Příčinou požáru v pražském Průmyslovém paláci bude nejspíš podle prvních odhadů výbuch kyslíkové lahve ve vzorové zubařské ordinaci.

 

 

Ta byla na místě neštěstí nainstalovaná v rámci zubařské výstavy Pragodent.

 

Předběžné výsledky tak zatím vyvracejí nepodložené spekulace, že šlo o „mafiánské“ vyřizování účtů, směřované k rodinnému klanu kolotočářů Kočkových.

O možnosti úmyslného založení, které by mohlo souviset s nájemníky objektu, se spekulovalo proto, že část pavilonu si pronajala firma Jana Kočky, bratra minulý týden zavražděného Václava Kočky mladšího. Ve zničené části budovy dokonce sídlily například kanceláře a sklady firmy rodiny Václava Kočky.

..............................


Výbuch, který způsobil miliardovou škodu, údajně zaznamenaly i bezpečnostní kamery. Situace zatím neumožňuje vstup do budovy, objasňování příčin požáru proto dosud nebylo možné zahájit. Odborníci ale doufají, že ještě dnes začnou trosky zkoumat. Výsledky by mohly být známy do týdne.

 


Podle zaměstnanců byly v zadní části levého křídla kyslíkové bomby. „Podle barvy požáru, výbuchu, síly a vůbec celé intenzity je jasné, že k něčemu takovému došlo. Zdá se, že to bylo skutečně něco spojeného s kyslíkovou nebo jinou bombou,“ tvrdí bývalý ředitel Výstaviště Karel Klíma.

Pokud se dohady potvrdí, šlo jednoznačně o hrubé porušení bezpečnostních opatření. Bomby podle Klímy v noci na místě neměly být vůbec, nebo se měly uložit do speciálních kontejnerů.

 

Střední hala Průmyslového paláce včetně vitráží požáru překvapivě odolala. „Ukazuje to na to, že ohnisko požáru bylo skutečně v zádní části levého křídla a intenzita požáru se s postupem ke střední hale snižovala,“ dodal Klíma.

K možnosti výbuchu se kloní i pronajímatel paláce, společnost Incheba. Zaměstnanec společnosti měl výbuch i slyšet, záblesk údajně zaznamenaly i bezpečností kamery, jejichž záběry má nyní police.

 

Hasiči nechtějí o příčinách požáru spekulovat

„Byla ustavena expertní komise, jejímž úkolem bude důkladně prověřit všechny aspekty týkající se vzniku celé události a stanovit příčinu požáru,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kopáček s tím, že v současnosti nelze důvody vzniku požáru předjímat.

Stále existují i spekulace, že požár vznikl vadnou elektroinstalací. Podle společnosti Incheba ale v noci funguje pouze jeden elektrický obvod, do kterého jsou připojeny jen chladící zařízení.

Statik: Zbylá část budovy ohrožena není

 

Průmyslový palác na pražském Výstavišti Podle statika ze Stavební fakulty ČVUT Milana Vaška se musí nyní zjistit, zda požár neovlivnil i zbývající ocelovou konstrukci: „Má pocit, že hlavní střední část požárem ovlivněna nebyla, protože je kryta zdivem. Zničená konstrukce je obnovitelná prakticky ve stejném duchu i stejným způsobem.“

 


Stejný názor má i stavební inženýr Václav Jandáček: „Bylo by dobré, kdyby byla stavba obnovena v původní dispozici. Musí ale obsahovat velice výkonný protipožární systém.“ Omezeno by podle Jandáčka mělo být i užívání stavby.

 

Starší ocelové konstrukce jsou k poškození požárem velmi náchylné: „Po 15 minutách nejsou schopny odolávat žáru, to se stalo i tady,“ dodal Jandáček. Konstrukci neprospívá ani prudké ochlazení během hašení požáru. To, co nezkazí požár, tak dokončí většinou hasiči.

Obnovu paláce chce město platit z pojistky, kterou uzavřela Incheba jako nájemce celého Výstaviště.

 

FOTOGALERIE:

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama