičky (teda ta moje určitě) učily šít na měšťance košile v ruce, pěkně jeden steh jako druhý. Já jsem dokonce měla možnost si tu košili prohlédnout, protože babička ji schovávala jako cennost, a opravdu byla dokonalá. Taky na ní nechala nespočet hodin práce…

Dnes je doba zase o kus dál, ještě v minulém století (pozor! mluvím o století, ve kterém jsem se narodila) byla situace jiná, na trhu nebylo téměř nic kloudného k sehnání, a tak kdo nešil, jako by nebyl….

Ale jak říkám, dnes trh nikoho šít nenutí, ale přesto se ještě najde poměrně dost šikulek, které mají rády originalitu, a rády by začaly šít.
Proto jsem pro vás připravila malý seriálek o šití.

První, co budete potřebovat je šicí stroj (tedy pokud se neuchýlíte k jehle).
Možná vás překvapí, že první šicí stroje pocházejí již z poloviny 18. století, sice tehdy se steh podobal více méně stehovacímu stehu, a tudíž o pevnosti lze úspěšně pochybovat, ale přesto tu byl.
Na konci 18. století spatřil světlo světa šicí stroj, co již zvládl řetízkový steh, a od té doby šel vývoj neuvěřitelně rychle kupředu. V roce 1862 se začal vyrábět šicí stroj již hodně podobný tomu, který známe dnes ... a dvacáté století znamenalo pro šicí stroje obohacení o další a další funkce a také o elektrický pohon.

šicíc stroj

Podle čeho tedy vybírat šicí stroj dnes?
Předně bych chtěla podotknout, že nelobuji za žádného výrobce, mluvím z pozice člověka, který často šije a začátkem 90. let minulého století (nevím, jak vám, ale stále mám pocit, že mluvím o devatenáctém století, nemohu si zvyknout, že doba nedávná je minulé století :-)) )jsem měla malou firmu s textilní výrobou.

V první řadě bych doporučila vybírat mezi renomovanými výrobci, tudíž bych pro stroj nejezdila do Polska na tržiště, ani ho nekoupila v hypermarketu v akci. Ta ušetřená tisícovka se musí někde poznat...

Pokud se budete řídit tímto pravidlem, tak by měl mít všechny tyto funkce (ale raději se poptejte)

  • základní nutnost je entlovací (cik-cak) steh - no možná se smějete, ale mám kamarádku, která si před pár lety koupila šicí stroj a on ho neměl!
  • Další důležitá funkce je zhušťovač stehů, který vám umožní volit délku stehu podle typu látky, a zhuštěný entlovací steh využijete například u šití aplikací.
  • Pro šití aplikací bude důležitá i možnost plynulého nastavení šířky entlovacího stehu. Dalším šikovným pomocníkem je volné rameno, tj. možnost odejmout spodní část šicí plochy tak, že zbyde jen rameno, díky kterému můžete například prošívat úzké nohavice apod.
  • Další neméně důležitou funkcí je program na šití knoflíkových dírek.

Bohužel, mnoho lidí se ho nenaučí používat, a tak dírky šijí pomocí zhuštěného entlu, ale sami se tak šidí o skvělého pomocníka…

Je ještě mnoho funkcí, které jsou šikovné, ale nejsou životu důležité, snad jen pro začátečníky je skvělé mít možnost nastavení plynulé rychlosti šití,takže se vám nemůže stát, že při neopatrném našlápnutí na pedál se stroj rozjede neuvěřitelnou rychlostí .... a vy si přišijete k látce i prsty. :-)))

Je ještě jeden steh, kterým se výrobci klasických strojů chlubí, ale já bych ho nepřeceňovala, jde o overlockový steh, ale osobně bych to overlockový dala do uvozovek.
Opravdu nelze mluvit o profesionálním začištění.
To vám udělá jedině skutečný overlock, což je úplně jiný typ šicího stroje. A o něm se dočtete v dalším díle.

Reklama