Pryč jsou doby, kdy se naše babičky (teda ta moje určitě) učily šít na měšťance košile v ruce, pěkně jeden steh jako druhý. Já jsem dokonce měla možnost si tu košili prohlédnout, protože babička ji schovávala jako cennost, a opravdu byla dokonalá. Taky na ní nechala nespočet hodin práce…
Dnes je doba zase o kus dál, ještě v minulém století (pozor! mluvím o století, ve kterém jsem se narodila) byla situace jiná, na trhu nebylo téměř nic kloudného k sehnání, a tak kdo nešil, jako by nebyl….
Ale jak říkám, dnes trh nikoho šít nenutí, ale přesto se ještě najde poměrně dost šikulek, které mají rády originalitu, a rády by začaly šít.
Proto jsem pro vás připravila malý seriálek o šití.
První, co budete potřebovat je šicí stroj (tedy pokud se neuchýlíte k jehle).
Možná vás překvapí, že první šicí stroje pocházejí již z poloviny 18. století, sice tehdy se steh podobal více méně stehovacímu stehu, a tudíž o pevnosti lze úspěšně pochybovat, ale přesto tu byl.
Na konci 18. století spatřil světlo světa šicí stroj, co již zvládl řetízkový steh, a od té doby šel vývoj neuvěřitelně rychle kupředu. V roce 1862 se začal vyrábět šicí stroj již hodně podobný tomu, který známe dnes ... a dvacáté století znamenalo pro šicí stroje obohacení o další a další funkce a také o elektrický pohon.
Podle čeho tedy vybírat šicí stroj dnes?
Předně bych chtěla podotknout, že nelobuji za žádného výrobce, mluvím z pozice člověka, který často šije a začátkem 90. let minulého století (nevím, jak vám, ale stále mám pocit, že mluvím o devatenáctém století, nemohu si zvyknout, že doba nedávná je minulé století :-)) )jsem měla malou firmu s textilní výrobou.
V první řadě bych doporučila vybírat mezi renomovanými výrobci, tudíž bych pro stroj nejezdila do Polska na tržiště, ani ho nekoupila v hypermarketu v akci. Ta ušetřená tisícovka se musí někde poznat...
Pokud se budete řídit tímto pravidlem, tak by měl mít všechny tyto funkce (ale raději se poptejte)
- základní nutnost je entlovací (cik-cak) steh - no možná se smějete, ale mám kamarádku, která si před pár lety koupila šicí stroj a on ho neměl!
- Další důležitá funkce je zhušťovač stehů, který vám umožní volit délku stehu podle typu látky, a zhuštěný entlovací steh využijete například u šití aplikací.
- Pro šití aplikací bude důležitá i možnost plynulého nastavení šířky entlovacího stehu. Dalším šikovným pomocníkem je volné rameno, tj. možnost odejmout spodní část šicí plochy tak, že zbyde jen rameno, díky kterému můžete například prošívat úzké nohavice apod.
- Další neméně důležitou funkcí je program na šití knoflíkových dírek.
Bohužel, mnoho lidí se ho nenaučí používat, a tak dírky šijí pomocí zhuštěného entlu, ale sami se tak šidí o skvělého pomocníka…
Je ještě jeden steh, kterým se výrobci klasických strojů chlubí, ale já bych ho nepřeceňovala, jde o overlockový steh, ale osobně bych to overlockový dala do uvozovek.
Opravdu nelze mluvit o profesionálním začištění.
To vám udělá jedině skutečný overlock, což je úplně jiný typ šicího stroje. A o něm se dočtete v dalším díle.
Nový komentář
Komentáře
Šicí stroj doma máme, ještě ten klasický na nášlap :) Potřebuju sehnat manželovi k narozkám nářadí.
Babička si koupila v 1.polovině 30.let 20.století stroj HEROS a šije nádherně. Promažu, spravím řemen a šije jako vosa Vocilka. Když jsem byla malá, vždycky jsem četla místo HEROS Herodes
. Mám sice kufříkový švédský stroj, ale šít na starém je krásné.
Landriel: My jsme měli šlapací funkční taky, bohužel jsem ho v hnutí mysli darovala na jednu chalupu. Tak nic neušiju.
Gana: šlapací Ladu má moje máma a šije fakt dobře, asi si něco střihnu a zajdu to ušít k ní, to je taky možnost.
Šicí stroj
mám, snaha by byla, ale chybí nadání od Pánaboha, zručnost a pevné nervy.
Veritasku mám po mamince a je super. Místo šlapání mám elektriku a nemůžu si ji vynachválit.
Já mam doma poze Singrovku a tu mi máma, když jsem byla mala, vždycky jen odkryla, vyndala jehlu a ja dole šlapala o sto 6...
Pro všechny - já mám taky Veritasku, sice kupovanou v únoru 90 se všemi zmíněnými funkcemi (ještě jsem na ní stála frontu
) a nedám na ní dopustit... jak někdo psal, chce se to o ní maličko starat, na rifle používat riflové jehly... atd.
