Filmy a seriály, kde se hlavní děj odehrává ve školním prostředí, jsou oblíbené mezi tvůrci i diváky. Bude to asi tím, že prakticky každý nějakou tu školu ve svém životě absolvoval a rád si skrz příběhy připomene, jaké to bylo, když naším největším problémem byla písemka z nenáviděné matiky…

Černobílá klasika Škola základ života! a Cesta do hlubin študákovy duše se nám vybaví asi jako první. Někdo možná vzpomene i seriál z konce sedmdesátých let Zkoušky z dospělosti, kde dívky okouzlil jako student gymnázia Jan Čenský, případně další televizní počin My všichni školou povinní, který bavil diváky v osmdesátých letech.

A mohli bychom samozřejmě pokračovat dál: Vrať se do hrobu, Obecná škola, Vratné lahve, Gympl či nezapomenutelná tak trochu jiná škola v Marečku, podejte mi pero! Ze zahraničních pak třeba nesmrtelný muzikál Pomáda.

Já jsem dnes pro vás vybrala čtyři filmy, které kromě již zmíněných černobílých skvostů zaujaly mě. Každý je jiný a každý má své určité kouzlo.

Nostalgické...

Jak svět přichází o básníky

První film z úspěšné série o životních vzletech a pádech romanticky založeného Štěpánka. Kdo by neznal. A já si vždy při jeho repríze vzpomenu (viz ukázka níže), že zeměkouli drží ve svých rukou chemie a že já ji vystudovala také z dost romantických důvodů (a dodnes nechápu, jak jsem to dokázala). Ale dle teorie pana profesora bych ji vlastně měla umět na čtyřku, což asi souhlasí ... Jaká úleva...

Mimochodem, náš chemikář na gymnáziu byl také svérázný. Jeho hláška po zkoušení „Dobrá, známka také dobrá...“ mi bude znít v uších ještě hodně dlouho.

Poučné...

Nebezpečné myšlenky (1995)

Úchvatná Michelle Pfeiffer proti všem, resp. proti žákům, kteří nemají nejmenší chuť se vzdělávat. Vysoce hodnocený film zachycuje postupnou přeměnu studentů, ale také hlavní hrdinky. Snímek je často přirovnáván ke klasice - Panu učiteli s láskou (1967).

Zpěvné...

Muzikál ze střední

Nebudu lhát. Je to film pro děti. Ale pokud najdete ve svém okolí nějaké ochotné dítko, jež se s vámi podívá, tak neváhejte ani chvíli.

Optimisticky naladěný příběh plný písniček a hudebních čísel vám může zvednout náladu, až budete žehlit hromadu prádla nebo připravovat seznam kroužků pro aktuální školní rok. Co třeba zpěv?

Jo a ta hromada prádla může být fakt velká, film má totiž další díly...

Zábavné...

Fakjů pane učiteli

Vtipný pohled do školního systému našich německých sousedů u mě zabodoval. Velkou zásluhu má na tom bezpochyby fešácký Elyas M'Barek v hlavní roli. Ani jeho sexappeal mu ovšem v jeho náhle získané pedagogické praxi příliš nepomůže a musí si cestu - chtělo by se mi říct - do hlubin moderní študákovy duše proklestit svéráznými prostředky.

Přečtěte si také:

Reklama