Když si prohlédnete vnitřní stranu kupovaného oblečení, nemůžete si nevšimnout čistě a hladce zpracovaných švů, které prostě na klasickém šicím stroji, byť vybaveném tzv. overlockovým stehem, prostě neuděláte.
Tento typ stehu umí pouze overlock, což je šicí stroj, který sešívá, stříhá a začišťuje v jednom okamžiku, a pokud chcete šít převážně z úpletů, neměl by ve vaší domácí dílně chybět.

Pro domácí použití se těmto strojům říká hobbylock, protože overlock je název pro stroje určené do průmyslové výroby, v podstatě se jedná o to samé, jen průmyslový stroj je mnohem robustnější, celokovový a je prostě stavěn tak, aby mohl bez poruch šít osm hodin denně, 365 dní v týdnu.

Na fotografii vidíte oba typy švů - vrchní je na klasickém šicím stroji s overlockovým stehem a ten spodní je na hobbylocku.
Nepředpokládám, že si doma chcete udělat malovýrobu, a tak nadále budu mluvit o hobbylocích.
I mezi nimi jsou rozdíly a díky nim i dost velký cenový rozsah v nabídce. Stejně tak, jak jsem vám radila u klasických šicích strojů, vsadila bych na značku.

No a opět se pokusím nastínit, co by takový stroj měl mít za funkce.

Nejspíš bych volila 4-nitkový hobbylock, protože ten zároveň sešívá a začišťuje (3-nitkový jen začišťuje, a to mi přijde jako zbytečný luxus).
Docela důležitou funkcí při šití pletenin a úpletů je diferenciální podávání - což je vlastně funkce, která vám umožní volit pnutí látky díky podavači, tudíž si můžete přizpůsobit toto pnutí podle typu materiálu …. také díky této funkci můžete krásně pravidelně řasit… Stejně jako u normálního šicího stroje je dobré mít možnost nastavení šířky stehu - možná vám to přijde zbytečné, ale až budete své dcerce nebo vnučce šít na panenky, tak pochopíte, že šev široký 0,5 cm je dost velký na rukáv, který má průměr 2 cm…. no a jediná další důležitá věc, která mne napadá, je zásobník na odstřižené kousky, protože bez něj budete mít za chvíli pod sebou nastláno, poněvadž odřezané kraje látek a nití jsou tak malé, že se rychle rozletí po celé místnosti.

Důležité je nakonec říci, že overlock, potažmo hobbylock, v podstatě umí jen sešívat, profesionálně, ale nic víc. Tudíž nelze si koupit pouze tento stroj.
Pro prošívání, našívání a jiné nutné krejčovské úkony je nutný klasický šicí stroj.
Já to dělám tak, že při šití mám na velkém stole vyndané oba vedle sebe a na jezdící židli mezi nimi popojíždím…

Příště - další pomůcky k šití  

      
Reklama