Lojen:
To jsme na tom podobně. Mě na staré Singrovce po mamince stojí mikrovlnka. Jinak šití mi až tak úplně cizí není a když byly děti malé, občas se mi povedly pěkné kousky. Dneska už nemám tu trpělivost. Naposledy jsem šila asi před dvěma roky ozdobné povlaky na polštářky. Za odpoledne jsem jich ušila asi 12
No,ale jak říkám,trpělivost chybí,takže ta kvalita podle toho vypadala
Týno děkuji.
Mám doma ještě starou Singrovku, ale ještě jsem na ní nešila.
Stojí na ní rybičky.
Šití a já,to nejde dohromady.
taky jsem se naucila sit na stare singrovce, pak jsem mela ladu a vloni jsem dostala k vanocum novy, ale taky si nemuzu vzpomenout, jak se jmenuje. ma vse co tady tyna pise. siti direk jsem se nejdriv bala, ale je to docela jednoduchy...
Náhodou Týno, já mám právě takovou vlastnoručně ušitou(doslova) noční košili doma . Je z poctivého flanelu, všechny švy pěkně prádlové...A dodnes mám před očima paní (tehdy soušku) učitelu Koubkovou, jak nás ve 3.třídě učila šít, páni a ono je to už 32 lt! Zato dnes kolem stroje chodím, jako by mě měl pokousat. Ale občas zasednout musím.
tánina:
S tím začátkem to dělám stejně
Ale stejně mi občas chvilku šije na místě a udělá tam bouli jak... no velkou. šlapání bude o zvyku, ale co mě ještě štve je, že ten kabel k němu je tak krátkej, že musím tu nohu hrozně natahovat dozádu a ještě ten stroj posunout na konec stolu, že na něj skoro nedosáhnu
zemim: Ten stroj je z Německa, teď si tu značku nepamatuju, možná zítra. Ale není to Singer ani Pfaff.
Teda mě ani nenapadne něco šít
Já umím šít dost dobře, ale kromě závěsů jsem už dlouho nic pořádnýho neušila. Do loňska jsem šila na stroji asi 25 let starém, všechny výše uvedené funkce měl a prošil toho dost. Ke konci (po tom co mi ho několikrát počůraly kočky a trochu vevnitř zrezavěl) začal mít problém se zpětným chodem, což je pro mě naprosto nezbytná funkce, jsem ho vyměnila s ježíškem (mámou) za její novej. Dooneška jsem si na něj nezvykla. Má jinačí šlapku, šije jinak rychle, nemá chránič na prsty (ne že bych byla tak nešikovná, ale znervózňuje mě to), neumím natočit spodní nit, aniž bych u toho "šila", neumí šít úplně od samýho kraje látky.... Prostě změna. Máte někdo taky takový problémy?
Jinak overlock mám taky, sice nenahradí plně normální stroj, ale jak to pak krásně vypadá
Ja mam stary elektricky sici stroj Veritas, kupovany jeste za totace a jsem s nim maximalne spokojena. Zabere malo mista a to co potrebuji, zvladne. Za cela ta leta jsem ji mela snad dvakrat v oprave. Fakt je, ze zase tak moc nesiji, tak mi to staci.
Tak u nás slouží šicí stroj jako stolek pod počítač :-))) No když je nejhůř, tak se klávesnice s myší položí na monitor a hurá šít :-))) Přiznávám, že u nás víc šije
. Já šila jen na mateřské :-))
není mi cizí nic výtvarného, ale na šití jsem mírně levá. Dostala jsem starší elektrický šicí stroj od tety z Německa, tak v době rizikového těhotenství jsem se pusila jako naprostý začátečník do spíchnutí pár věci pro miminko. Hele, neumíte si představit,jak jsem pyšně vyrostla, když mě zastavila jedna maminka a ptala se, kde jsem koupila ten krásný flanelový kabátek na miminko, že by ho taky chtěla. Tak jsem jí vysvětlila, že je to úplně jednoduše střižené od oka, sešité, olemované šikmým proužkem a přištité knoflíky... Vrchol mého šicího umění jsou šortky pro Ríšu, chodí v nich dodnes (je mu pět), nějak jsem tenkrát neodhadla velikost..
ale dík za článek, sním o tom,že si jednou nějaký nepříliš komplikovaný stroj pořídím a začnu víc šít..
Mám to štěstí, že se mi po neuvěřitelném shánění (ještě za totality) podařilo sehnat přesně ten stroj, který má všechny funkce, které autorka článku popisuje. Souhlasím s ní a s jejím návodem na výběr šicího stroje. A nesouhlasím s "helip", že jenom staré stroje jsou dobré. Nejsou. I stroj 15 let starý (předpokládám, že vývoj šel vpřed, takže i současné)prošije cokoli. Jen je potřeba se o něj starat a občas ho seřídit, promazat.